Як запорізька студентка Дарія Бобкова святкувала Новий рік у Чехії

Як святкують Новий рік в Україні – напевно, не секрет ні для кого з мешканців Запоріжжя. А ось розширювати свій світогляд, дізнаючись про звичаї й традиції інших народів завжди цікаво: вони можуть бути кардинально відмінними від наших, і від того не менш оригінальними.

Про те, як відзначають новорічні свята в Чехії та чи близькі чехи до українців за духом святкування, розповіла Дарія Бобкова, студентка психології ЗНУ, що навчається за обміном в Празькому університеті ім. Томаша Масарика.

— Ось у нас передсвяткова метушня починається трохи не з середини листопада. А як із цим у чехів?

— У них це все стартує ще раніше, десь навіть із початку листопада. Прикрашають з середини та зовні свої оселі й громадські будинки, і всі ялинки міста також, а не так, як у нас – лише одну центральну. Влаштовують святкові ярмарки на центральних майданах, це в них дуже атмосферно: ставлять багато красивих дерев’яних будиночків з їжею та гарячими напоями, наприклад, яблучним пуншем, різні новорічні скульптурки й атракціони для дітей. А ще містом пускають вбрані гірляндами трамваї.

Новий рік Чехія

— Чого чехи більше чекають: Нового року чи Різдва?

— Різдва чекають більше. Хоча нерідко ці свята об’єднують у побажаннях. У тих же трамваях, наприклад, пускають на екрани бігунець із побажанням «Хорошого Різдва та Нового року!».

— Хто в Чехії приносить подарунки «під ялинку», як там називають Діда Мороза?

— Je???ek («Ісусик») приносить – тобто, маленький Ісус Христос. Він дзвонить або стукає в двері, люди відволікаються й ідуть дивитись, хто ж там прийшов, а він тим часом кладе подаруночок під ялинку чи в спеціальну в’язану шкарпетку. Така традиційна легенда в чехів.

Ялинка Чехія Новий рік

— Напевно ж, люди заздалегідь планують, із ким святкувати. Частіше відзначають свята з родиною чи з друзями?

— Різдво – з родиною, це як невиголошене правило. Сімейне свято. А ось Новий рік – це типовий час для дружніх вечірок, дискотек. Зустрічають у клубах, із друзями, шумно, але не урочисто, як Різдво.

— Які в чехів є традиційні новорічні «ритуали»? Як-от у нас, наприклад, відкорковувати й пити шампанське в перші хвилини нового року.

— Ні, в них нічого такого особливого, принаймні, я не помітила. Феєрверки, щоправда, запускають не менше, ніж у нас, і так само дивляться телевізор або вітання від улюблених героїв ютубу.

новый год Чехия

— А як щодо типових страв, на зразок нашого олів’є?

— Тут усе повністю в руках фантазії господинь. Чи господарів. Готують, що кому спаде на думку. Хіба що… Так, одна традиційна страва є. Різдвяний запечений короп, ось його обов’язково треба подавати на стіл. Смак такий… Своєрідний, але приємний.

Чеська атмосфера зимових свят, як виявилось, ближча до традицій Західної, аніж Східної Європи. Але вона, безсумнівно, має свій особливий колорит. З прийдешнім Новим 2018 роком!

Марія ОСТАПЕНКО