Де, коли і як Запоріжжя сортує та перероблює сміття?

В Україні з 1 січня 2018 року набув чинності Закон «Про відходи», згідно з яким забороняється поховання неперероблених побутових відходів. Це означає, що сміття повинні розділяти для подальшої переробки та утилізації.

На разі в Запоріжжі, на жаль, немає централізованої системи збору та утилізації сміття. Україна поки що тільки будує грандіозні плани по боротьбі зі звалищами. Вчора, 18 березня, Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак під час наради у рамках робочої поїздки на Тернопільщину повідомив, що найближчим часом Міністерство екології та природних ресурсів України оприлюднить методичні рекомендації для органів місцевого самоврядування із розробки регіональних планів управління відходами. Це будуть практичні інструкції, що «визначатимуть потреби кожного регіону щодо створення нової інфраструктури з переробки, утилізації та видалення відходів».

quote yellow round«Насправді людей цікавить, коли конкретно в їхньому населеному пункті з’являться нові баки, сміттєсортувальні лінії та інша необхідна інфраструктура. Відповіді на ці питання дадуть регіональні плани управління відходами. Їх має розробити місцева влада. Уряд визначив нову національну політику управління відходами, але вирішити «сміттєву проблему» можна тільки завдяки чітким та послідовним діям на кожному рівні — від національного до локального», — наголосив Остап Семерак.

menr.gov.ua

За інформацією Міністерства, з травня цього року в рамках проекту «Допомога органам влади України у впровадженні Національної стратегії управління відходами» буде проведено ряд тренінгів для представників місцевих органів влади.

Але незважаючи на відсутність централізованої системи утилізації сміття, багато жителів нашого міста вже, за прикладом інших міст України та країн Європи, намагаються практикувати роздільний збір відходів, щоб уникнути забруднення навколишнього середовища. Закордоном переробляють 70%, а то й навіть більше, відходів, наприклад, в Швеції — всі 96%. І, як це дивно не звучить для нас, Швеція вже 10 років закуповує за кордоном… відходи, щоб не простоювали сміттєпереробні заводи.

У країнах Європи давно розроблена політика збору пластику на переробку. Наприклад, в Германії завдяки державній політиці більше половини викинутого, в тому числі й пластика, отримує друге життя, зокрема, як енергоносій. З однієї тони ПЕТ-пляшок виробляють достатньо енергії для життя одного домогосподарства. Майже у кожному магазині можна побачити спеціалізовані автомати для утилізації сміття. За одну утилізовану пляшку людині дають 2 євро. Так у європейських країнах людей привчають до обдуманого фасування сміття.

За даними Державної служби статистики, населення і підприємства України щорічно «виробляють» близько 350 млн. (!) тон відходів. В середньому кожен українець, що живе в багатоквартирному будинку, викидає близько 350 кг сміття на рік, а ті хто проживають в приватних будинках — близько 450 кг.

При цьому переробляється або спалюється не більше 7% відходів в рік, те сміття , яке залишається люди або ховають у землю, або відвозять на спеціальні сміттєзвалища (на таких звалищах сміття не сортується).

Зараз у Запоріжжі функціонують п’ять баз прийому та сортування вторинної сировини компанії «ЗАПОРІЖЖЯВТОРРЕСУРСИ». Три з них знаходяться в обласному центрі. Знайти пункти прийому відпрацьованого паперу можна в кожному спальному районі міста. Наприклад, в районі вулиці Запорізькій вторсировину можна здати в кількох точках біля Малого ринку, на вулиці Шкільній, на вулиці Залізничній і не тільки.

Різну вторсировину, в тому числі і пластик, можна здати за такими адресами:

  • Вул. Магістральна, 98, тел .: (068) 452-10-80;
  • Вул. Бородінська 6a, тел .: (068) 458-49-32;
  • Вул. Іванова 9, тел .: (061) 228-55-06, (066) 337-51-00;
  • Вул. Єнісейська, 6, тел .: (050) 457-63-62;
  • Вул. Шкільна 25/250, тел .: (096) 85-97-785; (093) 488-19-25;
  • Вул. Макаренко, 13. (061) 222-69-25, (050) 593-09-66.

