«Історії успіху випускників ЗНУ»: вихованка факультету журналістики Юлія Канзеба
У Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) триває профорієнтаційний проєкт «Історії успіхів випускників ЗНУ». Сьогодні пропонуємо інтерв’ю з вихованкою факультету журналістики Юлією Канзебою, головною спеціалісткою відділу промоції та інноваційного розвитку управління зовнішніх зносин, промоції та інноваційного розвитку Департаменту міжнародної технічної допомоги, інноваційного розвитку та зовнішніх зносин Луганської обласної державної адміністрації, випускницею кафедри видавничої справи та редагування.
— Що вплинуло на ваш вибір освітньої програми «Видавнича справа та редагування?
— Мені дуже подобається працювати з інформацією. Для мене найголовніше подавати її грамотно, з дотриманням усіх правил і норм. Зокрема, вагому роль відіграють формат, стиль, дизайн подання інформації, які впливають на її сприймання, вплив і поширення. Видавнича справа дає якраз це розуміння.
Редагування – це про правильність написання журналістських матеріалів, яке містить багато особливостей і нюансів. Мені хотілося створювати якісний контент, тому саме завдяки редагуванню можна дізнатися, як це робити, що треба враховувати, про норми, етику, медіаграмотність тощо.
Освітня програма «Видавнича справа та редагування» насправді багатогранна. Вона охоплює всі аспекти в журналістиці. Після навчання ти отримуєш базу знань, яка допомагає виконувати редакторські завдання та опановувати новинки і загалом орієнтуватися в медіапросторі.
— Які найбільш яскраві моменти студентських років запам’яталися?
— Усе навчання було дуже цікавим і насиченим. Різні конкурси, конференції, зокрема наукові (у 2021 році посіла 2 місце у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт із галузі знань «Журналістика»), перемоги, тренінги, круглі столи, флешмоби, заходи, пари, на яких велися жваві дискусії та обговорювали сучасні події.
Пам’ятаю, як писали статті на міжнародні та всеукраїнські конференції. Представляти кафедру видавничої справи та редагування ЗНУ на цих заходах було гордістю. В останній рік навчання на магістратурі, коли вже тривала пономасштабна війна, захищала роботу на конференції, яка відбувалася у Львові. Попри все, ми з моєю наукового керівницею Інною Горбенко це зробили.
Запам’яталася практика. Я проходила у декількох запорізьких ЗМІ – і мені всюди сподобалося. Працювала кореспонденткою, коректоркою, випусковою редакторкою. Отримала досвід, здобула нові навички і найцікавіше – нові круті знайомства.
Студентські роки – яскраві. Є, що згадати.
— Як вдавалося поєднувати успішне навчання з активною діяльністю волонтера?
— Це – мій звичний темп життя. Вдавалося поєднувати завдяки всебічній підтримці викладачів і керівництва університету. Моя волонтерська позиція завжди цінувалася, про це неодноразово наголошувалося. Також отримувала відзнаки. Коли є розуміння та потужна підтримка – волонтерити приємно та легко.
Для мене волонтерство – це про відповідальність. У першу чергу перед моїми бійцями, які розраховують на допомогу. А також перед людьми, які мені допомагають, донатять. Це все важливо. Навіть, коли виникають деякі труднощі або бракує часу, все одно треба знаходити сили та продовжувати справу. До Перемоги.
— Які набуті в процесі навчання теоретичні та практичні знання використовуєте у професійній діяльності?
— Здебільшого працюю з російською пропагандою та вразливими категоріями населення – військовослужбовцями та внутрішньо-переміщеними особами. У цій справі використовую здобуті знання у сферах медіаграмотності, пропаганді (від методів, видів, каналів поширення до відомих кейсів, як розрізняти, перевіряти), медіакультури, медіакритики тощо. У нас було багато різноманітних предметів, які охоплювали знання у цій сфері.
Також знадобилися знання з промоції, інтернет-журналістики, стратегічних і маркетингових комунікацій тощо. Вагому роль відіграє редагування – тобто написання статей із дотриманням усіх правил і норм редакторсько-видавничої діяльності, правильне обрання жанру, каналу поширення. Взагалі редагування – це моє улюблене, тому що воно містить багато цікавої, завжди актуальної і корисної інформації. Це база, завдяки якій рухаєшся далі.
— Як виникла ідея створений телеграм-каналу?
— Відносно нещодавно створила телеграм-канал «Канзеба | Волонтерка зі Сходу»: https://t.me/kanzeba_shid Він присвячений волонтерству, ЗСУ та Сходу. Чесно, я дуже довго вагалася, чи створювати його, але усе-таки вирішила спробувати. Сучасні реалії вимагають сучасних рішень. Комунікація, медійність зараз дуже важливі і відіграють вагому роль. Впливає і на волонтерську діяльність, наприклад, на збори коштів.
Ідея присвятити волонтерству – збільшити канали своєї діяльності, залучати людей на всіх платформах. Зокрема показати свою діяльність зсередини, як це відбувається, з чим стикаюся. Телеграм є одним із найпопулярніших месенджерів, медійною платформою. Більшість ним користується, тому варто спробувати налагодити волонтерство і через нього.
Далі – це про ЗСУ. Маю можливість ділитися фото та відео від бійців зі своїх підрозділів. Усім цікаво подивитися, що відбувається на фронті, результати роботи хлопців тощо. Публікую фото війни, зроблені пресофіцерами бригад. Це те, що має бачити кожен, наші реалії. Планую робити контент і для військових, аби вони могли дізнатися потрібну їм інформацію.
І звісно про Схід, де триває війна майже 10-й рік. Говорила, говорю і буду говорити про рідну Луганщину, Попасну. Що там відбувається, про окупацію, пропаганду, війну, захисників, життя «до», краєвиди тощо. Це все важливо, на часі.
— Що можете побажати сучасним студентам освітньої програми «Редакторсько-видавнича діяльність та медіамоделювання»?
— Вчитися. Відвідувати лекції, виконувати практичні завдання, проходити «реальну» практику. Бути активними: брати участь у конференціях, тренінгах, писати на актуальні теми, слідкувати за медіапростором (він постійно змінюється, тому слід підлаштовуватися), дискутувати на парах, обговорювати з викладачами кейси. Не боятися щось робити. Не завжди все виходить із першого разу – але це досвід. Пробувати себе в різних напрямках в межах спеціальності. Їх дуже багато. Головне, знайти своє. Разом із тим отримати досвід і нові навички.
Пам’ятаю, нам завжди говорили, що студенти освітньої програми «Редакторсько-видавнича діяльність та медіамоделювання» – це універсальні «бійці». І це дійсно так. Отримані знання дозволяють розбиратися у багатьох сферах, орієнтуватися в медіапросторі, мати можливість обирати напрямок роботи і обіймати різні посади в редакції, і найголовніше – створювати якісний контент, боротися із сучасними інформаційними викликами та інформаційною війною.
Інформацію надав факультет журналістики ЗНУ