Індійське свято Дивалі: правічна віра в добро й світло

Дивалі є одним з найяскравіших свят в Індії, і в прямому і переносному сенсах - адже все навколо сяє вогнями та ліхтариками; сяють і обличчя людей, сповнених надією та правічною вірою в добро і світло

Дивалі або Діпавалі, одне з головних індійських свят, відзначається наприкінці жовтня-початку листопада. У багатьох стародавніх віруваннях Новий рік був пов’язаний зі святом врожаю і відназначався в останні дні літа або восени. Святкування Дивалі припадає як раз на цей період часу, що ще раз свідчить про його давнє походження. Щороку свято припадає на різні дні в календарі, адже дата розраховується в залежності від положення Місяця.

Ще Дивалі називають Фестивалем Вогнів або Фестивалем Світла, адже все навкруги цього дня прикрашено свічками й яскравими вогниками. Своєю пишністю воно нагадує наш Новий Рік. Хоч Дивалі традиційно вважається індуїстським святом, воно також святкується й представниками інших світоглядів. Свято привертає до себе увагу всього світу, адже, як не замилуватися такою красою світла, сяйва та кольорів?

pewresearch.org

Дивалі (Діпавалі) дослівно перекладається «ланцюжок/вервечка світильників»: в цей день всією Індією запалюються розписні глиняні чашечки, заповнені очищеною олією. Ця традиція прегарно описана українським письменником Степаном Наливайком: «Напередодні свята Дивалі особливо багато роботи в гончарів: вони готують тисячі маленьких глиняних каганців-світильників у вигляді човників. Човники ці наповнюють олією, кладуть у них гнотики й розставляють по верхніх краях глиняних та цегляних стін подвір’їв, уздовж дахів, на підвіконнях і домашніх вівтариках. <…> Повсюди все сяє, блищить, палахкотить і переливається вогнями ілюмінацій».

Ці маленькі глиняні каганці в Індії називаються діпа, вони й дали назву святу. Цього дня ці крихітки запалюються чи не в кожній оселі, тож вся Індія ніби «вдягається» у велетенську сяючу гірлянду. Традиційно Дивалі святкується аж п’ять днів. Під час святкувань люди проводять омивання у водоймах при світлі зірок, запалюють лампади й свічі, прикрашають будинки ліхтариками, читають молитви.

www.theindependentbd.com

Освітлення вогниками знаменує світло розуму, а ось традиція купання при світлі зірок перед сходом сонця є символом очищення та підготовки до зустрічі наступного року в чистоті й радості. Ще однією традицією є створення вигадливого орнаменту — ранґолі, колоритного індійського візерунку. Зображення можуть бути різними, але найчастіше це — квіти та птахи. Створюється малюнок за допомогою пофарбованого рису або піску, часто ним прикрашають поріг оселі.

www.bbc.com

Також під час Свята Вогню заведено пригощати солодощами. Популярні індійські солодощі, відомі як «mithai» — це і десерт, і закуска і кондитерський виріб. Вони робляться з нутового та рисового борошна, манної крупи, різних бобів, зерна, моркви, згущеного молока чи йогурту з додаванням горіхового асорті: кешью, мигдаля, фісташок або родзинок. Ну, і, авжеж, славнозвісні індійські спеції! Ці смаколики готує вся родина: разом «домашні» збираються на кухні та дружньо  готують святкові пригощання.

i.ndtvimg.com

Свято відзначається всіює Індією, але в різних регіонах країни в святкуванні є свої особливості. Наприклад, у центральній частині країни Дивалі присвячений богині Лакшмі, На півночі країни головним приводом для свята вважається повернення додому Рами, героя індійських сказань, після довгих скитань та подорожей. На півдні ж заведено це свято називати святом перемоги Рами над темними силами. Так чи інакше, але ніхто в Індії не стане сперечатися, що це — свято перемоги добра, знання та просвіти — всі ці явища для індусів і є світлом. І в індійських святах Холі й Дашахра закладена та сама ідея: перемога світла над темрявою, упорядкування хаосу, священність ладу та злагоди.

cornerstoneseducation.co.uk

Коли на вулицях темнішає, і великі індійські міста, і маленькі затишні села сяють вогниками — відбуваєтсья справжнє Диво, Диво Дивалі. Диво, коли люди збираютсья разом в прагненні світла, злагоди й любові. Щасливого Дивалі!

Підготували Катерина ТИМЧЕНКО, Олександра ЛОЗОВ’ЮК