Фольклорне диво – свято Купала

Свято, яке зачаровує своєю обрядовістю та давніми традиціями – Івана Купала, день, наповнений  веселощами, красивими атрибутами  та та правічною красою природи

Раніше свято Купала святкувалося в час літнього сонцестояння – 20-22 червня. Вважається, що в цей момент сонце  знаходиться у найвищій небесній точці, дає максимальну кількість тепла та світла, тому усе живе активно росте, цвіте, визріває. За однією з версій, Купала уособлює божество родючості. Він, а також Марена, жіноче божество води, є головними персонажами свята. Їхню єдність символізує гілка верби – Купайлиця.

Охочі йдуть до лісу шукати цвіт папороті, на якому за легендою в цю ніч розквітає вогняна квітка щастя

Святкування починається ще напередодні. Хлопці запалюють купальський вогонь, а дівчата гадають на судженого. Вже безпосередньо в день свята відбувається чарівне дійство – усі охочі парами йдуть до лісу шукати цвіт папороті, на якому за легендою в цю ніч розквітає вогняна квітка щастя – кочедижник. Хто знайде казкову квітку – тому буде безмежне щастя та добробут.

Генріх Семирадський. Ніч напередодні Івана Купали. 1880-ті

Найбажанішим для молоді є саме вечірнє святкування: стрибки через багаття, танці, пісні, хороводи, ігри

Крім того, у день Івана Купала й інші лісові та польові трави набирають чарівних властивостей, наділяються лікувальною силою. Саме тому зрання дівчата йшли гуртом збирати ароматне зілля, а також — квіти для вінків. Безперечно, найбажанішим для молоді є саме вечірнє святкування: стрибки через багаття, танці, пісні, хороводи, ігри.

Є легенда, що отримати квітку папороті жадають не лише люди, а й потойбічні сили, що усіляко заважають молодим у пошуках, і, начебто в купальську ніч, яка є найкоротшою, не можна спати, адже оживає різноманітна нечисть: відьми, водяні, чаклуни, русалки. Ми ж пропонуємо до такого повір’я ставитися з гумором, чи не краще залишити святу його правічні символи краси, злагоди та родючості?

Тож, нехай ця літня ніч щороку приносить безліч приємних, радісинх емоцій, і, хтозна, може вам пощастить знайти квітку папороті? 🙂

Яна РАДЧЕНКО, Олександра ЛОЗОВ’ЮК