Протягом 3-х років у Запоріжжі, також, діє проект під назвою «Кольорові відра».

Вони безкоштовно встановлюють свої баки в школах, офісах та інших закладах, та періодично забирають накопичену вторсировину:

quote yellow round«Ми — соціальні підприємці. Понад рік ми впроваджуємо сортування сміття у Запоріжжі. Проект “Кольорові Відра” навчає українців та надає реальну можливість розділяти відходи в школах, офісах, установах та навіть вдома. Ми робимо сортування сміття максимально комфортним для клієнтів, а також займаємося вивезенням та переробленням відсортованої вторинної сировини».

Тільки за рік роботи контейнери для фасування сміття були встановленні у 60-ти навчальних закладах та десятках офісів. Організатори проекту діляться досвідом:

quote yellow round«Ми власноруч почали виготовляти сортувальні контейнери для сміття “Кольорові відра” з екологічного картону, бо нам не байдуже. Зараз продаємо їх по всій Україні, а на отримані кошти навчаємо молодь Запоріжжя сортувати відходи».

Де знайти? Запоріжжя, вул. Південне шосе, 1а

Як зв’язатися? Мобільний: +38093337 7164, посилання на Facebook-сторінку: https://www.facebook.com/colorbins/

Ще один проект який допоможе тобі з сортуванням сміття — «ZPSPACE». Це аматорський проект, команда яйого складається з 5 людей.

Автори проекту впевнені, що відходам треба давати «друге життя» для уникнення екологічної проблеми у Запоріжжі. Ось декілька порад від «ZPSPACE», як створити умови для сортування сміття вдома:

quote yellow round«Cпершу, вам треба організувати простір для сортування вдома. Для цього достатньо виділити 3 окремі коробки або пакети для пластику/заліза/скла, для паперу і для поліетиленових пакетів. В кожному районі нашого міста є пункти прийому вторсировини. Зверніться до нас (zpspace.com.ua) і ми вам допоможемо знайти такий пункт поблизу вашого дому. Але також на цьому сайті є перелік адрес наших пунктів прийому за якими ви також легко можете здати сміття, яке вам не вдалось здати в пункт прийому вторсировини».

Як сортувати сміття

З сайту zpspace.com.ua

А ось невеличкий список порад, які дозволять самостійно робити світ краще:

  • Zero waste. Відмовтесь від пластикових пакетів. На зміну їм можна придбати бавовняні сумки або багаторазові торбинки. Не хочете бруднити касу? Візьміть декілька таких сумок під окремі продукти. Купуйте на вагу, замість розфасованих продуктів. Один пластиковий пакет розкладається 200-300 років. Чи варті десятки пакетів життя однієї Планети?
  • To go. Не робіть необдумані речі. Вибирайте каву на місці замість «to go» стаканчику. Не всі заклади перейшли на стакани з вторинних продуктів переробки. Але у Запоріжжі можна знайти і такі. Також, як альтернатива зараз дуже популярні багаторазові стакани під каву, вони прослужать не один десяток літ.
  • Toothbrush. Зубну пластикову щітку людина повинна змінювати раз в 3 місяці. 4 щітки в рік. Помножити на 46 мільйонів українців. Як альтернатива можна купити дерев’яну або бамбукову щітку.
  • Water bottle. Пляшки для води. Купуючи нову пляшку води, ви збираєте дуже багато пластику, а можна просто купити одну гарну пляшку і набирати свіжу воду у спеціалізованих місцях. А якщо купити пляшку з фільтром вийде велика економія грошей.

Ліна ЄФИМЕНКО

Читайте також: Роздільна утилізація сміття: необхідність та можливості