«Американська реальність» від однієї зі знакових жінок 21 століття: рецензія на книгу «Becoming. Становлення»

Мішель Обама – одна з найвпливовіших жінок нашої епохи. Вона як перша леді Сполучених Штатів Америки, перша афро-американка, яка виступила в цій ролі - допомогла створити найгостинніший Білий дім в історії, а також є активною та впливовою захисницею дівчат та жінок по всьому світу. Ще колишня перша леді опікується тим, щоб американські сім’ї вели здоровий й активний спосіб життя, а паралельно з цим усім підтримувала свого чоловіка, коли він «вів» Америку через її найгостріші моменти.

Про що книга?

Мемуари Мішель Обами мають три частини – «Моє становлення», «Наше становлення», «Становлення чогось більшого». Вони охоплюють все її життя: від тісної квартирки в Чикаго до «місця, де так багато сходинок, що порахувати їх так і не вдалося». Тут дуже вдало структурований текст, що дає змогу плавно прожити разом із авторкою її життя та зрозуміти, що саме впливало на ті чи інші події та рішення.

У першій частині своєї книги Мішель проводить глибоке дослідження міста, де вона виросла – Чикаго, а також його жителів і громадських інститутів. Найбільша увага прикута до її рідного району Сауз-Сайду, де вона разом із батьками та старшим братом жили на 2 поверсі будинку своєї двоюрідної бабусі та дідуся.

Тут авторка міркує про державну освіту, раси і громадські класи. Від народження, навчання в школі й до отримання ступіни магістра соціології в Принстонському університеті – ось про що Ви дізнаєтесь в першій частині.

Друга частина – «Наше становлення». Це романтична історія її знакомства з Бараком Обамою, тоді просто практикантом в їхній юридичній фірмі, а в майбутньому — 44-м президентом США. Тут читач також дізнається і про те, як Мішель  вмовила одружитися Барака та як він зробив їй пропозицію.

Тут описується весь їхній шлях у «становленні» своєї власної родини, а також як Мішель Обама шукала роботу, яка була б їй до душі.

У третій частині книги колишня перша леді США зосередилася на житті їхньої пари як публічної фігури. «Становлення чогось більшого» — сама назва говорить про цей розділ. Тут вже вони не просто Барак та Мішель, вони – перша родина США. Вони – ті, від рішень яких залежать життя мільйонів людей. Мішель Обама пише про спадок, який вони залишили після себе, а також про свої досягнення на «посту» першої леді.

Про що ще пише Мішель Обама?

Постійний нагляд громадськості

Авторка розповідає про те, що під час першої президентської компанії Барака Обами у 2008 році вона стала «мішенню» для ЗМІ, бо була дуже активною у передвиборчій компанії свого чоловіка та ставала дедалі впливовішою. Її постійно критикували. Це також було пов’язано в тому числі з її кольором шкіри. Як називали її ЗМІ «сердита чорна жінка».

Цей зворот з’явився понад століття тому. Так в американському суспільстві називали нахабну і невиховану темношкіру жінку, яка ігнорує суспільні норми.

Що Мішель Обама не пробачить Дональду Трампу?

Колишня перша леді зауважила, що ніколи не пробачить Трампу його підтримку чуток про те, що Барак Обама народився не в США. Дональд Трамп у 2016 році в інтерв’ю газеті Washington Post відмовлявся визнати, що Барак Обама народився в Америці. Він наполегливо підтримував теорію про те, що 44 президент США насправді уродженець Кенії і тому не може бути президентом США.

«Вся ця історія була божевільною та підлою, а в її основі лежали ксенофобія і нетерпимість. Що було б, якби хтось з нестабільною психікою зарядив пістолет і поїхав до Вашингтону?», — ось так про цю ситуацію пише Мішель Обама.

Барак Обама називав ці чутки дурницями, а Білий дім опублікував копію його свідоцтва про народження, де місцем народження президента вказані Гаваї.

У першої родини США також можуть бути проблеми в шлюбі

Мішель Обама в книзі зізналася, що були часи, коли її стосунки з чоловіком переживали труднощі, особливо коли він поїхав працювати в Сенат штату Іллінойсу, Чикаго. Через деякий час вони почали відвідувати психолога.

«Я знаю дуже багато молодих пар, які страждають і думають, що з ними щось не так. І я хочу, щоб вони знали, що Мішель і Барак Обама, у яких чудовий шлюб і які люблять одне одного, що ми працювали над своїм шлюбом. І ми звертаємося по допомогу, коли нам це необхідно», — зазначила колишня перша леді.

Кому ця книга буде цікава?

«Becoming. Становлення» — це саме та «гола реальність», яку так майстерно приховували глянцеві обкладинки таблоїдів. Увесь світ дивився на них, як на першу пару США. У книзі Мішель Обама відкривається зовсім з іншого боку, як проста жінка зі звичайнісінькими життєвими проблемами. Складнощі у шлюбі, походи до психолога, бажання мати дітей. Тут багато особистого – від втрати близьких людей й до особистих відносин (навіть про бойфренда з коледжу, з яким можна бігти по полю і радісно кричати, розмахуючи руками). Ця книга буде цікава всім, хто хоче дізнатися більше про Мішель Обаму чи про першу родину США. Також цікавою книга буде для всіх любителів історії Америки та питань расової дискримінації.

Підготувала Юлія Чернявська