«Gimme Shelter» — як перетворити фестиваль у хаос за лічені години.
Документальні стрічки – чудова штука. Особливо на цікаву для вас тему. Сьогодні ми поговоримо про культовий фільм, присвячений музичній індустрії і її персоналіям. Так, режисерам є, про що знімати. Чого тільки варті 60-ті з їх бурхливими подіями. Тож пропоную вам історію одного проєкту, чиї знімання обернулися у катастрофу і стали сумним документом тодішньої рок-сцени.
«Gimme Shelter» або як не треба проводити фестивалі
Якщо ви спитаєте, яка картина отримала найгучнішу реакцію з боку медіа та авдиторії, і яку досі обговорюють завдяки її змісту – то це, безумовно, стрічка під назвою «Gimme Shelter». Її прем’єра відбулася у далекому 1970 році на Каннському кінофестивалі. Події у фільмі торкаються британського гурту «The Rolling Stones». Взагалі, кіно й назвали на честь їх однойменної пісні з альбому «Let It Bleed». Отже, у 1969 р. музиканти їдуть в американське турне, яке стане темною сторінкою їх кар’єри. Однак починалося все доволі чудово. Тур по США – успішний, білети, попри високу ціну, розкуповують, а інше – то дрібниці. Через те, що не всі охочі могли купити перепустку на концерт гурту, «Роллінги» вирішують завершити тур грандіозним безплатним концертом. Однак необхідно було знайти відповідний майданчик. Тут вони й дізнаються про плани щодо «Альтамонта».
Після «Вудстоку», який проходив на східному побережжі США й ознаменував кульмінацію руху хіпі, «діти квітів» з Каліфорнії задумали власний гучний фестиваль. І це не дивно – саме захід був центром субкультури, і перші open-air фестивалі з багатотисячною аудиторією проводилися саме тут. Тож ідея про ще один івент-аналог «Вудстоку» повинна була прозвучати у хіппі-комунах.
Засновниками фестивалю «Альтамонт» стали музиканти з таких каліфорнійських гуртів як Grateful Dead і Jefferson Airplane. Надійний, як швейцарські часи, план передбачав безплатний концерт для великої аудиторії, де б змогли виступити усі зірки «сонячного штату». А головна подія – це виступ «Rolling Stones», головних рокерів того часу («Beatles» на той момент вже не давали лайвів).
Дмитро Шишков
У фільмі «Gimme Shelter» є сцени, де промоутери гурту домовляються за виступ. Загалом, режисери стрічки, брати Альберт і Девід Мейслзи, вважалися представниками такого напряму в кіно як «Direct Cinema». Вони намагалися уникати тих кліше, що зустрічалися у документальних фільмах.
Тож, замість стандартних інтерв’ю і закадрового голосу глядач бачить події у їх природному розвитку, тобто – без прикрас. Така концепція заперечує будь-яку художність і ставить хрест на реконструкції тих чи інших ситуацій. Значну частину фільму ми спостерігаємо за виступом Міка Джаггера і хлопців. З самого початку їх сет не задався. Наприклад, справжня давка утворилася біля сцени, деякі намагалися залізти до музикантів, у натовпі ставалися сутички. «Роллінги» часто зупиняли виступ і намагалися утихомирити фанатів. Однак вони ще не знали, чому концерт колективу на «Альтамонті» запам’ятається справжньою жорстокістю…