Робимо маленькі кроки для вирішення глобальных проблем

Тема екології голосно обговорюється у медіа останні декілька років. Причиною цього є бездумне використання пластику та інших отруйних для нашої планети матеріалів. Згідно до рейтингу, створеного американським агентством 24/7 Wall Street Україна посідає 9 місце серед країн з найбільшим обсягом сміття на одного мешканця. Так, на одну людину маємо 10,6 тонн сміття. Але свідомість населення, у питаннях екології змінюється з кожним днем. Люди зі всього світу об’єднуються та докладають зусиль, щоб врятувати Землю. Виявляється це по-різному: хтось купує бавовняний пакет замість пластикового, а хтось жертвує мільярди на очищення океанів. Та кожен крок у бік екологічного способу життя- важливий. Ми поспілкувалися з волонтером екологічної організації «Zp.space» Іваном Калошею аби дізнатися, чи допомагає використання еко-товарів зменшити кількість викинутого сміття, а також з’ясували, яка екологічна проблема нашого міста потребує вирішення в першу чергу?

ы2

 1. Що стало поштовхом для створення проекту zp.space?

Хвиля громадської активності після революції гідності зачепила. Та чисте егоїстичне бажання жити в кращому просторі, в якому, наприклад, менше сміття.

 1. Що означає назва Вашого проекту?

Zp.space — «Простір Запоріжжя» — це про бажання зробити простір Запоріжжя більш приємним, якось його покращити.

 1. Скільки людей вже долучилося до Вас, як волонтери?

Основа нашого проекту — четверо людей (дві сім’ї), яких об’єднало сміття. Але якщо ми організовуємо якісь івенти, флешмоби тощо, нам завжди допомагають друзі і волонтери. Взагалі, будь-яка людина, яка живе за принципами «нуль відходів», — наш партнер та волонтер.

 1. В одному з інтерв’ю, Ви говорили про те, що проект є некомерційним, за які кошти його розвиваєте?

За особисті кошти. Деякі проекти реалізовувались за підтримки інших людей, організацій. Також ми продаємо товари для екопобуту для поширення ідеї і підтримки проекту.

 1. Чи багато місцевих користуються Вашими послугами?

Наш проект здебільшого інформаційний. Головна ціль — надихати людей бути екосвідомими та надавати їм інформацію про те, як зручніше і простіше це робити в Запоріжжі. Важко порахувати усіх однодумців, але вона постійно росте.

 1. На якому етапі зараз знаходиться Ваш проект? Чи розширюєтесь Ви?

Зараз ми обрали декілька напрямків, які будемо продовжувати розвивати. Це інформаційна діяльність, така як лекції і презентації на теми навколо життя без відходів, також розвиток мережі екофрендлікафе (ecofriendlycafe.org), а ще разом з партнерами займаємось організацією збору неліквідного пластику і прострочених медичних відходів на високотемпературне спалювання та ртутьвмісних ламп і термометрів на утилізацію. Ну і звісно плануємо брати участь у різних музичних фестивалях та фестивалях вуличної їжі, де ми пропонуємо товари для екопобуту та послугу «чашка на прокат», яка покликана зменшити кількість одноразового посуду на цих фестивалях.

 1. Як відбувається процес утилізації сміття? Які етапи воно проходить?

Це питання мабуть адресовано нам тому, що ви думаєте, що ми збираємо сміття на утилізацію. Багато хто помилково так сприймає наш проект, мабуть тому що на початку нашої діяльності ми дійсно влаштовували у місті акції по збору вторсировини з метою пропагування сортування, відкрили пункт прийому у Dream Hostel. Наразі ми нічого не збираємо.

“Але, якщо ви займаєтесь сортуванням сміття нижче прикріплюємо мапу з пунктами прийому сировини у Запоріжжі.”

ы3

 1. На сьогодні популярності набирають еко-товари, але багато людей ставляться до них скептично, як на Вашу думку, чи допомагають ці речі змінити екологічну ситуацію в місті та є корисними?

Гадаю, що ці речі змінюють ставлення, змінюють свідомість, а гарні думки та наміри можуть змінити все. Ми закликаємо більш свідомо ставитись до споживання будь-яких ресурсів в принципі, а не просто замінити одні речі на інші з приставкою «еко». Наприклад, перед тим як бігти і купувати еко-товари, треба спочатку згадати про головні принципи свідомого споживання — Reduse (відмовитись), Reuse (повторно використати), Recycle (переробити). Це до того, що багато хто вважає заміну всіх пакетів на біорозкладні вирішенням проблеми, але такий шлях просто трохи зменшує навантаження на екосистему і все одно не особливо зменшує кількість сміття. Насправді, спочатку треба спробувати там де це можливо відмовитись від пакета взагалі, або замінити його на щось багаторазове, а вже там, де не вдалося втілити перші два пункти, використовувати біорозкладні.

ы5ы4

 1. За Вашими оцінками, яку екологічну проблему нашого міста треба вирішувати в першу чергу?

Все завжди треба вирішувати комплексно, щоб віддаючи всі сили на одну проблему, не запустити інші. Треба вирішувати проблеми забруднення повітря, інвентаризації зелених насаджень, втілювати сортування побутових відходів, у тому числі небезпечних, зменшувати викиди в Дніпро та створювати гарну пішохідну та велосипедну інфраструктури.

 1.   Що треба робити, щоб змінилась екологічна система в Запоріжжі?

Стабільно, без перерв, кожен день робити маленькі кроки. Кожен має робити що може: хтось перейде зі звичайного порошка на безфосфатний, хтось будет доносити важливість вирішення екологічних проблем до влади, хтось поїде на роботу велосипедом замість автівки.

ы6

 1. Як люди можуть Вас знайти та приєднатися?

Знайти нас можна у соцмережах Фейсбук та Інстаграм — . А приєднатись можете прямо сьогодні, взявши банан у супермаркеті без пакету!

ы7ы8

Інтерв’ю підготували: Ліна Єфименко та Юлія Карнаух.