Багатозадачність чи проблема сучасної молоді: як втрачається ефективність.

Чи чули ви легенду про видатного давньоримського державного і політичного діяча, полководця і письменника Гай Юлія Цезаря? Він міг одночасно виконувати кілька задач: слухати, читати, писати, диктувати – і все було бездоганно! Але чи насправді це ті навички, яких потребує сучасне людство? 

Сучасна молодь, яка потерпає від проблем з концентруванням уваги, намагається виконувати декілька справ одночасно. Дивитись фільм, писати домашнє завдання, їсти, розмовляти телефоном з подругою або другом, постійно відриватися на повідомлення тощо. Перелік можна продовжувати і надалі, а середньостатистична людина у сьогоденні зазвичай виконує декілька задач з нього, і це вже давно перестало бути чимось незвичним. А найголовніша проблема – люди вважають, що це є нормою.

Така багатозадачність здається природною через те, що ми просто звикли до неї, забувши як це – робити тільки одну справу, не відволікаючись ні на що без термінової потреби. Коли ви востаннє їли, не дивлячись телевізор або щось на телефоні?

Дослідження

За опитуванням, яке було проведено серед людей від 12 до 25 років, ми можемо сказати, що сучасна молодь дійсно має складнощі із концентрацією своєї уваги на конкретних речах. А саме:

39% опитуваних мають проблеми, не можуть на довгий час концентрувати свою увагу, постійно відволікаються та вважають, що їм це заважає жити.

45% зазначили, що такі ситуації трапляються з ними інколи або рідко, а також, що це не заважає жити.

Лише 16% відмітили, що зовсім не мають залежності від гаджетів та соціальних мереж, не відволікаються під час роботи та навчання на інші речі та мають гарну концентрацію уваги.

 

Так само і наукові дослідження підтверджують теорію, що люди мають так званий «синдром багатозадачності».

В ході різних досліджень з’ясувалося, що багатозадачність на 40% знижує продуктивність. Через це починає страждати ефективність і витрачається більше часу на роботу.

До чого призводить багатозадачність?

Головним наслідком цієї проблеми є погіршення роботи мозку, зокрема:

  • погіршується сприйняття інформації,
  • слабшає пам’ять,
  • виникає частий головний біль,
  • неуважність,
  • сплутаність думок,
  • втрата інтересу і мотивації до роботи.


Як розв’язати проблему?

По-перше, усвідомлення проблеми – вже пів шляху до успіху. Тож як прибрати багатозадачність зі свого життя?

  • Звести роботу в режимі «декілька справ одночасно» до мінімуму. Принаймні не відволікатися на соцмережі під час роботи або під час перегляду фільму.
  • Складати перелік справ та почати організовувати власне життя. Але не потрібно створювати завеликий перелік: це може призвести до того, що ви будете починати робити одну справу, а потім випадково перемикатись на іншу.
  • По можливості відключати повідомлення.

Змінити підхід до роботи і вберегти мозок від перевантаження цілком реально. Не забувайте, що від цього залежить здоров’я та майбутнє! 

Марія Мартинко