Чому фемінізм — це просто: рецензія на книгу Майкла Кауфмана, Майкла Кіммела “Чоловіки про фемінізм”
Чи помічали, що для багатьох українців слово “фемінізм” є чимось страшним і незрозумілим? Хоча у світі, це поняття, є нормою та звичайною частиною буденного життя. Мільйони жінок на планеті Земля піднімають питання “фемінізму” та борються за свої права. Настав той час, коли це зробили і чоловіки.
Хочу зауважити, що це зроблено було у такій зрозумілій та гумористичній формі, що пройти мимо цієї книжки, ну просто неможливо. Описуються у ній буденні ситуації, які дозволяють змінити погляд на чимало речей, що пов’язані з рівністю чоловіків та жінок.
Видавництво “#книголав” видало популярну книжку “Чоловіки про фемінізм” Майкла Кауфмана та Майкла Кіммела, де розказуються основи та принципи фемінізму. Головна ціль — змінить ваші погляди на вже сформовані стереотипи. До речі, “Чоловіки про фемінізм” — перша україномовна книжка авторства обох чоловіків-науковців.
“Камон хлопці, ми маємо про це говорити (прим. авт. “мається на увазі гендерна рівність”)”, — ось головна думка авторів. Тож давайте дізнаємося думку чоловіків про фемінізм.
Тематика
Суспільство, держава, філософія, соціологія, соціологія розвитку суспільства, фемінізм, гендерна рівність
Про книжку
Ніхто не може краще описати стисло про те, що буде у книжці, ніж самі автори. Отже, подаємо їхній опис.
“Вітаємо! Ми — доктори Майкл Кауфман та Майкл Кіммел. І ми обоє часом опиняємося в ситуаціях, коли змушені пояснювати одне й те саме. Зазвичай якийсь хлопець каже: «Звісно, я за рівність і все таке. Але жінкам давно вже не потрібен той фемінізм». Хтось додає, що нині права жінок не порушуються. Інші думають, що ґендерна рівність суперечить природі… Ми вирішили розібратися, що з цього правда, а що міф, і створили цей невеликий довідник. З нього ви дізнаєтеся, в чому насправді полягає користь фемінізму. Чи дійсно цей рух на часі? А може, він враховує права не лише жінок, а й чоловіків? Заінтриговані? Тоді гайда будувати світ рівних можливостей разом!”, — ось такими текстом намагаються заінтригувати автори майбутніх читачів.
Від себе додам, що книжка була видана в рамках глобального руху солідарності за гендерну рівність HeForShe, заснованого структурою ООН Жінки, яка зосереджує свої зусилля на досягненні ґендерної рівності та розширенні прав і можливостей жінок.
Про авторів
Майкл Кауфман — просвітник і автор, зосереджений у своїй діяльності на залученні чоловіків і хлопчиків до подолання гендерної нерівності й насильства щодо жінок. Працював у сорока п’яти країнах, широко співпрацював з ООН, а також численними громадськими й державними інституціями. Співзасновник руху “Білі стрічки” — найбільшої у світі чоловічої ініціативи, що спрямована проти насильства щодо жінок.
Майкл Кіммел — активіст, викладач і дослідник, який бачить свою місію в тому, щоб залучати чоловіків і хлопчиків до підтримки гендерної рівності. Професор соціології в Університеті штату Нью-Йорк у Стоуні-Брук, лауреат премій у галузі освіти. Автор численних книжок і статей, зокрема бестселерів “Хлопленд” і “Мужність в Америці” (Manhood in America). Багато років був речником Національної організації чоловіків проти сексизму (National Organization for Men against Sexism).
Чоловіки та фемінізм
“Ми чоловіки маємо говорити про це з іншими чоловіками, а не лише з жінками. Жінки мають багато зобов’язань, у них достатньо роботи. Ми прагнемо показати чоловікам, що [фемінізм] – це не складно і його підтримка навіть принесе користь.
Є чотири способи розпочати таку розмову з чоловіками: поговорити про юнацтво, батьківство, насильство, робоче середовище. Хочеш поговорити з чоловіком про фемінізм? Спитай його про стосунки з дочкою. Усе дуже просто: ми [чоловіки] чиїсь сини, внуки, батьки, партнери, друзі. Тому кожен чоловік, якого я зустрічав, знає, як це – любити жінку і бажати, щоб вона процвітала”, — ось із такої думки починається книжка “Чоловіки про фемінізм”.
