Чорнобиль сьогодення

У квітні 1986 року сталася найбільша техногенно-екологічна катастрофа ХХ століття – вибух на Чорнобильській АЕС. Тридцять чотири роки смутку, болю, печалі… До цих пір про страшну трагедію нагадують спустошені Прип’ять, ліси… Чорнобильська зона стала свідком тих доленосних подій.

26 квітня о 1 год. 23 хв. на четвертому енергоблоці пролунав потужний хімічний вибух, який спричинив руйнування частини реакторного блоку й машинної зали. Внаслідок цього виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблоку. Миттєво на місце аварії прибули пожежники, які вступили у двобій із вогнем. Ціною власного життя вони рятували мешканців не тільки Радянського Союзу, але й усього світу.

Із плином часу стало відомо, що Москва й керівництво УРСР приховували факт аварії та наслідки після вибуху. Із-за збереження репутації чиновників постраждали невинні люди. Завдяки швецьким колегам лише 28-ого квітня 1986 року суспільство дізналося про височенний рівень радіації. Після вибуху реактор накрили «саркофагом», під яким залишилося приблизно 95% палива. І хоч сплинуло більше 30 років, знаходитися в Чорнобилі й досі небезпечно. Зона  відчуження стала місцем для екскурсій, досліджень, що тривають й понині.

Після тридцятичотирьохрічної атомної біди Чорнобильську зону спіткала інша трагедія – нищівна пожежа накрила зону відчуження. Вона завдала величезних збитків флорі та фауні. Стало відомо, що постраждали не лише ліси, а й села та цвинтарі. По сьогоднішній день на місці працюють сотні пожежників, які намагаються врятувати близько 12 000 га палаючої території. Основну причину вбачають у підпалах. Не без допомоги дощу вдалося загасити третину пожежі, яка зайнялася на величезних територіях. Сотні тварин загинули, а місцеві втратили свої домівки.

У такий час актуальною залишається діяльність волонтерів, які на виручені кошти купляють їжу для пожежників, знаходять притулок для диких тварин. І якщо декілька днів тому здалося, що полум’я потроху згасає, однак, 17-ого квітня вітер роздмухав залишки тління й вогонь охопив ще більшу територію. За останні два роки пожежі в Чорнобилі, на жаль, стають звичними. Людям варто усвідомлювати, що в цій зоні вони вкрай небезпечні. Природа може не дати другого шансу. Для всіх…

Шана пожежникам та волонтерам, які докладають максимум зусиль, щоб не сталося більшого лиха. Сподіваємося, що винні будуть покарані за свої вчинки.

Як бачимо, 2020 р. поклав чимало випробувань на світове суспільство. Людям доводиться демонструвати характер у боротьбі із життєвими загрозами. Однак звертаюся до Вас, українці. Знайдіть можливість 26-ого квітня віддати шану тим людям, які стали жертвами Чорнобильської катастрофи.

автор: Олексій Корицький