Індійське свято Дивалі: правічна віра в добро й світло

Дивалі є одним з найяскравіших свят в Індії, і в прямому і переносному сенсах - адже все навколо сяє вогнями та ліхтариками; сяють і обличчя людей, сповнених надією та правічною вірою в добро і світло

Дивалі або Діпавалі, одне з головних індійських свят, відзначається наприкінці жовтня-початку листопада. У багатьох стародавніх віруваннях Новий рік був пов’язаний зі святом врожаю і відназначався в останні дні літа або восени. Святкування Дивалі припадає як раз на цей період часу, що ще раз свідчить про його давнє походження. Щороку свято припадає на різні дні в календарі, адже дата розраховується в залежності від положення Місяця.

Ще Дивалі називають Фестивалем Вогнів або Фестивалем Світла, адже все навкруги цього дня прикрашено свічками й яскравими вогниками. Своєю пишністю воно нагадує наш Новий Рік. Хоч Дивалі традиційно вважається індуїстським святом, воно також святкується й представниками інших світоглядів. Свято привертає до себе увагу всього світу, адже, як не замилуватися такою красою світла, сяйва та кольорів?

pewresearch.org

Дивалі (Діпавалі) дослівно перекладається «ланцюжок/вервечка світильників»: в цей день всією Індією запалюються розписні глиняні чашечки, заповнені очищеною олією. Ця традиція прегарно описана українським письменником Степаном Наливайком: «Напередодні свята Дивалі особливо багато роботи в гончарів: вони готують тисячі маленьких глиняних каганців-світильників у вигляді човників. Човники ці наповнюють олією, кладуть у них гнотики й розставляють по верхніх краях глиняних та цегляних стін подвір’їв, уздовж дахів, на підвіконнях і домашніх вівтариках. <…> Повсюди все сяє, блищить, палахкотить і переливається вогнями ілюмінацій».

Ці маленькі глиняні каганці в Індії називаються діпа, вони й дали назву святу. Цього дня ці крихітки запалюються чи не в кожній оселі, тож вся Індія ніби «вдягається» у велетенську сяючу гірлянду. Традиційно Дивалі святкується аж п’ять днів. Під час святкувань люди проводять омивання у водоймах при світлі зірок, запалюють лампади й свічі, прикрашають будинки ліхтариками, читають молитви.

www.theindependentbd.com

Освітлення вогниками знаменує світло розуму, а ось традиція купання при світлі зірок перед сходом сонця є символом очищення та підготовки до зустрічі наступного року в чистоті й радості. Ще однією традицією є створення вигадливого орнаменту — ранґолі, колоритного індійського візерунку. Зображення можуть бути різними, але найчастіше це — квіти та птахи. Створюється малюнок за допомогою пофарбованого рису або піску, часто ним прикрашають поріг оселі.

Також під час Свята Вогню заведено пригощати солодощами. Популярні індійські солодощі, відомі як «mithai» — це і десерт, і закуска і кондитерський виріб. Вони робляться з нутового та рисового борошна, манної крупи, різних бобів, зерна, моркви, згущеного молока чи йогурту з додаванням горіхового асорті: кешью, мигдаля, фісташок або родзинок. Ну, і, авжеж, славнозвісні індійські спеції! Ці смаколики готує вся родина: разом «домашні» збираються на кухні та дружньо  готують святкові пригощання.

i.ndtvimg.com

Свято відзначається всіює Індією, але в різних регіонах країни в святкуванні є свої особливості. Наприклад, у центральній частині країни Дивалі присвячений богині Лакшмі, На півночі країни головним приводом для свята вважається повернення додому Рами, героя індійських сказань, після довгих скитань та подорожей. На півдні ж заведено це свято називати святом перемоги Рами над темними силами. Так чи інакше, але ніхто в Індії не стане сперечатися, що це — свято перемоги добра, знання та просвіти — всі ці явища для індусів і є світлом. І в індійських святах Холі й Дашахра закладена та сама ідея: перемога світла над темрявою, упорядкування хаосу, священність ладу та злагоди.

www.bbc.com

Коли на вулицях темнішає, і великі індійські міста, і маленькі затишні села сяють вогниками — відбуваєтсья справжнє Диво, Диво Дивалі. Диво, коли люди збираютсья разом в прагненні світла, злагоди й любові. Щасливого Дивалі!

cornerstoneseducation.co.uk

Підготували Катерина ТИМЧЕНКО, Олександра ЛОЗОВ’ЮК