Ярослава Запольска про малювання праскою, натхнення та навчання
Енкаустика – незвичайна і така цікава техніка живопису, що відома нам ще з часів Давньої Греції, але не втрачає актуальності і в наш час. Талановита студентка факультету соціології та управління ЗНУ Ярослава Запольска познайомила нас з цим незвичайним видом мистецтва.
– Енкаустика – дуже незвичайний спосіб малювання. Чому і як ви обрали його?
– В такому стилі малювала моя мама, й я вирішила спробувати, бо він дуже яскравий та незвичний. Вперше я спробувала малювати ще в сьомому класі.
– Розкажіть, будь ласка, як відбувається процес підготовки до малювання. Що для цього потрібно?
– Для малювання потрібні: праска з гладкою поверхнею, воскові або глянцеві олівці й глянсовий картон.
Енкаустика, також енкавстика (грец. ??????????) — техніка малювання, в якій сполучною речовиною для фарб є віск. Енкаустика була свого часу дуже поширена для малювання образів та портретів, але з поширенням олійних фарб в XIV ст. її призабуто. Пізніші митці намагалися повернутися до малювання восковими фарбами, але це їм не вдалося. Сучасні майстри використовують праску замість пензля і воскові олівці замість фарб.
– Чи можете ви сказати, що це хобі є доступним, не потребує багато грошей та вільного часу? Скільки часу потрібно витратити для створення однієї картини?
– Пастель і картон розходяться дуже швидко. Час, витрачений на одну картину, залежить від її розмірів та деталізації. Це займає від декількох хвилин до декількох годин безперервної роботи.
– А найулюбленіші малюнки маєте? Чому саме вони припали вам до душі?
– Я не дуже полюбляю свої картини, але улюблені все ж таки маю. Це дуже світлі та ніжні пейзажі. Дивишся на них – і вже хочеться там опинитися.
Свої картини не продаю, але й вдома не тримаю. Зазвичай комусь їх дарую
– Що зараз є вашим натхненням?
– Життєві обставини. Кожна картина відображає мій настрій. І також, звісно, природа, тому що саме вона є головним об’єктом моєї творчості.
– Чи берете ви участь в конкурсах, продаєте свої твори? Або творите лише для себе?
– Я брала участь в конкурсах, коли навчалась у школі. Свої картини не продаю, але й вдома не тримаю. Зазвичай комусь їх дарую.
Таким хобі краще починати займатися з 14-15 років
– Енкаустика популярна в Запоріжжі та Україні в цілому?
– Ні, не можу поки що назвати енкаустику популярною чи поширеною технікою ані в місті, ані в країні.
– Чи є це заняття небезпечним для дітей? З якого віку б порадили вчитися енкаустиці?
– Це заняття не для маленьких дітей однозначно, адже праска не тільки гаряча, а ще й важка. У своїй практиці неодноразово отримувала опіки не лише з необережності, а й тому, що впускала праску через її вагу. Я вважаю, що таким хобі краще починати займатися з 14-15 років.
Валерія МОРГУН