Це робота на подумати. Подумати про речі, які ми звикли сприймати як належне. Можливо, ви вважаєте, що оскільки жінки становлять половину людства, медицина приділяє їм половину своєї уваги. Насправді знадобився фемінізм, аби привернути увагу суспільства до жіночого здоров’я.
Наприклад, донедавна у медичні дослідження залучали переважно чоловіків. Це призвело до страшних результатів: у 1950-х народжувалася величезна кількість немовлят з недорозвиненими кінцівками, бо їхнім матерям під час вагітності прописували заспокійливий препарат талідомід, який ніколи клінічно не випробовували на жінках чи хоча б самицях тварин.
Чи ось інша ситуація. Жінка, яку побив чоловік, може звернутися по невідкладну допомогу, але навіть нині більшість лікарів не навчені, як з’ясувати, чи ушкодження, з якими вона звернулася, є результатом насильства, а не нещасного випадку. І це у 21 столітті.Варто зрозуміти, що чоловіки також прагнуть, аби жінки жили довгим і здоровим життям. Вони також борються, серед іншого, і за це. Чоловіки, також можуть бути феміністами.
Книжки “Чоловіки про фемінізм” — це найкраще, що мені зустрічаються в темі гендерної рівності останнім часом. Тут немає складних термінів чи зайвого тексту. Коротко, лише факти та статистика, а також неповторна інтерпретація авторів. Обидва Майкли — справжні рок-зірки фемінізму. Кіммел — активно пропагує гендерні цінності в США, залучає хлопчиків до рівноправ’я, а Кауфман — співзасновник “Білих стрічок” та науковець з Канади. Разом вони склали книгу-абетку, у якій на кожну літеру припадає одна або кілька статей, дотичних до теми фемінізму та ґендерної рівності.
Тут ви зустрінете теми, які стосуються батьківської відповідальності, спалених бюстгальтерів, нерівності, расизму, гомофобії, насильства в усіх його проявах, а також прочитаєте про жарти, любов та навіть хатні обов’язки. Так, Майкли повсякчас жартують та навіть кепкують з тих, хто досі не долучився до феміністичних цінностей, але насправді за кожною забавною історією стоїть важлива та геть не смішна проблема, над вирішенням якої потрібно працювати вже зараз. І чоловікам, і жінкам. Ця книжка ідеально пояснює кожному читачу, що фемінізм — не вигадана страшилка, а реальність, якої всі ми дуже потребуємо — і жінки, і чоловіки.
Щоб мені хотілося ще сказати
Отже, під час читання “Феміністки не носять рожевого”, ми з’ясували, що деякі чоловіки (та й жінки) вважають фемінізм певною загрозою і дорівнюють до мужененависництва. Проте книжка розвіяла ці “думки”, адже більша частина феміністок є чудовими матерями і дружинами. Мені завжди було цікаво, що ж, власне, думають з приводу фемінізму чоловіки? За соціологічними даними, кількість чоловіків, які мають профеміністичну позицію, у світі дорівнює 60-65 % від усієї чоловічої частини населення. Саме тому, ця робота для мене була цікава.
Книга не відповідає на всі запитання про фемінізм та гендерну рівність достатньо розгорнуто, проте, навіть стислої інформації звідти вистачає, щоб почати шукати відповідей далі. Одним з найголовніших тезисів роботи Майклів є “подивіться на нинішнє відношення до жінок навколо себе і уявіть, що саме так поводяться з вашою матір’ю, дружиною, сестрою або донькою”. Особисто мені ця думка дуже імпонує. І найголовніше, книжка, власне, як і самі принципи фемінізму не змушують нікого терміново записуватись в феміністи. Навпаки, головні постулати цього руху — це право людини самостійно розпоряджатися власним тілом, життям та достатком.
Трішки цитат для вас
“Фемінізм справді потрібен усім”, — стр. 13.
“Дедалі більше чоловіків хочуть дбати про дітей після розлучення”, — стр. 21.
“Фемінізм — це реакція не на чемність чи доброту, а на нерівність і сприйняття жінок як слабких, пасивних і безпорадних створінь”, — стр. 29.
“Сильні чоловіки не бояться сильних жінок”, — стр. 88.
“Змінювати світ — це не тільки ходити на вибори й підтримувати певний політичний курс. Це також спроби змінити щось у своєму житті. Недостатньо просто вірити в рівність, але при цьому повертатися додому з роботи й чекати, що вечеря готова, а ваша партнерка сама подбає про ваших спільних дітей. Буденні особисті речі — це також політика”, — стр. 107.
Матеріал підготувала Юлія Чернявська