Як радіомовлення змінилося під час війни?

Під час повномасштабного вторгнення росії на територію України кількість людей, які слухають радіо значно збільшилася. Це насамперед пов’язано не лише з розвагами, а й з важливою інформацією до якої в українців немає іншого доступу. Попит на радіоприймачі виріс після того, як відбулися обстріли по енергетичній інфраструктурі. Про те як радіомовлення змінилося і допомагає людям у складний час читайте далі.

Роль радіо у житті українців

23-24 жовтня 2022 року компанією Gradus Research було проведено дослідження на замовлення Суспільного і за підтримки BBC Media Action. За допомогою мобільного додатку GRADUS було опитано 1000 респондентів віком 18-60 років по всій Україні, окрім окупованих територій та зон активних бойових дій. Дослідження показало, що 42% українців користуються радіоприймачами. Ще 16% планують купити пристрій найближчим часом.

Дійсно, у такий скрутний час радіо дає людям той інформаційний потік, який їм так необхідний. Українці з окупованих територій діляться історіями про те, як їх обманювали окупанти, що Україна вже повністю захвачена. А наші люди налаштовували приймачі та ловили хвилю нашого радіомовлення. Звідти вони дізнавалися останні новини, про зелені коридори та про те, що їх не покинули. Таким чином, радіо давало їм надію.

Як змінилося радіо?

Самі ж радіоведучі також зазначають, що їх робота стала більш відповідальною. Зокрема Людмила Тягнирядно розповіла для Суспільного, що зараз часто звертаються слухачі та діляться історіями про те, як їм допомогло радіо.

«Коли ти все це чуєш, розумієш, що кожен день на роботі – це велика відповідальність. Бо від нашого слова залежить життя людини. Хтось дізнається, що Україна бореться, і сам буде боротися. Хтось дізнається про евакуацію і виїде. Хтось почує, які дороги зараз прострілюються, які ні – і таким чином збереже своє життя», – говорить ведуча.

На плечах наших радіоведучих зараз багато роботи. Вони мусять не лише подавати швидко актуальну й важливу інформацію, а й давати людям відпочинок. Дуже обережно подавати розважальні програми, ретельно продумувати свої ефіри. Це дуже кропітка робота, яка потребує неабиякої уважності до деталей. Адже зараз наші люди найбільш вразливі, тож треба робити все, щоб не завдати їм моральної шкоди.

Війна змінила не лише ставлення людей до радіо, а й вміст наших радіостанцій. Кількість україномовного контенту виросла на 30%. «58% усіх пісень, що транслювалися упродовж доби, були виконані українською, що на 23% більше, ніж вимагає квотування. 95% усіх радіопередач звучали українською мовою, що на 35% більше, ніж вимагає законодавство, а середній відсоток ведення телепередач державною мовою склав 98%», — йдеться у звіті Нацради з питань телебачення і радіомовлення за 15.07.2022. Наразі радіостанції повністю відмовилися від російських пісень і перейшли на українську мову.

У ефірах радіо зараз приділяють багато уваги соціальній рекламі, порадам щодо власної безпеки, благодійним організаціям. Це дуже важливо, адже люди мають знати план дій у разі будь-якої ситуації. Інформація – це наша зброя і ми дуже вміло з нею вправляємося.

Неможливо не звернути увагу на наше військове радіо “Армія FM”. Воно лунає в багатьох областях нашої країни. Насамперед її завдання – підтримувати наших воїнів інформаційно і підносити їхній бойовий дух. Але зараз станцію слухають навіть цивільні, адже великий масив важливої інформації передається саме тут.

Також хочу звернути вашу увагу на радіо “БАЙРАКТАР”. Ось що вони пишуть про себе на своєму сайті: “Радіо БАЙРАКТАР – це радіостанція безпрецедентного українського спротиву. Це радіо для кожного українця, котрий воює, стоїть на блок-постах, лікує, рятує, готує, прибирає, возить, носить, гасить пожежі, співає, говорить, пише, молиться, чи просто тихо вірить в ЗСУ та Україну”.

Неможливо применшити внесок радіо в наше з вами сьогодення. Це не лише музика по дорозі на роботу, прогноз погоди чи інтерв’ю з зірками естради. Тепер це потужний канал життєво важливої інформації, підсилювач нашого патріотичного духу і самосвідомості. Долучайтеся до прослуховування українського радіомовлення, якщо раніше вам було це не цікаво.

Кулагіна Крістіна