Хто такі фрилансери і як вони працюють?

Самостійно обирати графік роботи, працювати в будь-якій точці світу, розвивати творчий потенціал і бути сам собі начальником — звучить, як професія мрії, але це реальність. Про те, як працюють фрилансери докладніше в інтерв’ю для радіо «Universe»  розповість менеджер з послуг на freelance — майданчиках – Дмитро Дем’яненко.

Хто такі фрилансери і як вони працюють?
— Фрилансери – незалежні спеціалісти, які надають свої послуги різним замовникам по контракту або на проєктній основі, без прив’язки до конкретного роботодавця. Вони працюють віддалено і мають вільний графік роботи, що дозволяє їм обирати проєкти і клієнтів, з якими вони хочуть співпрацювати. Вони можуть займатися різноманітними видами діяльності в залежності від своїх навичок, інтересів та спеціалізації. Найбільш популярні види послуг це – веб або мобільна розробка, дизайн, копірайтинг, маркетинг та реклама, фото чи відеознімання. Навіть, якщо у вас немає цих навичок, ви можете стати спеціалістом з вводу даних. Це, коли послуга полягає у друкуванні тексту з фото або пошук інформації. І за це люди отримують непогані гроші.

Які переваги в роботі на фрилансі?
Напевно, найголовніша перевага – це віддалена робота. В епоху Covid та війни це стало необхідним тому,що  піклування про своїх близьких та здоров’я у більшості людей на першому місці. До незаперечних плюсів можна ще віднести: гнучкий графік роботи, що дозволяє працювати в зручний для себе час і краще балансувати між роботою та особистим життям; різноманітність проєктів, бо кожен новий клієнт це нове завдання, що дає можливість розвивати навички і розширювати професійну мережу; географічна свобода, адже є можливість працювати з будь-якого місця, маючи лише доступ до інтернету, фрилансери не прив’язані до конкретного офісу чи міста, що дає їм можливість подорожувати, працювати з дому чи обирати місце проживання на свій погляд; більше контролю над своєю кар’єрою, вони самостійно приймають рішення про те, з якими клієнтами працювати, в яких проєктах брати участь і як встановлювати свої ціни; потенційно високий заробіток, можна встановлювати свої тарифи і брати плату за свої послуги на базі ринкової вартості свого рівня досвіду.


Якщо є переваги, то які ж недоліки?

— Робота на фрилансі, не дивлячись на свої переваги, також має деякі недоліки. До першого я б виокремив необхідність самостійно шукати клієнтів. Це потребує багато часу і зусиль на маркетинг та просування своїх послуг. З першого з’являється наступний мінус – нестабільний дохід. В залежності від проєктів і клієнтів, рівню попиту на їх послуги і пори року дохід може дуже варіюватися. Наступним фактором є те, що ви працюєте не офіційно, тому вам потрібно створювати ФОП і грамотно керувати їм. Це охоплює ведення обліку, фінансового планування, складання  контрактів, оплата податків тощо. У вас також не буде соціального захисту та пільг. Це означає, що оплати лікарняного або відпустка буде вашим коштом. 

Скільки можна заробляти фрілансером?
— Дохід може варіюватися залежно від спеціалізації. Наприклад, середня ціна дизайнера на ринку коштує 20 доларів за годину, в той час, як SMM (social media manager) зароблять за годину 15 доларів. Також одним із головних плюсів, що впливає на дохід – знання англійської мови. З власного досвіду можу сказати, що фрилансери із дизайн сфери зі знанням «середньої» англійської може закривати контракт до 5 тисяч доларів. Якщо ваш рівень вище середнього, ви можете вже розраховувати на дохід більше, ніж 5 тисяч.

Що потрібно, щоб почати працювати на фріланс – майданчиках?
— В першу чергу з’ясуйте у якій сфері ви хочете працювати і які навички у вас є. Досліджуйте великі фриланс – майданчики такі як Upwork чи  Five. Зробіть аналіз фрилансерів із вашої галузі, що вони пишуть про себе і які види робот пропонують. Це допоможе вам зробити якісний профіль і звернути увагу потенційних клієнтів. Активно відгукуйтесь на відповідні проєкти та надавайте детальну інформацію про вашу експертизу та те, як ви можете допомогти клієнту. Не забувайте, що початок роботи на майданчиках може потребувати часу та зусиль, щоб залучити клієнтів та встановити свою репутацію. Згодом, при наявності якісних послуг та гарної роботи ви зможете розвинути успішну кар’єру фрилансера.

Аліна Медвідь