Круглий стіл у ЗНУ: про проблеми регіональної журналістики, соціальні конфлікти й дотримання прав людини
5 червня, у Запорізькому національному університеті, за круглим столом зібралися студенти і викладачі факультету журналістики, громадські діячі, журналісти та експерти різних спеціальностей задля дискусії на тему проблем регіональної журналістики та шляхів їх вирішення
Круглий стіл «Виклики регіональній журналістиці під час збройних і соціальних конфліктів» відбувся в рамках проекту «Бюро аналітично-розслідувальної журналістики» за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Модераторокою зустрічі виступила Наталія Виговська, старший викладач кафедри журналістики.
З презентацією результатів соціологічного опитування «Що українці знають і думають про права людини? (2016-2018)», проведене за підтримки Фонду «Демократичні ініціативи» й Центру інформації про права людини і програми розвитку ООН в Україні, виступив Павло Мірошниченко, радіожурналіст, доцент кафедри журналістики ЗНУ, дослідник питань прав людини. За допомогою діаграм та статистичних даних спікер висвітлив тему ставлення до прав людини в українському суспільстві (зокрема, в різних регіонах країни), прокоментував динаміку й сучасний стан процесу.
Про особливості і можливі рекомендації висвітлення історій ветеранів АТО у ЗМІ запорізькими журналістами розказали психолог, спеціаліст з питань реабілітації учасників ООС, Ірина Немировська та керівник Миротворчого клубу «Точка повернення» та БО «Храм» для ветеранів ООС та їх сімей Сергій Шаповалов. До обговорення приєдналася журналістка Катерина Майборода, поділившись своїм досвідом роботи з окресленою темою в ЗМІ.
Ще однією темою круглого столу було питання характеру медіаматеріалів присвячених дітям-сиротам, прийомним батькам, функціонуванню інтернатів та центрів опіки. Експертом з цього питання виступила координаторка громадської спілки «Асоціація прийомних сімей» Анна Андреєва.
Часто в ЗМІ прийомні батьки описуються або як супергерої, або як монстри, коли насправді — вони звичайні люди, такі, як ми з вами. Хотілося б читати більше людьских, чесних історій, без чорно-білих контрастів».
Анна зазначила, що багатьом журналістам не вистачає знань із визначень багатьох тематичних понять, через що матеріал «втрачає» професійний рівень: «Журналісти в своїх матеріалах часто плутають поняття «усиновлення», «прийомна родина», «опіка», іноді використовуючи всі ці три терміни стосовно однієї людини. Виходить неграмотно, ці терміни треба чітко розрізняти».
Ще одна непроста проблема, розглянута під час круглого столу — домашнє насилля та його соціальні фактори й сприйняття в суспільстві. Про юридичні складнощі доведення факту насилля, про нерозуміння в суспільстві самого поняття «насильство» та його нівелювання розказав психолог ГО «Взаємодія» Олексій Видиш. Він також повідомив, що сьогодні у відкритому доступі є спеціальна діагностична методика виявлення домашнього насильства, яка може бути корисною для правозахисніків та журналістів.
Наталя Лобач, координаторка регіонального відділення ГО «Інсайт Запоріжжя» продемонструвала презентацію на тему суперечливого питання щодо святкування восьмого березня. Ведуча зробила невеликий історичний екскурс у друковану продукцію минулих часів та показала відео сучасних телепередач, присвячених восьмому березня.
Про проблеми висвітлення теми ЛГБТ-спільности в запорізьких медіа говорила Тіна Собко, правозахисниця, ЛГБТ-активістка, представниця БФ «Гендер-Зед». Нерозуміння термінів, використання некоректної лексики, незацікавленість ЗМІ у висвітленні теми ЛГБТ — такі основні проблеми окреслила спікерка. При тому, Тіна Собко зазначила, що «за останні два роки спостерігається зростання коректних, нейтральних матеріалів на тему ЛГБТ у запорізьких онлайн-медіа і більша кількість матеріалів на правозахисну тематику».
Нагадаємо, що останній тренінг у рамках проекту «Бюро аналітично-розслідувальної журналістики» відбудеться 20-21 червня.