ОКСАНА МОРОЗ «БОРОТЬБА ЗА ПРАВДУ. ЯК МІЙ ДЯДЬКО ПЕРЕМІГ БРЕХНЮ»: ПРОСТОЮ МОВОЮ ПРО БРЕХНЮ ВСЮДИ.

На сьогодні фейки поширюються зі швидкістю світла, а можливо і ще швидше. Натомість, вакцини проти них ще ніхто не вигадав. Єдиний̆ шлях - системно та поступово впровадити політику медіаграмотності та інфогігієни. Саме це пропонує нам Оксана Мороз – авторка книги «Боротьба за правду. Як мій дядько переміг брехню».

Тематика

Нон-фікшн, гуманітарні науки, соціологія, соціальні комунікації, медіаграмотність, інформаційна гігієна, вірусмейкерство.

Книга «Боротьба за правду. Як мій дядько переміг брехню»  про …

… те, що звичайна людина МОЖЕ розпізнати брехню в ЗМІ та у соціальних мережах. Для цього потрібно дотримуватися інформаційної гігієни — простих правил, які здатен освоїти кожен.

Події відбуваються у період з весни 2019 до літа 2020 років. Два головних героя — дядько Іван – літній, розумний чоловік, який вже просто не встигає осмислювати інформацію та починає вірити всьому, що бачить, чує та навіть тому, що йому надсилають у Вайбері. Оксана – його племінниця, яка якраз займається тим, що розставляє такі «пастки» для таких дядьків, тим самим маніпулюючи людьми через медіа та соціальні мережі. Настає переломний момент — дядько остаточно заплутався, а племінниця вирішила перейти на бік «простих» людей. Оксана вчить його протистояти цим маніпуляціям. Вона розказує дядьку як функціонує інформація в цифровому світі: як працюють та маніпулюють онлайн-медіа, телебачення, Facebook, Viber, YouTube, Telegram. Головне — як дядько Іван може себе захистити та знову стати борцем за правду.

Читаючи книгу, Ви дізнаєтесь:

  • Що таке маніпуляція, інфогігієна та як протистояти вірусу 21 століття;
  • Про такі поняття як надійне та ненадійне джерела інформації, також про те, які ж джерела краще обирати;
  • Де та як перевіряти достовірність інформації;
  • Як кожен із нас допомагає вірусмейкерам, поширюючи недостовірну інформацію;
  • Головне — як вже сьогодні почати відновлювати й зміцнювати свій інформаційний імунітет.

Хто авторка?

Оксана Мороз — авторка книг «Нація овочів? Як інформація змінює мислення та поведінку українців» та «Боротьба за правду. Як мій дядько переміг брехню». Вона понад 20 років працювала в сфері маніпуляторства громадської думки. Наразі, заснувала волонтерську ініціативу з інформаційної гігієни «Як не стати овочем», де вчать людей фільтрувати джерела інформації та розказують простою мовою про те, як влаштована держава, політика, економіка та інші ключові сфери нашого життя.

Головна ціль — навчити 7 мільйонів українців інформаційній гігієні до 2024 року. Її книжки – складники цього процесу. Оксана повністю зосереджена на підвищенні рівня інформаційної гігієни в українців.

Чому її варто прочитати?

Книга «Боротьба за правду. Як мій дядько переміг брехню» – написана у форматі діалогів Оксани з дядьком Іваном, якого вона вчить інфогігієні. Це така собі методологія, як покрокова говорити з людьми, яких губить «ізобіліє» цифрового світу. Завдяки цьому формату, інформація дуже легко сприймається та запам’ятовується. Плюс — кожен читач можете адаптувати ці діалоги та цю методологію до розмов з близькими та друзями. Тепер кожному можна покрокова розказати про інфогігієну та маніпуляції. Прочитавши цю книгу, у Вас є «зброя» — знання, які якщо використовувати, то Ви вже точно не попадетесь на гачок маніпуляторів.

Вдалі фрази

«У твоєму інформаційному трафареті має бути як мінімум три якісних медіа, тоді ти будеш бачити всі ляпи»

Частина 2. Дядько Іван вчиться інформаційній гігієні

«68 відсотків українців дізнаються новини з соціальних мереж. Там суб’єктивна інформація»

Частина 2. Дядько Іван вчиться інформаційній гігієні

«Тоді я твердо вирішила поставити крапку і вийти з індустрії маніпуляторів. Для мене парламентські вибори стали переломним моментом. Вони показали відповідальність комунікаційників перед людьми, країною, майбутнім. Вони показали, як красиве стає правдою, а вся правда обов’язково має бути красивою»

Частина 3. Один у полі не воїн

«Озираючись на наше навчання з дядьком Іваном, я розумію, що людям украй не вистачає базових знань, які б дійсно заважали маніпулятором. Не вистачає розуміння суті та глибини проблеми, її наслідків»

Частина 3. Один у полі не воїн

Для кого ця книга?

Книга Боротьба за правду. Як мій дядько переміг брехню»  буде корисна усім, хто хоче навчитися фільтрувати інформацію, яку отримує, дізнатися, що таке інфогігієна та навчитися їй. Стане у нагоді студентам, учням, науковцям, журналістам, викладачам, а також абсолютно всім, хто хоче мислити критичне та розумітися на тому, що та де читати.

Матеріал підготувала Юлія Чернявська