Чисте місто, або «Блакитна мрія» запоріжців
«Чому небо блакитне?» - може запитати будь-яка дитина у світі. «Чому небо рожеве/сіре/бежеве/фіолетове/буре?» - може запитати дитина в Запоріжжі
Екологічна ситуація в місті погіршилася у 2015 році, про це заявили під час засідання з питань екологічної безпеки у ЗОДА. За словами головидепартаментуекології СергіяКарпія, 78% забруднень шкідливимиелементамидовкілля припадає на Запорізьку ТЕС(59 тис.220тонн) і«Запоріжсталь»(понад 59тис. тонн).
За рік на Запоріжжя опадає 213 тис. тонн пилу. Найшкідливішим є дрібнодисперсний пил, який викидають металургійні підприємства Запоріжжя. Ці частинки з домішкою металевих елементів незначні, тому вдихають запоріжці їх постійно. Крім алергії і бронхіальної астми, пил як постійний подразник слизових оболонок горла та носа викликає риніт, кропив’янку, фарингіт і хронічні бронхіти. Він осідає у бронхах, легенях і сприяє також виникненню кон’юнктивітів.
Серед лідерів з забруднення повітря – Орджонікідзевський і Заводський райони міста. З усіх проб повітря 16% не відповідають нормам.
Варто зазначити, що з 2012 року концентрація викидів шкідливих елементів збільшилася в 2,5 рази. За словами начальника Головного управління Держсанепідслужби України у Запорізькій області, головного санітарного лікаря Запорізької області Романа Терехова, за п’ять років у регіоні зросла кількість сердечників і онкохворих. До того ж, чило останніх перевищує середні показники в Україні.
— Менше 50% дітей народжуються повністю здоровими. Кількість аномалій серед дітей за останній час перевищує середні показники по всій Україні. 448 населених пунктів області не можуть собі дозволити пити воду, яка відповідає нормам СЕС повністю, – підкреслив Роман Терехов.
Стурбованість запоріжців
Населення міста, безперечно, турбує сьогоденна екологічна ситуація. За результатами дослідження небайдужих респондентів виявилося більше 96%. Найголовнішою проблемою містяни справедливо вважають забруднення повітря.
До того ж, понад 93% опитуваних відповіли, що повноцінний розвиток Запоріжжя неможливий без вирішення екологічних проблем.
Як доказ цього, бачимо, що жителі міста дедалі частіше з обуренням публікують у соціальних мережах фотографії викидів заводів в атмосферу .
Чи є важливими саме Ви?
Якщо говорити про питання екосвідомості кожного з нас, виявляється, що лише 66% опитуваних вважають, що саме вони безпосередньо впливають на стан екології міста.
Які ж заходи застосовують екосвідомі запоріжці? По-перше, вони відвідують суботники та розподіляють сміття в різні контейнери, по-друге, здають батарейки у спеціалізовані пункти прийому та, по-третє, не користуються поліетиленовими пакетами.
Окрім побутових аспектів допомоги природі, за 2015 рік можна виокремити три наймасовіші екозаходи Запоріжжя. По-перше, у рамках масштабної екологічної акції «Врятуємо Дніпро разом!» було здійснено зариблення Дніпра — випущено понад 37000 особин риби. Також у місті пройшов екологічний мітинг «Ні викидам!» та акція «До Дніпра з любов’ю». Заявлена мета усіх заходів – чисте Запоріжжя.
Люди не лише усвідомлюють теоретично глобальність екопроблеми, опитування показало, що понад 74% запоріжців хоч раз брали участь у міських заходах, спрямованих на захист природи.
Також цього року запорожці звернулися до президента України з проханням взяти під особистий контроль екологічну ситуацію в регіоні. Люди написали петицію Петру Порошенку. Зокрема, президента просили:
«Ініціювати внесення змін до законодавства України (та в закон України «Про атмосферне повітря»), які передбачають, що ліміти викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюються для підприємств органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України виключно після громадського обговорення, яке здійснюється шляхом або ж офіційного анкетування на сайті відповідного органу місцевого самоврядування, або шляхом проведення місцевого референдуму жителів відповідного населеного пункту, в якому функціонує зазначене підприємство. При цьому результати такого обговорення мають юридичну силу у разі участі в ньому не менше 50% жителів відповідного населеного пункту, які мають право голосу», — звернувся до голови держави житель Запоріжжя Павло Лютиков.
Зростання екосвідомості
Екосвідомість суспільства збільшується з часом за умови, коли цьому сприяє не лише виховання у родині, а й у навчальних закладах. Саме під час шкільних уроків «Екології» учнів повинні навчатися не лише теорії, а й засад розуміння важливості збереження природи та її охорони.
Як ми бачимо, більшість респондентів вважає, що в їхніх родинах виховуються засади екосвідомісті, а предмет «Екологія» вивчається у старшій школі в Україні як базова дисципліна.
Тільки ось практичних знань людям це не додає. Адже тільки 13% запоріжців брали участь у діяльності екоорганізацій Запоріжжя.
Частка ЗМІ у висвітленні екопитань
Майже 75% респондентів відповіли, що їм недостатньо інформації про екологію, яку вони отримують із медійних джерел.
Деякі запоріжці згадали такі ЗМІ, як телеканал «ТВ-5» та газету «Субота+», але найпоширенішою була відповідь «таких не існує» або «ця проблема не висвітлюється». Тобто ми бачимо, що попит та цікавість щодо екологічної теми у суспільстві існує, але інформаційні потреби не задовольняються та залишаються другорядними.
Достатньо багато людей (майже половина) відповіли, що проголосували би за екологічну партію на виборах.
Хіба це не показники нагальності проблеми?
До того ж, основним джерелом інформації про екологічний стан міста опитувані найчастіше зазначали власні спостереження. Люди звертають увагу на вуличні пил та сміття, специфічний запах повітря та стихійні звалища. Населення міста відчуває, що загальний стан здоров’я погіршується.
Хочеться відзначити, що своєрідною платформою для громадянської журналістики стали соціальні мережі, зокрема, група «Типове Запоріжжя» у «Вконакті». Це місце, де люди можуть не лише оперативно поділитися спостереженнями, подіями чи якимись новинами, а й висловити враження про них.
Запоріжці все бачать, помічають проблеми, все відслідковують… Та чи достатньо у цьому питанні суто аматорського підходу?
Однією з головних функцій ЗМІ повинно бути пояснення людям, що, як, чому та з якими причинно-наслідковими зв’язками відбувається, окрім безперервного інформування про життєво-необхідні питання. На жаль, реалії відрізняються від того, як має бути, через це ми ледь помічаємо поодинокі матеріали на шпальтах газет, у стрічках новин і в телевізійних сюжетах.
ВИСНОВКИ
Запоріжжя входить до п’ятірки найбільших індустріальних центрів України. Поряд з потужними підприємствами чорної металургії в місті розвинена кольорова металургія, хімічна промисловість, машинобудівний комплекс. Тож, відоме гасло мітингу «Ні викидам!», який проходив під стінами мерії у жовтні, «Припиніть роздавати гречку — увімкніть очисні споруди!» стає актуальнішим щодня. Запоріжці мають рацію, що б’ють на сполох – небезпека стає дедалі більшою та безконтрольнішою. Варто замислитись, адже на свіжому повітрі й апетит краще 😉
Аліна Дерев’янко