Фестиваль Баха у Лейпцигу: класика в сучасному звучанні та композитори зі всього світу

Фестиваль Баха у Лейпцигу є одним з найпрестижніших подій у музичному світі та у Німеччині, зокрема. Присвячений одному з найвідоміших композиторів в історії, Йоганну Себастьяну Баху, фестиваль збирає навколо себе безліч людей: музикантів, композиторів та поціновувачів класичної музики. Цього року він триватиме з 14 до 23 червня

travelcalendar.ru

Не дивно, що фестиваль проводиться у місті Лейпциг, адже тут композитор провів майже все своє життя і написав більшість своїх видатних композицій. Йоганн Себастьян Бах не тільки створював музику, а й сам виконував її понад двадцять років на органі у церкві Святого Фоми, а ще — керував хором хлопчиків. Перед головним входом до цієї церкви стоїть пам’ятник Баху, а при її алтарі — поховання великого композитора. Поруч із церквою — музей, присвячений особистості, життю та творчості митця.

Молодий Й. С. Бах

Молодий Й. С. Бах

Йоганн Себастьян Бах (нім. Johann Sebastian Bach; 1685 — 1750) — німецький композитор, органіст і скрипаль, представник стилю бароко, один із творців світової музичної класики, вважається одним із найвидатніших композиторів світу.

Його роботи давали натхнення майже кожному композитору Європейської традиції, від Моцарта до Шенберґа. Узагальнив досягнення музичного мистецтва перехідного періоду від бароко до класицизму.

Лейпциг славиться талановитими жителями та гостями міста: тут у різні роки жили композитори Фелікс Мендельсон, Роберт Шуман, Ріхард Вагнер, Едвард Гріг. До речі, при Лейпцизькій консерваторії жив та навчався видатний український класик Микола Лисенко.

travelcalendar.ru

Вперше цей музичний захід був організований ще в 1904 році членами товариства «Neue Bachgesellschaft», учасниками якого були шанувальники творчості митця. З того часу фестиваль організовували раз на декілька років під гаслом «Лейпциг — місто музики». І вже тільки в 1990-х роках мерія міста Лейпцига затвердила щорічне проведення фестивалю імені Баха.

Тематика цьогорічного лейпцизького фестивалю – «Бах — придворний композитор»

Найбільшу популярність фестиваль отримав у 2000 році на честь 250-ї річниці смерті Йоганна Себастьяна. Саме після цього кількість відвідувачів фестивалю стрімко зросла, а концертна програма стала більш масштабною.

Щорічно фестиваль присвячують різним темам, пов’язаним із творчістю Баха. Наприклад, минулого року це були«Цикли» — мається на увазі захоплення митця циклічними формами, які втілилися у знаменитих органних та клавірних циклах композитора. 2017-й рік був присвячений ще одному всесвітньо відомому німцю — Мартіну Лютеру та темі Реформації в цілому, а у 2015 темою стала визначна дата, 1000-ліття з дня заснування міста Лейпциг. Тематика цьогорічного фестивалю – «Бах — придворний композитор».

travelcalendar.ru

Впродовж усіх днів фестивалю в різних місцях, де свого часу жив і творив композитор, лунають його мелодії у різних інтерпретаціях

Традиційно відкриття фестивалю проходить у «рідній» бахівській церкві Святого Фоми, де виконуються найвідоміші музичні твори композитора. Сотні сучасних всесвітньо відомих музикантів, як символ шани й подяки майстру, виконують його кращі роботи, серед яких — меси, твори написані для оркестру та хору, органні й симфонічні композиції. Впродовж усіх днів фестивалю в різних місцях, де свого часу жив і творив композитор, лунають його мелодії у різних інтерпретаціях. В ці літні дні можна почути найбільш відомі концерти і хорали Баха в абсолютно новому, незвичному звучанні. До класичних мотивів додається «настрій» інших музичних жанрів, таких як джаз, хіп-хоп або поп-музика.

belcanto.ru

Святкова програма ретельно продумується організаторами, для того, аби будь-хто міг зануритися в цю чарівну атмосферу й насолодитися магією музики 17 століття

До речі, окрім Лейпцизького фестивалю, у Німеччині щороку проходять й інші заходи, присвячені пам’яті Йоганна Себастьяна Баха. Але саме цей червневий фестиваль вважається найбільш масштабним і колоритним, адже святкова програма ретельно продумується організаторами, для того, аби будь-хто міг зануритися в цю чарівну атмосферу й насолодитися магією музики 17 століття.

Ліна ЄФИМЕНКО