Які книги сьогодні варто прочитати

Читання – це своєрідний спосіб втечі від реальності, що перевірений століттями. Але разом із тим це також інструмент, за допомогою якого цю реальність можна осягнути.

Видавництво «Наш формат» у своїх соцмережах запевняє, що вибір літератури українцями «дає ще один привід пишатися країною, адже у воєнний час наші громадяни читають публіцистику Степана Бандери, історичні видання, цікавляться роботами іноземних спецслужб та становленням держави».

Тож поєднавши декілька компонентів: з метою психологічного розвантаження, а також поповнення багажу знань й покращення загального рівня ерудиції, можна з радістю й користю провести вільний час.

Пропонуємо вам добірку книг, які варто прочитати, аби краще розумітися та орієнтуватися у сучасному геополітичному просторі, аналізувати сьогоднішні та події останніх років.

  • Дарон Аджемоґлу, Джеймс Робінсон «Чому нації занепадають. Походження влади, багатства і бідності».

У книзі описане п’ятнадцятирічне дослідження науковцями історії розвитку країн всього світу. Дарон Аджемоґлу та Джеймс Робінсон проаналізували та зробили висновки стосовно явищ та чинників, які рухають людство вперед.

Яким має бути суспільство, що забезпечить активний розвиток держави? Чому одні країни розвиваються і процвітають, а інші занепадають? Як переживати кризи та використовувати їх на свою користь? Наскільки рівень життя та добробут націй залежить від історії, географії та способу управління? Відповіді на всі ці запитання можна знайти у книзі.

 

  • Оксана Мороз «Як не стати овочем. Інструкція з виживання в інфопросторі»

У цій книзі описуються, на перший погляд, очевидні речі. Але, як стверджував головний герой антиутопії Орвелла «1984», найкращі книги саме й розповідають тобі те, що ти й так знаєш. Така література нагадує про важливі речі, пропонує перелік фактів стосовно тієї чи іншої точки зору, надає більш розлогу аргументацію тощо.

Книга написана у форматі довідника. У ній зібрані основні способи маніпулювання та шахраювання в інтернеті. А на конкретних прикладах розповідається, як їх розпізнати, як їм протидіяти та чим вони небезпечні.

 

  • Георгій Почепцов «Когнітивні війни у соцмедіа, масовій культурі та масових комунікаціях»

У цій роботі Георгій Почепцов – доктор філологічних наук, журналіст та професор – розглядає особливості сучасного інформаційного простору, адже епоха фейків, маніпуляцій і постправди – це час, у який ми живемо.

Психологічна війна є однією із найбільш витончених форм інформаційної війни, автор покладається на людський інтелект в його здатності думати й усвідомлювати, контролюючи засоби комунікації.

 

  • Мірослав Влеклий «Ґарет Джонс. Людина, яка забагато знала»

Ґарет Джонс – це британський репортер, який першим розповів у західній пресі правду про Великий голод в Україні.

Мірослав Влеклий – польский письменник і репортер – подає докладний репортаж-реконструкцію життя Ґарета Джонса, його подорожі до Радянського Союзу в 1930-х роках. У книзі також наявні уривки із листів Джонса до рідних, рядки з його особистих щоденників, а також праць про радянське життя, за які Джонса цькували деякі корумповані західні журналісти.

 

  • Пітер Сінґер, Емерсон Брукінґ «Війна лайків. Зброя в руках соціальних мереж»

«Facebook — як поле бою, а Instagram — ніби концентраційний табір вільного часу із «лайками»-наглядачами. Сюжет для кіберпанку? Аж ніяк. Наше сьогодення».

У книзі науковці описують дослідження, яке вони проводили протягом п’яти років, що стосується  розвитку Інтернету, соціальних мереж та зброї, якими вони у результаті стали. Смайлики, меми, твіти й дописи, лайки й поширення – все це детально проаналізовано та описано у книзі.

 

  • Олександр Михед «Я змішаю твою кров із вугіллям. Зрозуміти український Схід»

Ця книга буде цікава всім, хто хоче пізнати історію українського Сходу. Олександр Михед – письменник, сценарист та куратор мистецьких проєктів – публікує бесіди з відомими письменниками, істориками та митцями, які народилися на Сході. Автор вирушив у подорож шістьма містами Донецької та Луганської областей, досліджуючи тамтешнє життя, а також історії, заховані в архівах.

Підготувала: Маргарита Нікітіна