Час затягнути пасок чи видихнути з полегшенням: Як вплинув коронавірус на економіку України та світу.

Пандемія, зумовлена коронавірусною хворобою, призвела до тисячних людських втрат у всьому світі, наклала обмеження на соціальне життя людей і, безумовно, вплинула на економіку.

Очікувати нам економічну кризу чи покращення? Спробуємо з’ясувати.

Всесвітня організація охорони здоров’я проголосила коронавірусну хворобу пандемією на початку березня 2020 року. Хоча спалах захворювання розпочався у середині грудня 2019 року в місті Ухань у центральному Китаї. За цей час пандемія суттєво вплинула на розвиток світової економіки, не залишивши осторонь жодної країни.

Початкові процеси негативного впливу карантинних обмежень

Кожному з нас довелося стикнутися з жорсткими карантинними заходами, які ввели уряди більшості країн: закриття торгово-розважальних центрів, заборона відвідання усіх масових заходів, обмеження у пересуванні як у межах країни, так і при перетині її кордонів, скорочення виробництва (через встановлення лімітів одночасного перебування працівників в одному приміщенні) тощо. Багато роботодавців перевели своїх працівників на режим роботи «на дому», когось відправили у відпустку, комусь знизили заробітну платню. Хтось взагалі порушував умови трудового договору – вимагали від працівників писати заяви на звільнення за власним бажанням. Все це негативно позначається на добробуті та фінансовому становищі населення.

Думки експертів

За підрахунками економічного експерта Андрія Блінова, низка провідних інституцій на початку карантинних обмежень зазнали зниження економічного зростання в середньому з 2,5 % до 0,6 %.

На думку голови Європейського центрального банку Крістін Лагард, Європа може зіткнутися з серйозним економічним шоком, який перегукується із світовою фінансовою кризою 2008 року, якщо уряд країн не вживатиме термінових заходів.

Наслідки впливу пандемії

  • провідні країни світу зазнали падіння темпів економічного зростання. Наприклад, економічне зростання Китаю на початку карантинних обмежень 2020 року скоротилося до 4, 5 % ( 2019 рік – 6%). За даними INE, економікаІспанії зазнала рекордного економічного падіння, якого не переживала із середини минулого століття, часів світової та громадянської воєн. Економіка Італії зазнала найгіршого спаду з часів Другої світової війни, впавши на 8, 9% (дані агентства ISTAT);
  • уповільнився розвиток ринку металів;
  • нестача продуктів і комплектуючих з Китаю, які є основою для виробництва цілісних об’єктів іноземних компаній (Apple, Jaguar, Toyota, GeneralMotors, Hyundai, Nissan та інші компанії);
  • суттєве зниження доходів авіакомпаній та морського транспорту;
  • значне погіршення стану туристичної індустрії;
  • зменшення доходів населення;
  • скорочення витрат на подорожі, відвідання ресторанів і кафе, розважальних заходів, що призвелодо кризи готельно-ресторанного і туристичного бізнесу та сфери послуг;
  • зростання на понад $ 150 млрд прибутків світової індустрії ігрових, освітніх та інших онлайн-додатків;
  • збільшення обсягів виробництва і продажу товарів фармацевтичної промисловості, зокрема медичного обладнання.

Україна

Через пандемію коронавірусу Україна також, як і більшість країн, опинилася на межі економічної кризи. «Хвороби» української економіки можуть стати факторами, що значно ускладнять боротьбу із наслідками вірусу, яка дорого обійдеться як бізнесу, так і громадянам.

Кабінет Міністрів України в макроекономічному прогнозі підвищив прогноз інфляції із затверджених раніше 5,5 % до 11,6 %. Згідно з оновленим макропрогнозом, уряд очікує, що рівень безробіття становитиме 9,4 % проти прогнозованого 8,1 %, номінальна зарплата з урахуванням інфляції знизиться на 4,5 % порівняно з торішнім показником. Мінекономіки також переглянув прогноз ВВП України. Наразі очікується падіння на 3,9 % порівняно зі зростанням на 3,7 %, яке прогнозувалося раніше.

Рік після початку пандемії

Країни все так само не можуть оговтатися з початку карантинних обмежень. Це не стосується лише Китаю. Економіка Китаю починає відновлюватися. Попри локдауни та боротьбу з коронавірусом ВВП країни зріс на 2,3% у порівнянні до минулого року. За останню чверть 2020 року зростання становило 6,5%.  Також через спалахи вірусу в інших регіонах світу, значно зріс попит на китайський експорт. Попит на товари, разом із інвестиціями з боку влади, змогли разом відновити економіку після початку 2020 року.

Прогноз світової економіки

Попри надії на якнайшвидший кінець пандемії внаслідок поширення вакцини, занепокоєння викликають нові хвилі та штами вірусу. Але, незважаючи на це, Міжнародний валютний фонд очікує зростання економіки у 5,5% у зв’язку з початком вакцинації від COVID-19. Проте, заступниця головного економіста Міжнародного інституту фінансів США Еліна Рибакова вважає, що більшість країн не зможуть повернутися до попередніх рівнів зростання ще багато років, а бідніші країни будуть відновлюватися набагато важче. Світові експерти та політики розглядають декілька сценаріїв світової кризи, які залежать від тривалості перебігу пандемії коронавірусу. За першим сценарієм прогнозують зростання глобального ВВП приблизно на рівні 2%, але за однієї умови – ефективного вакцинування населення, що призведе до ліквідації спалахів коронавірусу. У випадку довготривалої пандемії і зростання кількості хворих очікується падіння глобального ВВП на 1,5 %. Проте, ситуація починає покращуватися та економіка поступово «оживає».

Тетяна Харкевич