Як Адель стала головним голосом розбитих сердець?

Після перерви у 6 років Адель повертається спочатку із синглом, а потім і з новим альбомом. З моменту презентації альбому пройшло на так багато часу, але я вже знаю декілька пісень напам'ять. Не знаю скільки ще років після цього вона буде зберігати мовчання, але знаю точно — я ніколи не втомлюсь чекати її та не зможу припинити плакати, слухаючи її пісні, скільки б мені років не було.

Вже складно згадати музичну сцену до того моменту, коли Адель була зіркою. Адже всього 14 років тому майже нікому не відома 19-річна співачка, пісня якої стала популярна на MySpace, виступила на BBC з синглом «Hometown Glory», який написала ще підлітком.

З того часу її голос усюди: вона встигла записати чотири альбоми, отримати безліч нагород і наздогнати The Beatles та Oasis за кількістю проданих дисків. Адель –– британська національна гордість, яку люблять мільйони слухачів у всьому світі.

Але у чому її секрет? І чим вона відрізняється від інших поп-співачок?

Старомодна співачка

Адель стала зіркою дуже швидко. Їй вдалося підкорити як Європу, так й Америку –– усе це лише завдяки силі свого голосу. У 21 столітті складно уявити більш старомодну співачку, проте в Адель немає жодної ностальгії.

Секрет співачки в тому, що вона жива та справжня. Це проявляється у всьому: у щирості її пісень та у її безпосередності. Після приголомшливого успіху ЗМІ пророкували Адель шлях співвітчизниці Емі Уайнхаус. На щастя, жодних шокуючих зізнань, скандалів з алкоголем та забороненими речовинами так і не сталося, і співачок зближує лише їхній талант.

Адель залишилася все тією ж прямолінійною дівчиною зі спального району Лондона. На своїх концертах вона просто стоїть на сцені та співає; її шоу обходяться без складних перформансів, танців та відеоінсталяцій. Цього виявляється достатньо, щоб фанати скуповували квитки буквально за хвилини. А в кліпі вона може собі дозволити просидіти на стільці все відео. Щоб привернути увагу, окрім голосу їй більше нічого не потрібно.

Це також підтверджують і цифри: у 2016 році Адель стала єдиною виконавицею з Великобританії, хто увійшов до десятки найоплачуваніших співачок світу, обігнавши за доходами з продажу альбомів та виступів Мадонну, Ріанну, Бейонсе та інших суперзірок.

Музика та голос

А ось музику Адель простою точно не назвеш. За сповідальними та особистими піснями, які змушують згадати про свій досвід, стоїть серйозна робота. Її любовна лірика сповнена безлічі відтінків: це й григоріанські піснеспіви в «Rolling in the Deep», і сучасний госпел в «River Lea», і класична любовна балада «All I Ask».

За співачкою закріпилася слава жінки, яка співає про нещасливе кохання. При цьому звинуватити її в одноманітності точно не можна. Незважаючи на те, що головним у її музиці залишається сильний голос, навіть тут вона не стоїть на місці. Після вимушеної операції на голосових зв’язках Адель почала брати високі ноти. Це пішло на користь її пісням: згадайте «Skyfall», який навіть отримав «Оскар» як найкращий саундтрек.

Зв’язок з іншими музикантами

У її музиці багато посилань до минулого: вона надихається Еллою Фіцджеральд, Еттою Джеймс, Селін Діон, Жюлі Лондон. Це насамперед сильний жіночий вокал, який відтісняє решту на задній план — саме з ними і варто порівнювати Адель.

Музика співачки росте разом із нею. Вік на кожному альбомі — це не просто цифра, а нова відмітка її професійного зростання. Вона додає у пісні нове звучання та створює спільні проєкти з легендами музичного бізнесу. Наприклад, разом із відомим канадським поетом-піснярем Тобіасом Джессо-молодшим вона записала соул-баладу «When We Were Young».

Тексти пісень

Пісні Адель — це її щоденник. Сама співачка говорила, що, переслуховуючи альбоми, вона повертається до свого минулого. Вона завжди щиро промовляє свої емоції та намагається розібратися, що ж пішло не так. Хто з нас не прокручував у голові минулі романи, думаючи про те, як усе могло скластися?

Крім того, навіть її перші пісні здаються напрочуд зрілими. У Адель ніколи не було інфантилізму чи примхливих ноток, лише спроба зрозуміти, як їй впоратися зі своїми почуттями. Її лірична героїня постійно рефлексує, і вона сповнена живих емоцій.

Адель вдалося написати одну з найкращих пісень про розставання, хоча, здавалося б, за стільки років існування музики сказати тут щось нове вкрай складно. «Hello» миттєво стала хітом, оскільки знайшла відгук у кожному, хто її чув.

Складається відчуття, що вона була написана й заспівана багато років тому — у той час, коли в музичному бізнесі не потрібні були гастролі, розкрутка у ЗМІ та вірусна реклама. «Hello» — та сама пісня, над якою час не владний.

Візуальна сторона

Адель не знімає кліпів зі складною хореографією, у них немає жодних складних концептів чи загравань із поп-культурою. Наприклад, режисером відео на пісню «Hello» став улюбленець кінофестивалів Ксав’є Долан, який зумів висловити в ньому всю естетику Адель: тьмяні кадри старої плівки, телефонна будка, зйомка від першої особи. Жодної погоні за трендами — Адель це і не потрібно, її музика ніби існує поза часом.

Адель підкуповує саме тим, що завжди залишається собою і не соромиться своїх почуттів. Здається, що вона та сама подруга, яка завжди зрозуміє та підтримає. Її творчість вже стала класикою поп-музики, ніби вона є ровесницею Селін Діон.

В своєму новому інтерв’ю співачка каже: «Якщо всі створюють музику для «ТікТок», хто створює музику для мого покоління? Хто створює музику для моїх однолітків? Я буду виконувати цю роботу із задоволенням».

Можливо, у цей непростий час нам потрібна саме вона. Люди завжди шукали в музиці втіху, і Адель нам її дарує. Її пісні стають можливістю звернутися до своєї душі й поплакати, заліковуючи рани розбитого серця. Сама Адель вважає, що музика має бути подією — а десятки тисяч людей, які збираються на її концертах, свідчать, що їй вдається втілити цю ідею в життя.

Олександра Кутова