Мистецтво жити: власний шлях Віталія Марченка

Інтерв'ю з Віталієм Марченко, творцем проектів "От Вінта", "Бізнес Борщ", "Два Какао", "Geat Event", "IT-Forum Запоріжжя", "Твій шлях". Він розповідає не тільки про свій бізнес але і про переламні моменти та життєву позицію

– Віталію, сьогодні поговоримо з тобою як з представником молодіжних проектів, зокрема, таких як «От Вінта», який надає послуги з багатьох видів активного відпочинку: від спокійного туризму до екстриму. Ти вже спробував всі види відпочинку які ви пропонуєте?

– Звісно ж ні! На це ж треба все життя витратити!

– З якого виду почалось твоє захоплення активним відпочинком?

– Я почав зі скелелазіння в 11 років та туризму, коли мені було 12. Цим я займаюсь вже більше 10 років, коли є вільний час.

– Який вид спорту любиш більше?

– Більш за все полюбляю кататись на гірських лижах, бо в мене це дуже добре виходить. Але поки що немає можливості, бо я в Запоріжжі (сміється). Тому зараз я займаюсь у спортзалі.

– Твій найяскравіший спогад про відпочинок?

– Найяскравіший… Це коли ти здираєшся на височенну гору з якої спускатися дуже небезпечно. Ти починаєш їхати і тобі страшно, але в тебе все виходить. Ти доїздиш до низу і кричиш: «Я живий! Уххуу!»(сміється). І коли ти катаєшся по снігу який щойно випав, він називається пухляк, це начебто летиш. Не їдеш, а летиш! І це, мабуть, найяскравіші спогади зі спорту, бо немає з чим порівнювати.

– Є найгостріші випадки з тобою, від яких ти б хотів застерегти інших?

– Моє застереження, це — думай! Якщо ти вже вирішив зробити якесь безглуздя, то навряд чи тебе зможе від цього хтось відмовити. Краще сто разів поміркувати і не гнатися лише за гострими відчуттями але і подумати трішки про те, щоб ВИЖИТИ.

– Твоя освіта пов’язана з захопленнями?

— За освітою я магістр фізичної культури та спорту. Я, навіть, почав викладати коли навчався. Писав свій диплом, працюючи у коледжі. Через два роки, коли зрозумів що часу не має, залишив цю справу.

– «От Вінта» надає відпочинок тільки для професіоналів чи любителі теж можуть приєднатись?

– Тільки для любителів. Професіоналам «От Вінта» не потрібен, вони і самі знають що робити. Головна місія нашого сервісу, це зробити так, щоб кожна людина в Україні мала можливість скористатись послугами активного відпочинку, навіть, якщо до цього вона жодного разу нічим не займалась.

– Хто проводить інструктаж і навчає новачків?

– Є компанії які надають ці послуги. Ми допомагаємо знайти їх, допомагаємо зв’язатись з ними і гарантуємо що це будуть найкращі компанії які є на ринку.

– Я розумію, що ваша організація це бізнес, але його тема — соціальна, направлена на розвиток молоді. Створення проекту, це твоя ідея?

– Це була моя ініціатива, але є люди, які були разом зі мною в команді.

– Чи плануєте ви розширювати кордони, залучати інші міста, або навіть виходити на міжнародну арену?

– Саме зараз ми розмислюємо над цим питанням, не можу дати однозначної відповіді, бо її нема. Є план масштабуватися на весь світ.

– Інші проекти, якими ти керуєш, теж твої?

– Єдиний проект, де не було моєї ідеї, це Brain Academy. Тут я тільки працюю, допомагаю.

– Всі старт-апи в яких ти береш участь, направлені більше на молодь. Як ти бажаєш прожити їм своє життя?

– Треба прожити так, щоб потім соромно не було розповідати своїм дітям та онукам. І це не клуби, і не гулянки. Зараз у інтернеті модно: «проживи так, щоб тобі не було соромно». Тобі буде соромно! Тобі вже на ранок соромно, якщо ти так живеш! Молоді треба трошки задуматись про завтрашній день і що він їм обіцяє. Зараз всі такі розумні, думають що вони все розуміють, приходять і хочуть одразу велику зарплату, при цьому не заглиблюючись у роботу. Багато кого з них чекає велике розчарування. Хотів би побажати задуматись про той день коли треба вже щось робити, а не тільки гуляти.

– Саме тому тебе називають пастирем для молоді?

– Не тому. У церкві я молодіжний пастир. Ця тема для мене дуже рідна, наставляти молодь як жити і що робити.

– Навички пастирства ти добре проявив в проекті  «Твій шлях». Розкажи більш детально про нього, яка ідея створення та цілі?

– Кожна молода людина має знайти свій шлях у житті і за цим шляхом йти. Це дуже важко зараз, бо навколо дуже багато сміття. Люди не знають чого вони хочуть. Якщо взяти підлітка з вулиці, якому 16 років, і спитати ким він хоче стати він скаже «Я не знаю», візьме свій телефон і буде сидіти там. Якщо ти візьмеш 20-річного хлопця або дівчину, які навчаються в університеті і спитаєш теж саме, вони скоріше за все скажуть «Я не знаю», «А на кого ти навчаєшся?», «На юриста», «Ти хочеш бути юристом?», «Ні». Виходить, що ціле покоління не знає чого воно бажає. Коли настане час, вони можуть зробити неправильний вибір у своєму житті. Якщо ти йдеш правильним шляхом, то навколо тебе 100% будуть відбуватись речі, які приносять корить світу.

– Як ти вдосконалюєшся ? Читаеш книжки?

– Я ж християнин, надихє мене Бог. Всі сили я черпаю в ньому, ходжу до церкви кожну неділю. І читаю книги: біблію та ще багато інших, які пов’язані з розвитком особистості або з бізнесом. Зараз читаю дві: одну з апологетики, а інша, це Стівен Кові «7 навичок високоефективних людей».

– Що на тебе вплинуло як на особистість, були переломні моменти?

– Коли я навчався в 10-11 класах я збирався стати неробою, хотів гуляти і нічого не робити. Закінчив школу з медаллю але не дуже хотів щось змінювати у своєму житті. Потім, навчався в університеті і вже на першому курсі зрозумів, що хочу свій бізнес, що я не збираюсь працювати вчителем все життя , викладачем, не збираюсь бути професором. І я почав втілювати бачення та мрії які були у мене в голові. А переломний момент… При тому що я добре навчався, я був панком: у мене був зелений ірокез і багато шкідливих звичок. Я пускав своє життя під укіс. Потім я вирішив що далі так жити не можна, бо перестав розуміти нащо я живу. Відтоді, почав читати Біблію і це мене дуже змінило.

– Є якісь проекти або заходи на які варто завітати останнім часом?

– Зазвичай, масові заходи влітку, початок осені, кінець весни. Зараз можна кататись на конях та квадроциклах. Сподіваюсь, що скоро порадуємо якимись заходами!

– Ти так заінтригував, що я вже чекаю. Дякую за відверту розмову!

Марина Горбенко