Чому саме червоний мак став символом жертв війни в Україні?
Червоний мак вважається символом пам’яті жертв Першої світової війни, а починаючи із 1914 року – жертв усіх військових та цивільних збройних конфліктів
В українській міфології мак має дуже багато значень. Цвіт маку – це символ сонця, безкінечності буття й життєвої скороминущості, пишної краси, гордості, волі, оберег від нечистої сили, а також символ хлопця-козака, крові, та навiть отрути та смерті. Квітка маку доволі часто згадується в українських народних піснях та думах, особливо доби козацтва: «Ой, з могили видно всі долини, – сизокрилий орел пролітає: стоїть військо славне Запорізьке – як мак процвітає…».
Вперше малюнок червоного маку було використано на Захiднiй Україні в 2014 році: на честь річниці завершення Другої світової війни. Харківський дизайнер Сергій Мішакін є автором даного символу. Дизайн було розроблено за сприяння Українського інституту національної пам’яті та Національної телекомпанії України.
Використання квітки маку як символу пам’яті інспіроване віршем «У полях Фландрії» (1915) канадського військового лікаря Д. Мак-Крея, що починається словами: «У полі Фландрії поміж хрестами / Гойдає вітер мак рядами, / Щоб знали місце, де ми є». Був уперше використаний Американським легіоном для вшанування пам’яті американських солдатів, що полягли під час Першої світової війни. Символ поширений у Західній Європі (особливо у Великій Британії), Північній Америці та Австралії.
Ідея використовувати червоний мак як символ пам’яті належить Моїні Майкл, викладачці Університету Джорджії. У 1918 році під враженням від поеми Маккрея вона написала власний вірш «Ми збережемо Віру», в якому заприсяглася завжди носити червоний мак у пам’ять за загиблими. М. Майкл займалася фінансовою підтримкою недієздатних ветеранів війни: для того, щоб зібрати необхідні кошти, вона запропонувала продавати штучні маки з шовку.
wikipedia.org
Графічне зображення українського символу є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює цвіт маку, з іншого – кривавий слід від кулі. Поруч з квіткою розміщено дати початку і закінчення Другої світової війни (1939 та 1945), а також — гасло «Ніколи знову».
29 квітня 2015 року Президентом України було засновано нове гасло «Пам’ятаємо. Перемагаємо». Ми пам’ятаємо, якою страшною трагедією для українців обернулась Друга світова війна. Ми пам’ятаємо, що той, хто боронить свою землю, завжди перемагає.
Алла ЯРЕМЕНКО