Щоб пам’ятати: 3 книги, які варто прочитати про Чорнобильську трагедію
Жодна трагедія не минає безслідно. Вона впливає на життя кожного і не важливо був ти свідком чи ні. Це стосується й Чорнобильської трагедії, котра сколихнула весь світ. Кожному з нас важливо знати і розуміти наслідки цієї події, котрі впливають на наше життя зараз і будуть впливати на життя наших нащадків ще щонайменше 700 років.
У цьому році вже буде 34 роки, як вибухнув 4 реактор на Чорнобильський АЕС. Про ці сумні події не мовчали письменники, котрі видають книги, вірші, розповіді, спогади, інтерв’ю про події 26 квітня 1986 року.Можливо одним із варіантів як дізнатися більше про цю трагедію та віддати дань поваги до тих людей, які ліквідували наслідки – взяти до рук книгу. Давайте разом згадаємо, уявимо та осмислимо цю подію. А для того, щоб Ви довго не шукали, що Вам почитати – пропонуємо таку добірку.
Світлана Алексієвич «Чорнобильська молитва. Хроніки майбутнього»
Одна з найвідоміших книг про Чорнобиль не тільки на пострадянському просторі, але й закордоном. У багатьох рейтингах книг про Чорнобильську трагедію перше місце незмінно з 1998 року (саме у цьому році вийшла перше видання цієї книги) займає праця білоруської письменниці Світлани Алексієвич.
«Чорнобильська молитва» — це художньо-документальний роман, або ж як його ще називають «роман-голосів», які будуть лунати впродовж всієї книги. Впродовж читання, Ви дізнаєтесь про долі тисячі людей – місцевих жителів, ліквідаторів, працівників станції, «самоселів», дружин ліквідаторів, наукових працівників, етнографів, посадовців, які впливали на рішення в той час, а також про найнезахищених та найневинніших у цій трагедії – дітей-жертв радіації.
Сергій Трохим «1986. Чорнобильські хроніки»
Це книга спогадів і свідчень українського журналіста Сергія Трохима. Він разом із своїми колегами були першими журналістами-телевізійниками, що знімали аварію. Саме їхні кадри транслювали в усьому світі. Тут історія не лише його, але й усіх журналістів «УТ-1», котрі тоді їздили у Чорнобиль. Сергій наводить багато маловідомих та прихованих фактів (наприклад про те, що журналісти поїхали в Чорнобиль ще 2 травня, але сюжет про це не вийшов, бо «невідомий чоловік» заборонив їм знімати) та підіймає проблему того, що їхні такі відрядження просто не записували, а потім вони не могли доказати, що були в Зоні. Говорить про використання московських журналістів чужих кадрів у своїх фільмах. Кадри, котрі належали операторам з Києва та про це ніхто не писав та не вказував у своїх роботах. Сергій обдумує всі ці події та доводить, що ця масштабна катастрофа стала саме тією безповоротною подією в історії Радянського Союзу, що призвела до її розпаду. Це був останній акорд в історії комуністичної країни під назвою СРСР, який передував остаточному фіналу – розпаду.
Галя Аккерман «Пройти крізь Чорнобиль»
Невелика за обсягом (в ній лише 168 сторінок), але велика за тими знаннями, відомостями та думками, які Ви дізнаєтесь впродовж читання цієї роботи французької письменниці. Як вказується у самій книзі: «це подорож письменника крізь драму Чорнобиля в різноманітних людських, соціокультурних, професійних аспектах». Разом із Галею читач подорожує Зоною, знайомиться з різними людьми: від «самоселів», етнографів і до Ліни Костенко, а також «на власні очі» бачить, що зараз сталося з «рудим» лісом, селами, які були та у яких умовах живуть люди. Вона також згадує тут і інші трагедії українського народу (наприклад, Голодомор 1932-1933 рр.), та разом із цим аналізує радянську систему як таку.
25 квітня 1986 року сталося наймасштабніша атомна катастрофа в Світі. Чорнобильська АЕС зруйнувала все довкола. Ця катастрофа зачепила мільйони «маленьких життів», зруйнувала сім’ї, змінила ціле покоління. А нам залишається пам’ятати про ці події, дякувати ліквідаторам за те, що вони пожертвували своїм життям заради життя цілого Світу.
Підготувала студентка 3 курсу Юлія Чернявська