Відповідальний секретар приймальної комісії ЗНУ розказав про вступну кампанію 2016 в Україні

Сьогодні, 11 липня 2016 року, стартувала вступна кампанія до вищих навчальних закладів України. Відповідальний секретар приймальної комісії ЗНУ Дамір Бікулов розказав нам,  що змінилося в умовах вступу до вишів цього року і яким чином будуть розподілятися місця держзамовлення для абітурієнтів

cosb.countyofsb.org

— Дамір Тагірович, які нововедення цьогорічної вступної кампанії слід зазначити в першу чергу?

— Головна новація полягає в тому, що  більшість заяв цього року подаються в електронному вигляді через сайт ez.osvitavsim.org.ua. Це загальноукраїнський ресурс, який є єдиною системою подачі заявки для участі в конкурсі вступу. Заявку можна надіслати просто вдома. Немає обмежень щодо часу — прийом відбувається цілодобово. Заявка потрапляє спочатку до Єдиної бази даних, далі – до ВНЗ, який її обробляє і потім приймає або ж відхиляє.

— Чи є виняткові ситуації в процесі подачі документів і кого вони стосуються?

— Виняток складають пільгові категорії абітурієнтів, це – учасники АТО, інваліди 1-2 груп, чорнобильці, діти-сироти та позбавлені батьківського піклування з різних причин. Ці особи потрапляють до квоти. Є ситуації, передбачені умовами вступної кампанії, коли представники цих категорій не складають ЗНО, а замість цього ідуть на вступні екзамени до університету. Вони подають заявку винятково в паперовій формі, це зумовлено необхідністю перевірки документів, які підтверджують пільгу або право першочергового вступу. Всі інші абітурієнти оформлюють заявку в електронній формі на ez.osvitavsim.org.ua.

У Запорізькому національному університеті створено умови для того, щоб абітурієнт міг подати заявку через комп’ютер безпосередньо у нас. Ми виділяємо йому робоче місце, якщо потрібно – наш консультант надає необхідну допомогу. Абітурієнт має можливість відсканувати у нас ті документи, які потрібно завантажувати на сайт разом з заявкою. Нема різниці, подає абітурієнт заявку в ЗНУ або в інший ВНЗ – ми надаємо можливість скористатися послугами комп’ютерних аудиторій та консультаційних послуг всім абітурієнтам без винятку.

— Де саме в Запорізькому національному університеті можна оформити он-лайн заявку та отримати консультаційну допомогу?

— Приймальна комісія працює у другому корпусі ЗНУ. У нас є відповідні аудиторії, виділені під процедуру оформлення електронних заявок. Зараз у нас вже близько 300 людей пройшли цей процес або чекають своєї черги. Під час роботи приймальної комісії це можна зробити без проблем.

— Як будуть розподілятися бюджетні місця цього року? Чи зросла кількість держзамовлення?

— Місця держзамовлення будут розподілятися в автоматичному режимі між мінімальним та максимальним обсягом. Тобто, якщо в певний ВНЗ подають заявки абітурієнти, що склали ЗНО добре і мають високі бали – то цей виш отримає більшу кількість бюджетних місць. Обсяг держзамовлення цього року є неконкретною, динамічною величиною. Чим більше буде абітурієнтів з високими балами,  тим більше місць державного замовлення отримають виші. З цього виходить, що абітурієнт, який добре здав ЗНО, поступить саме в той виш, який він обрав пріоритетним. Все визначає конкурсний бал.

Коли абітурієнти зможуть дізнатися результати вступної кампанії?

— Абітурієнти тільки 1 серпня дізнаються, чи потрапили вони на обране місце, чи ні. До цього моменту вступники будуть знаходитися у невизначеному стані. Бюджетна зона буде визначена за максимальним обсягом. Добре складене ЗНО є запорукою успішного вступу до обраного вищого навчального закладу. Абітурієнту, що має середні бали, складно дати точний прогноз — чи потрапить він до бюджетної зони чи ні.  Таким чином, є певна невизначеність. Головне, що ми ніяк не можемо впливати на цей процес: жоден ВНЗ, жоден працівник приймальної комісії або факультету не може цього зробити.

Зазначимо ще один важливий момент цьогорічної вступної кампанії. Минулого року абітурієнт з низькими балами міг розраховувати, що хтось із претендентів на бюджет не принесе оригінали документів, і він зможе потрапити на його місце. Цього року такої можливості не буде. Бюджет буде визначено 1 серпня 2016 року і для тих, хто залишиться за межою бюджетної зони —  це буде остаточним рішенням. «Підтягування» по списках не буде.  Якщо хтось із претендентів на бюджет не донесе оригінали документів – його місце просто скасується.

Інтерв’ю підготувала Олександра ЛОЗОВ’ЮК