Корисні поради: як забезпечити світлом житло під час блекауту
Хоч війна і почалась у Лютому 2022-го року з браком напруги Україна зіткнулась аж в Вересні. Ми до останнього сподівалися, що ресурс завдяки якому можна сказати існує сучасний світ у тому вигляді якому ми його знаємо залишиться незайманим. Нажаль не склалося.
Вже понад два роки Українці знають таке слово як «Блекаут» і все більш пристосовуються до життя в умовах планового, а інколи і раптового відключення світла. Проте повноцінним життя в таких умовах назвати важко. Життя, де майже все, що нас оточує живиться від електричного струму, невидимих для ока людини часток, які рухаються по дротам з приблизною швидкістю 300 тис. км/сек. Мікрохвильові печі, телевізори, смартфони з так необхідними для декого «Ютуб», «Тік ток» ,та різноманітними месенджерами і звісно ж освітлення оселі, без якого в час коли темніє на дворі рано, а світлішає досить пізно, досить важко пересуватись по знайомих кімнатах і коридору – це лише верхівка айсбергу. Справжні проблеми з’являються коли перестають працювати електроплитки, обігрівачі, холодильники, а особливо коли це ще й у магазинах холодильні камери. Їжа швидко перестає бути придатною до споживання, а свіжу завезти — це збитки. Збитки, які в кінцевому результаті покриває все рівно споживач, за рахунок підвищеної постачальником ціни на свій продукт. Далі ще гірша ситуація: наступає холодна пора року, в багатьох домах встановлені насоси на систему опалення, які також живляться від струму. Під час відключення “світла” вони в свою чергу не прокачують гарячу воду до радіаторів в квартирах і якщо це триває довгий час, а таке нажаль інколи трапляється, уся квартира починає “промерзати”. І навіть коли опалення починає функціонувати процес обігрівання помешкання займає немалий час. В таких випадках нажаль нема альтернатив для обігріву власного помешкання. Проте є кілька можливостей забезпечити собі і освітлення квартири і навіть стабільну роботу деяких електроприладів, серед яких ноутбук, холодильник і звісно ж смартфон з «Тік током».
Згідно «п. 3.4.4 Інструкції по експлуатації генераторів Державної інспекції енергетичного нагляду України» заборонено використовувати генератори в багатоквартирних будинках (навіть на балконі). Електростанції можна встановлювати тільки на відкритому повітрі не менше ніж за 6 метрів від вікон, дверей або гаражів, а відстань до стін та іншого обладнання має бути більша за один метр. А тому, якщо Ви живете у багатоквартирному будинку вище першого поверху варіант використання електрогенератора неможливий. Хоча для приватного будинку генератор – гарний вихід. Вони існують як в абсолютно різних і цінових категоріях так і експлуатаційних. За допомогою більш простого,дешевого генератора приміром можна зарядити телефон , або ноутбук. Максимальна потужність такого генератора зазвичай не перевищує 0.7 — 0.9 кВт при номінальній напрузі ~ 230V. Більш потужні обмежуються лише статками покупця.
Більш прийнятним виглядає варіант купівлі «зарядної станції». Перед генератором у неї є беззаперечна перевага – зарядну станцію можна використовувати у квартирі. Більш потужні станції здатні підтримувати навіть роботу холодильника деякий час, проте як і з варіантом генератора все упирається в бюджет. Нажаль навіть найдешевші генератори і зарядні станції коштують немалих грошей, при тому що на практиці їх показники зазвичай не такі оптимістичні як заявляють виробники. Звісно, якщо використовувати їх лише для освітлення оселі заряду акумуляторів навіть найдешевших матеріалів вистачить на досить довгий час.
