Які головні проблеми екології в Україні?

Всі ми постійно скаржимось на екологічні проблеми. Дійсно, на сьогодні проблема екології в Україні є актуальною та доволі розповсюдженою.

Давайте розберемо низку найвагоміших проблем, які на сьогодні існують в країні.

1. Неякісна вода: організм людини на сімдесят відсотків складається з води, саме з цієї причини вона відіграє одну з найважливіших ролей у житті організму. Однак 80% населення України використовує воду з поверхневих джерел, а екологічний стан цих вод з кожним роком стає гіршим. Неякісне очищення стоків, недостатнє очищення промислових вод, надмірна насиченість органікою призводить до погіршення якості води. Вісімдесят відсотків проб води показують, що її якість не відповідає умовам належних стандартів. Майже 75% українців п’є воду з Дніпра, якість якої погіршується вниз за течією річки. Найчистішою є вода в Полтавській області, адже майже вся вона береться з підземних джерел.

2. Забруднення повітря: щорічно в атмосферу потрапляє понад 6 млн. тонн шкідливих речовин і вуглекислого газу. Традиційно головними забруднювачами залишаються промислові підприємства. Збільшення кількості автомобілів на дорогах спричинило і збільшення шкідливих викидів в атмосферу. За останні кілька років кількість шкідливих газів, що надходять у повітря на території великих міст, зросла на 50,70%. Більше половини шкідливих речовин викидають в атмосферу приватні автівки.

3. Знищення лісів: Україна належить до малолісистих держав — ліс вкриває лише шосту частину її території. Але при цьому експорт деревини з України в 2,5 рази (!) перевищує імпорт. Споживче ведення лісового господарства призводить до того, що площа лісових ділянок, уражених шкідниками і хворобами, постійно збільшується. Окрім того відновлення лісів після вирубки не відбувається, або відбувається у незначній кількості. А цінні деревні породи (сосна, бук і дуб) заміщуються малооцінними (осикою, березою, грабом). Найскладніша ситуація в Карпатах: тут через деградацію лісових масивів розвивається ерозія ґрунтів і зсувні процеси. Зрозуміло, що висадка лісу після вирубки — справа добра, однак, поки виросте новий ліс, має пройти не мало часу. Все це впливає на екологію нашого краю.

dt.ua

dt.ua

4. Побутові відходи: не менш серйозною екологічною проблемою в Україні сьогодні можна вважати проблему утилізації і переробки різних відходів. У країні діє близько 800 офіційних звалищ, загальна кількість сміття на яких перевищила 35 млрд. т. Щороку ця цифра зростає ще на сімсот-вісімсот тисяч тонн. За інформацією Міністерства екології та природних ресурсів, загальна площа всіх полігонів з відходами вже займає 4% площі України. Шкідливі речовини, які виділяються в наслідок хімічних реакцій на полігонах твердих побутових відходів, здатні змінити територію України на одну суцільну зону екологічного лиха. Адже небезпечні бактерії і хімічні речовини просочуються в ґрунт, потрапляють до повітря та ґрунтових вод, отруюючи життя на відстані десятків кілометрів від звалища.

5. Чорнобильська катастрофа: сумарна активність радіонуклідів, які вийшли за межі 4 енергоблоку Чорнобильської АЕС 26 квітня 1986 року і в наступні дні після аварії, перевищила 300 млн. кюрі. Аварія призвела до радіоактивного забруднення більш ніж 145 тис кв.км території України, Білорусії та Росії. На сьогодні на радіоактивних територіях розміщено понад дві тисячі населених пунктів, в яких мешкає майже півтора мільйони людей. Українські вчені припускають думку про те, що наслідки Чорнобильської аварії нагадуватимуть про себе значну частину часу. За час, що минув після катастрофи на ЧАЕС, зросла кількість психоневрологічних захворювань, патології серцево-судинної системи населення.

Тож, як бачите, сьогодні існує немала кількість екологічних проблем. На жаль, не кожну з них ми взмозі подолати. Однак, якщо кожен з нас докладе хоча б краплинку зусиль для покращення навколишнього середовища — посадить дерево чи просто викине фантик в належне місце, а не на землю — це вже буде внесок у розвиток екології нашого краю. Адже слід завжди пам’ятати, людина – частина природи!

Алла ЯРЕМЕНКО