Заклятий друг
Ця хвороба зачіпає мільйони людей, але часто залишається непомітною для оточуючих. Слово «депресія» буквально у всіх на слуху, але не всі замислюються про те, що це реальна хвороба і які причини можуть ховатися за настільки обтяжливим емоційним станом. Що хтось дійсно може жити пліч-о-пліч з почуттями порожнечі, самовідчуженням і емоційним онімінням, немов ці відчуття вже вплетені в кожну клітину тіла.
Я радію, що останнім часом люди все частіше починають говорити про ментальне здоров’я як про щось важливе, про яке треба дбати так само, як і про фізичне. Але існує багато людей, які не мають уявлення, що таке депресія і наскільки це серйозно, особливо для людини, яка знаходиться в такому стані. На мій превеликий жаль, і серед моїх друзів є люди, які знецінюють цю хворобу.
Давайте почнемо з початку.
Іноді друг або подружка після важкого робочого тижня можуть сказати: «Такий важкий був тиждень, немає сил нічого робити, прямо депресія». Але людина ця повна сил, енергії, жаги до життя та більшість часу має гарний настрій. Так от, це не депресія.
Термін «депресія» часто використовується для опису поганого або пригніченого настрою, що є наслідком різних неприємностей (наприклад, фінансових проблем, серйозної хвороби) або втрати (наприклад, смерть близької людини). Однак, для таких станів більше підходять терміни «деморалізація» і «горе».
Негативні емоції при деморалізації і під час почуття горя, на відміну від депресії, мають такі наслідки:
— відбуваються у вигляді спалахів, які, як правило, пов’язані з думками або спливанням провокуючого фактора;
— пригнічений настрій відступає, коли обставини або події поліпшуються;
— не супроводжується стійким почуттям нікчемності і ненависті до себе.
Пригнічений настрій зазвичай триває кілька днів, а не тижнів або місяців, а думки про самогубство і тривала втрата соціальної функціональності набагато менш вірогідні.
Депресія у різних людей проявляється по-різному через індивідуальну природу і вид захворювання, але існують і загальні симптоми:
— стабільно поганий настрій, тривога, відчуття спустошеності;
— апатія;
— втрата інтересу до раніше цікавих занять: захоплення, робота, спілкування з людьми тощо;
— зниження лібідо;
— постійна втома;
— безсоння або надмірна сонливість;
— втрата апетиту або переїдання;
— труднощі з концентрацією, соціалізацією, погіршення пам’яті;
— суїцидальні думки;
— довга тривалість даного стану (більше декількох тижнів/місяців).
Якщо ви відчуваєте, що з вами щось не так, то краще звернутися до фахівця, адже навіть правильно діагностована вами хвороба не отримає правильного лікування, а відсутність своєчасного лікування, в свою чергу, може погіршити ситуацію.
Думаю, з симптомів вже трішки зрозуміло як почуває себе людина, яка страждає на депресію. Часто – це розосереджена людина, що загубилась, втратила цікавість до життя. Вона працює через силу, спілкується через силу, а все на що така людина дійсно спроможна – це лежати на дивані і чекати, поки той вовчок прийде та вкусить. А той вовчок, як раз-таки, — депресія. Але як я вже зазначала, у кожної людини хвороба може проявлятися по-різному і хтось може переживати це «на ногах», знаходячи сили для повсякденної рутини.
«Депресія – це каприз», «це просто поганий настрій, людину треба лише розвеселити», «депресія в нього, є тисячі людей, яким гірше за тебе і нічого, живуть», «іди краще попрацюй» — це і ще сотні безглуздих речей, які можна сказати людині з депресією, щоб остаточно добити її. Якщо ви хочете, щоб людина скоріш закінчила страждати, повторюйте їй щось з перерахованого вище і найближчим часом отримайте запрошення на її похорон. Я не жартую, бо одним з симптомів депресії є суїцидальні думки, пам’ятаєте? Знецінення емоцій та почуттів погано впливає на будь-яку людину, тим паче на хвору на таку хворобу. Не ставайте каталізатором погіршення стану хворого.
Чим небезпечні засудження і поради при депресії? Людина і так звинувачує себе у всьому, піддає себе осуду навіть без допомоги оточуючих. А тут приходять знайомі та рідні, які не допомагають, але часто сприяють погіршенню стану.
Якщо людина в депресії не буде лікуватися, то вона може поповнити ряди самогубців.
Стійке зниження настрою при депресії — це не поганий настрій, який може бути у здорової людини. Спробувати розвеселити людину з депресією — така ж плідна ідея, як спробувати зняти біль людині, що зламала ногу, анекдотом.
Будь-які зовнішні подразники і спілкування бувають болісними при депресії: люди з цим захворюванням часто шукають усамітнення. У них значно знижується емоційний резонанс на значущі події, як радісні, так і сумні і виникає так звана хвороблива нечутливість.
Окрім байдужості і небажання приймати депресію як хворобу, ще однією проблемою є романтизація, особливо в літературі та кіноіндустрії. Згадайте Йена Галлагера з телесеріалу «Безсоромні», що страждає на біполярний розлад, маніяка з симптомами шизофренії, якого примудрилися перетворити на об’єкт обожнювання глядачів серіалу «Ти», Джокера — найулюбленішого психопата представників будь-якого покоління, головних героїв з мотелю Бейтс за мотивами класики Хічкока або Ганнібала Лектора у виконанні Мадса Міккельсена. Кожен персонаж страждає на власне психічне відхилення, яке і робить його таким особливим в очах глядачів. А це, в свою чергу, призводить до масового наслідування улюбленим героям.
Та ж ситуація виникає, коли кумири зізнаються у ментальних проблемах і, в пориві захоплення ними, ми хочемо собі ту ж хворобу, щоб бути, наприклад, ближче до Каньє Весту, за проявами біполярного розладу якого стежить весь Твіттер, або до Анджеліни Джолі, яка має схильність до депресивних розладів.
Мода на психічні розлади може призвести до наслідків, про які зазвичай не замислюються. Наприклад, знецінення серйозних захворювань, використання хвороби як виправдання неприйнятної поведінки або формування стереотипів, завдяки яким виникають утиски з боку соціуму. Приписування собі зайвих діагнозів небезпечно, адже з лікарськими препаратами краще не жартувати. А люди, яким дійсно потрібна допомога, можуть просто загубитися на фоні тих, хто шукає у себе ознаки захворювань, щоб відчувати себе не таким, як усі.
Останнім часом простежується тенденція на турботу про своє ментальне здоров’я: люди починають більше дізнаватися про симптоми психічних захворювань і методи їх лікування. Особливо в період пандемії нам всім треба вчитися бути більш чуйними один до одного. І якщо ви бачите, що комусь з близьких вам людей потрібна допомога – не знецінюйте їхні почуття, краще запропонуйте допомогу. Для людини в важкому емоційному стані навіть звичайна підтримка багато значить, бо вона принаймні відчуває, що комусь потрібна, що комусь не байдуже.
Звернутися за психологічною допомогою запоріжці можуть до Служби екстреної психологічної допомоги «Телефон Довіри». Психологи Служби надають консультації кожен день, без перерви, вихідних і святкових днів, з 9.00 до 21.00 за телефоном (061) 228-15-84 або за номерами мобільних операторів: 067-515-15-84; 066-313-15-84; 073-515-15-84.
Крім того, жителі Запоріжжя можуть отримати онлайн-консультацію через соціальну мережу Facebook: Телефон Довіра, Skype: Dovira1584 і в месенджерах Viber/WhatsApp/Telegram: 067-515-15-84.
Олександра Кутова