Соціальні мережи і як вони впливають на наше життя

Активне «віртуальне життя» – ознака, за якою покоління XXI століття істотно відрізняється від усіх, що були раніше.

Розробка та впровадження соціальних мереж і месенджерів відбувалися протягом років, але доволі швидко вони стали звичною частиною нашого життя. Відповісти на повідомлення, подивитися фото або погортати стрічку новин – багато з нас починають свій день саме так. Навіть прості ритуали: чистка зубів або сніданок – часом відсуваються на другий план, що вже казати про інші, «не обов’язкові» речі.

Кількість користувачів соцмереж зараз вимірюється не тисячами і навіть не мільйонами. Аудиторія найпопулярніших соціальних мереж складає мільярди.

Наочним прикладом є Instagram. Додаток був запущений у 2010 році, а вже у 2018 його аудиторія дорівнювала 1 мільярду. Схожі цифри маємо й з іншими платформами.

Чому ми так часто користуємось соцмережами

Соціальні мережі, нарівні з іншими додатками, це майданчик для відпочинку, навчання та роботи. Вони мають значні переваги перед телефонним зв’язком і навіть зустрічами у реальному житті.

Спілкування без обмежень

Завдяки месенджерам і соцмережам ми можемо не просто спілкуватися, а спілкуватися швидко, дешево та зручно, без обмежень у часі та просторі. Написати другу вночі або подзвонити тітці в Канаду – наразі це дуже просто.

Доступ до інформації

Чи це новина, чи навчальна інформація – соціальні мережі та месенджери посприяють її поширенню та зроблять доступною для багатьох користувачів. Це актуально насамперед у тих випадках, коли навчання у реальному житті є неможливим, скажімо, через хворобу або пандемію коронавірусу.

Швидке інформування

Зрозуміло, що ми можемо не тільки споживати, але й надавати інформацію. У такому випадку вистачить одного кліка, щоб повідомлення побачили всі підписники.

Підтримка та увага

Незначна кількість або відсутність друзів у реальному житті спонукає нас до пошуку їх в інтернеті. І зазвичай це вдається – у світі обов’язково знаходиться хтось, схожий на нас.

Чи то спілкування з інтернет-знайомими, чи лайк від випадкової людини – у соцмережах ми відчуваємо себе не одинокими. Інколи вистачає навіть відео або слів незнайомця.

Зворотний бік інтернет-спілкування

На жаль, у користуванні соцмережами є зворотний бік, і ось у чому він полягає:

1) Розсіяна увага

У той час, коли фахівці розробляють різноманітні пастки у чергових оновленнях, борючись за нашу увагу, дуже важко залишатися зосередженим на своїх справах.

Так, наприклад, відомо, що яскраві кольори, зокрема червоний, спонукають нас до дії. А тепер: яким кольором позначаються непрочитані повідомлення?

Це здається цілком логічним, але правда полягає у тому, що нам дедалі складніше залишатися стійкими і не відволікатися на соцмережі.

2) Помилкове уявлення про час та простір

Людина, з якою ми спілкуємось у месенджері, насправді може займатися будь-чим і бути будь-де, але розуміння цього не заважає нам вимагати швидкої відповіді.

Або трапляється таке, коли «зайти на 5 хвилин» перетворюється на багатогодинне гортання стрічки. Вона здається безкінечною і це, насправді, не далеко від істини. Технології дозволяють відслідковувати та майже миттєво підбирати публікації згідно з нашими смаками. Так ми потрапляємо в чергову пастку.

3) Про тебе знають все

Всі ми колись шукали інформацію про когось, тому розуміємо – у XXI столітті це не складно. На жаль, така легкість у пошуку має і зворотний бік. Дані про нас збирають додатки (а ми погоджуємось, ставлячи відповідну позначку) та розповсюджуємо ми самі.

Не треба забувати й про хакерів, через яких постраждало чимало людей.

4) Ілюзія уваги та небезпека для самооцінки

Вочевидь кількість вподобань не каже про якість публікації, але чомусь ми переймаємось, коли отримаємо менше лайків, ніж зазвичай.

Інший аспект – це, власне, інтернет-спілкування. Так, мати можливість підтримувати зв’язок з тим, хто знаходиться геть далеко – дійсно чудово, але чи правильно порівнювати спілкування в додатках зі справжніми зустрічами?

Отже, помірне користування соціальними мережами спрощує життя та наділяє нас унікальними можливостями. Проблеми починаються тоді, коли ми ними зловживаємо. Технології посягають на наш час та увагу, а слабка сила волі не дає їм опору. Як наслідок, те, що покликано спростити наше життя, ускладнює його.

Як протидіяти впливу

Найлегше, що можна зробити – це вимкнути звук та відкласти телефон якомога далі від себе. Якщо він потрібен для роботи, не зайвим буде видалити додатки або прибрати позначку з опції «показувати повідомлення».

Інший лайфхак – встановлення чорно-білого режиму. За результатами досліджень, це дійсно впливає на час користування смартфоном.

Але найголовніше – це працювати над собою. Спілкування у реальному житті, набуття знать, подорожі – ось, що варто нашого часу, бо саме ці речі роблять нас щасливими.

Авторка: Леона Баглаєва