ЧИ ЗРОБИЛИ ГАДЖЕТИ З ЛЮДЕЙ — ЗОМБІ?
Факти свідчать про те, що приблизно 95% населення світу має технологічний пристрій/гаджет. Причина такого різкого використання технологічних гаджетів полягає в тому, що ми забули різницю між зручністю та потребою. Перші роки технологічного прогресу полягали в тому, щоб використовувати технології як зручність. Але зі швидшим розвитком різних технологічних галузей необхідність поступово витіснила фактор зручності.
Поява та розвиток технологій, безсумнівно, є одним із найвизначніших досягнень на планеті. Технологія змінила кожен сектор і надала людям можливість виконувати складні завдання найпростішими засобами. Вплив технологій чітко простежується в тому, як люди думають і як вони розв’язують проблеми. Помітно, що використання комп’ютерів для виконання різних завдань зняло з людей значний тягар. Це свідчить про те, що ми повністю покладаємось на технології як на засіб виживання, а отже, існує ймовірність того, що залежність від технологій погіршується. Швидкість, з якою люди використовують комп’ютери, викликає тривогу, і це перетворює людей на істот, схожих на зомбі, які не чутливі до соціального життя. Чи управляє комп’ютер людьми? Або людство стає ледачішим і дозволяє комп’ютерам і роботам робити все?
На іноземній платформі «QUORA», автор допису поставив запитання до читачів: «Як ви думаєте, чи нові технології, винаходи та гаджети роблять людей дедалі лінивішими? Чи вони впливають на наше життя і роблять нас залежними?» Проаналізувавши усі дописи, я зрозуміла, що більшість людей впевнені, що гаджети роблять з нас лінивих людей, таки чином псується наше фізичне та ментальне здоров’я, люди перестають контактувати один з одним у фізичному світі, спілкуються найчастіше у віртуальному тощо. Хоча безумовно вони впевнені, що нові технології полегшують життя людей в багато разів.
Але деякі впевнені, що нові технології позитивно вплинули на наші життя і впливатимуть надалі. Наприклад, автор коментаря Скотт Уейн Браян поділився цікавими думками: «Але в більш важливому сенсі я припускаю, що ці нові технології справді сприятимуть серії важливих революцій, які значною мірою допоможуть зробити цей світ набагато здоровішим і зв’язаним».
У звіті ООН за 2020 рік йдеться: «З приблизно семи мільярдів людей у світі понад шість мільярдів людей мають доступ до мобільного телефону». Але слід пам’ятати, що технології слід використовувати як зручність, а не як потребу. Коли це було вперше задумано, технологія використовувалася лише як зручність. Проте з роками ця технологія прогресувала, і вона стала більш необхідною.
Прийнятним фактом є те, що гаджети об’єднали нас незалежно від нашого географічного розташування. Але не можна ігнорувати той факт, що це також принесло багато стресу, тривоги та депресії серед суспільства. Завжди є бажання чи занепокоєння перевірити гаджет на наявність останніх сповіщень. Ця тривога ще більше сприяє стресу серед людей. Постійно зростаюче стресове життя призводить до депресії. Проблема депресії сильно вразила наше молоде покоління.
Ці факти можна підтвердити тим, що навіть вчені доказують, що надмірне використання гаджетів призводять до депресії, стресових станів тощо. 90% користувачів хоча б раз відчували так званий фантомний вібраційний синдром – коли здається, ніби дзвонить або вібрує мобільний телефон.
Стрес виникає через постійний тиск, який відчувають люди через гаджети. Наприклад, дослідження, проведене в Університеті штату Кент в Огайо, виявило тісний зв’язок між активним використанням смартфонів і тривогою. Значна кількість студентів повідомили, що відчувають прив’язаність до смартфонів і нездатні контролювати їх використання. Окрім хвилювання, студенти, які не могли протистояти дзвінкам і сповіщенням, вважалися менш щасливими, ніж їхні колеги. Крім того, ці студенти отримали нижчі оцінки, ніж студенти, які були менш «зв’язаними».
А отже, повернемось до питання: «Чи зробили сучасні технології з людей – зомбі?»
Соціальні медіа та Інтернет загалом відіграли значну роль у збільшенні кількості технологічних зомбі. Люди шукають якогось схвалення в Інтернеті, оскільки те, ким вони є як особистість, відповідає суспільній концепції досконалості. Вони роблять селфі, а не красиві краєвиди перед ними. Люди фотографують свої матеріалістичні речі та очікують, що на них буде щонайменше сто лайків. Вони навіть фотографують свої тарілки з їжею. У той момент, коли виникає конфлікт, їхній перший інстинкт полягає в тому, щоб дістати свій смартфон і записати його, а не дзвонити в службу екстреної допомоги. Коли людина опиняється в складній ситуації, люди збираються навколо неї, тримаючи камеру телефону прямо в обличчя, навіть не намагаючись допомогти чи запропонувати будь-яку допомогу. Є те, ким стало суспільство, і всі досить серйозні, щоб визнати, що вони стали жертвами цього технологічному зомбі-апокаліпсису.
Але треба розуміти, що технологічний прорив значно змінив людське життя та вплинув на усі сфери розвитку людства: наука, культура, мистецтво, економіка тощо. Тут питання лише в тому, як людина ставиться до смартфона. Якщо людина бачить своє існування лише в гаджетах – це технологічний зомбі, але якщо людина бачить в цих допоміжних аксесуарах лише користь – то це справжня не віртуалізована людина, яка використовує, наприклад, телефон лише для самореалізації життя, адже ми прекрасно знаємо, як насичений Інтернет будь-якою інформацією.
Тому не можна дати однозначну відповідь на це питання. З одного боку, технологічний прорив зробив із людей технологічних зомбі, а з іншого – допомагає розвиватися людству більш пришвидшено та ефективно. Повторюся ж, тут питання лише в тому, як людина ставиться до смартфона. Тому краще бачити в гаджетах лише допоміжну функцію.
Каріна Лакіза