Діабет — не вирок
14 листопада щорічно відзначається Всесвітній день боротьби з діабетом. Але лише деякі знають про те, на скільки небезпечним є це захворювання і скільки життів воно забирає щорічно.
Посилаючись на дані ВООЗ, практично 400 мільйонів людей у світі мають діагноз цукровий діабет. За даними Діабетичного атласу-2021 в Україні мешкає 2,3 мільйона діабетиків, з яких близько 94 тисяч не підозрюють про своє захворювання, а їхня смертність становить близько 58 тисяч. За останні 10 років показник зріс у 2,5 раза, а це означає, що кількість людей із діабетом постійно зростає і навіть не гадає зменшуватися.
Так що ж це за захворювання і які його симптоми?
Діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Інсулін – це гормон, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові.
В результаті неконтрольованого діабету виникає гіперглікемія (підвищення рівня глюкози в сироватці крові), що призводить до ураження багатьох систем організму, особливо нервів та кровоносних судин.
Цукровий діабет поділяється на 2 типи:
Найпоширенішим, переважно серед дорослого населення, є цукровий діабет ІІ типу. Він виникає, коли організм стає стійким до інсуліну, розвивається інсулінорезистентність. За останні десятиліття поширеність цього типу діабету значно зросла в багатьох країнах світу.
Перед появою в людини цукрового діабету II типу часто спостерігається так званий «переддіабет». Це стан, коли рівень глюкози в крові підвищується, але не настільки, щоб діагностувати хворобу. Іноді лікарі називають такий стан порушенням толерантності до глюкози і таких українців налічується мільйон. Причиною виникнення здебільшого вважається надлишкова маса тіла та недостатня фізична активність.
Найпоширенішими симптомами діабету є :
— підвищена спрага, сухість у роті;
— слабкість, постійне відчуття втоми;
— затуманений зір;
— оніміння кінцівок, поколювання в руках і ногах;
— повільне загоєння порізів і виразок;
— різка втрата ваги;
— часте сечовипускання.
Для профілактики цього захворювання МОЗ радить :
1. Збільште фізичну активність. Регулярні фізичні навантаження допоможуть позбутися зайвої ваги, знизити рівень цукру в крові, підвищити чутливість до інсуліну. Це можуть бути вправи на свіжому повітрі, фітнес-програма тощо.
2. Дотримуйтеся здорового харчування. Дієти, що ґрунтуються на відмові від конкретних продуктів, допомагають схуднути, проте вони можуть позбавити вас від необхідних нутрієнтів. Під час вибору типу харчування для профілактики або в разі діабету потрібно проконсультуватися з фахівцем і враховувати ваші індивідуальні особливості, щоб не нашкодити організму.
3. Споживайте більше клітковини та цільнозернових продуктів, їжте овочі, фрукти, горіхи, крупи. Це допоможе зменшити ризик діабету, поліпшити контроль рівня цукру в крові, знизити ризик серцевих захворювань.
4. Контролюйте масу тіла. Якщо у вас ожиріння або надмірна вага, ризик захворіти на діабет зростає. Доведено, що втрата надмірної ваги сприяє поліпшенню здоров’я. Завдяки заняттям спортом і втраті зайвої ваги, ризик діабету зменшується більш ніж на 50%.
5. Утримайтеся від куріння та зловживання алкоголем. Куріння може призвести до підвищення цукру та резистентності до інсуліну. Що більше ви курите, то більший ризик діабету. Надмірна кількість алкоголю також впливає на ризик розвитку хвороби.
6. Вчасно звертайтеся до лікаря. У разі погіршення стану або тривалих симптомів не зволікайте з візитом до сімейного лікаря.