Як значно дешевша, але не гірша альтернатива є інверторний перетворювач 12/220V. Якщо ціни на зарядні станції починаються умовно від 4тис. грн. і зростають не дуже відповідно можливостей, то найдешевші перетворювачі коштують 1.2- 1.5 тис і динаміка зростання ціни їх значно меньша. Так, до них потрібно буде додатково придбати автомобільний акумулятор, проте його можна використовувати вживаний, що значно знижує ціну при не досить не великій втраті можливостей. Принцип підключення абсолютно простий: інверторний перетворювач підключається до акумулятора який в свою чергу видає 12V. постійного струму і перетворює на звичні нам 220V. перемінного, видаючи на звичайну розетку до якої в свою чергу можна підключати подовжувачи і так звані трійники. Таким чином навіть з одним з “найслабкіших” автомобільних акумуляторів приміром 55 Ач і перетворювачем цінової категорії «економ» стає можливим використання навіть холодильника від 6-ти до 8-ми годин. Враховуючи, що холодильник значно більше за той же ноутбук споживає енергії можливість використання останнього під час “відключення” перестає бути проблемою. Про те на відміну від зарядної станції, де заряд акумуляторів значно простіший, автомобільний акумулятор, який виступає джерелом живлення перетворювача, займає більше часу і потребує дещо більше зусиль. Для процесу зарядки автомобільного акумулятора буде потрібно підключити його до зарядного пристрою, попередньо від’єднав від перетворювача. Особливо важливо під час процесу заряджання автомобільного акумулятора забезпечити дуже гарну вентиляцію приміщення, однак це перестає бути проблемою,якщо є доступ до балкону,або лоджії. Також існують акумулятори “обслуговуємі” і “не обслуговуємі” і якщо у другому випадку достатньо буде виконати підключення і винести на балкон, то в першому потрібно також буде відкрити обслуговуємі камери. Слід зазначити, що цей процес обмежується викрученням відповідних кришок, яких зазвичай 6 шт.
Як вже було зазначено для здешевлення системи “енергетичної незалежності” свого приміщення можна купити не новий акумулятор. Так звані БУ продаються і в інтернеті і на будь-якому авторинку і на «авто розбірках». Найдешевше буде придбати його на пункті прийому металобрухту, проте в такому випадку гарантії вам ніхто не дасть, а значить перед купівлею потрібно буде його перевірити, що в свою чергу вимагає певної кваліфікації.
Для освітлення приміщення заряду як інверторного перетворювача, так і зарядної станції вистачить на дуже довгий час. Споживання навіть декількох ламп в порівняння не йде за споживанням з більш потужними електроприладами. Для забезпечення цього процесу достатньо найменших пізнань в електриці: всього лиш під’єднати до дроту вилку з одного боку і патрон з іншого. Для подовження часу роботи освітлення замість звичайних ламп накалювання можна використовувати світлодіодні. Вони і світять яскравіше і споживають значно менше, хоча звісно ж мають недолік – ціна.Якщо в повноцінному освітленні приміщення потреба відсутня і достатньо буде так би мовити приглушеного світла можна обійтися одним автомобільним акумулятором, без потреби купувати недешеві перетворювачі і зарядні станції. На будь-якому авторинку можна купити звичайний патрон під автомобільну лампочку, вимикач тримач під запобіжник і дріт. За нескладною схемою зібрати це в електричний ланцюг і закріпивши це відповідним чином по усьому приміщенні забезпечити автономне освітлення кожної кімнати.
За необхідності в ланцюг можна добавити автомобільний прикурювач, через який можна буде заряджати смартфон. На експлуатацію такого освітлення, навідь усієї квартири, заряду акумулятора вистачить на декілька місяців без підзарядки, особливо якщо використовівати світлодіодні лампи.
Звичайно всі ці методи не зможуть замінити централізоване електропостачання. Без поновлення безперебійного функціонування енергетичної інфрастуктури Україна не зможе жити звичайним життям, а для її відновлення потрібно дуже багато часу і ще більше ресурсів. Також це все стає можливим лише за умови припинення ударів по обєктам енергетичного забеспечення. Нажаль ворог не знижує рівня атак по таким обєктам, а тому треба бути готовим до наслідків. І якщо забезпечити тепло в своїх квартирах при відключенні струму ми не завжди маємо можливість, то світло і роботу електроприладів забеспечити в наших силах.