Андрій Куликов: Запоріжжя — однин із форпостів української незалежності

Відомий український журналіст, який майже  28 років пропрацював у сфері журналістики, ведучий політичного ток-шоу "Свободи слова" Андрій Куликов відвідав Запорізький національний університет. Пропонуємо вам подкаст із зустрічі журналіста із студентами факультету журналістики.

«Запоріжжя — однин із форпостів української незалежності», — такими словами  Андрій Куликов розпочав свій виступ перед студентами. Як завжди, він розпочав із «домашніх заготовок» — думок, які, як зазначає журналіст, приходять до нього під час подорожей країною. Розмова почалася із найактуальніших проблем України — взаєморозуміння між тими, хто розділяє проукраїнські погляди та тими, хто прислухається до «ДНР» та «ЛНР». Він зазначив, що українці по обидва боки фронту сьогодні недостатньо думають про те, як порозумітися після акінчення АТО:


Андрій Вікторович розповів, що уже кілька днів їздить Півднем і Сходом України, був у Маріуполі, Харкові, Кіровограді, і всюду люди болісно шукають відповіді на те, що сталося і що зараз робити. Він закликав разом із пошуком цих відповідей думати наперед і  шукати шляхів порозуміння одне з одним.

Також медіа-експерт згадав про стандарти журналістики, які є неаби якими важливими під час інформаційної війни. За його словами ми маємо звертати увагу про те, як ми розвовідаємо одні про одних: українські журналісти про «ДНР», «ЛНР», Росію, російські та ЗМІ окупваного Донбасу про Україну.

Медіа-експерт поділився думками щодо погладів на етичні норми журналістики під час війи. За його словами, гасло «все для фронту, все для перемоги» не повинно впливати на журналістські стандарти. Їх не можна відкладати на другий план, піклуючись про моральне чи психологічне здоров’я українців:

Для цього Куликов закликав журналістів дізнатися, що означають фрази, наприклад «ситуація в зоні АТО залишається складною», «ситуація є напруженою», «тривають жорсткі бої», «населений пункт під контролем українських військ» та іншими. Оскільки між ними є величезна різниця і від них залежить точність тієї інформації, яку журналіст повідомляє у ЗМІ. За словами гостя, Люди будуть звертатися до журналістів, а часом і вимагати роз’яснити ту чи іншу ситуацію.

Куликов розповів, що сьогодні жителі україни, які не розділяють думки переважної більшості проукраїнських медіа, вороже сприймають журналістів, які є впізнаванмим, або мають посвідчення українського ЗМІ.  Вони говорять: «Ви брешете», — і на такі слова, на думку Куликова, легко образитись, куди складніше подумати, чому людина так сказала.

Також Андрій Куликов поділився з присутніми своїми думками щодо того,чому саме Донецьк і Луганськ опинилися під впивом сепаратистів. На його думку, окрему, вигідну Росії і сепаратистам свідомість за допомогою пропаганди і ЗМІ формували не тільки на Донбасі, але на всій території України:

Через це журналіст закликав забути про те, що ми звинувачуємо донбасців у тому, що відбувається зараз у зоні АТО. За словами Куликова, потрібно не тільки протистояти пропаганді на тій території, де ми живемо, а й турбуватися про усю територію держави та людей, які там живуть. Гість згадав і про те, що велика провина у тому, що зараз відбувається на Донбасі, лежить на українських високопосадовцях. Це вони у березні минулого року не відреагували на заклики місцевих активістів, які просили про зустрічі та допомогу.

Журналіст згадав і про те, як він був у Маріупрлі:

За словами Кулікова, такі думки мешканців Маріуполя є наслідком не тільки пропаганти Кремля. Ми часто хочемо вірити речникам українських міністерств і тому транслюємо їх виступи, не замислюючись над ними і не піддаючи їх критиці. Оскільки, за словами Андрія Вікторовича, ми з цими посадовцями на одному боці. Тому частина провини у тому, що відбулося, вважає гість, лежить на журналістській спільноті:

Поговорили на зустрічі і про таке важливе питання, як вияв громадянської позиції журналіста. Куликов пояснив, що для нього участь у акціях, протестах чи народних віче, сутички у вуличних боях чи вигукування національних гасел — це вираження громаданської позиції українця, але не журналіста. Як виявити громадянську позицію журналіста, гість також розказав:

Марина Галич