Майбутні історики ЗНУ завершили дослідження на Мамай-горі
Археологічна практика студентів історичного факультету Запорізького
національного університету дійшла до завершення.
Під керівництвом завідувача навчально-наукової лабораторії археологічних досліджень, доцента Геннадія Тощева та доцента кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин Світлани Андрух уе 27 рік поспіль майбутні історики проводять розкопки на території курганного заповідника Мамай-гора (с. Велика Знаменка Кам’янко-Дніпровського району.
Геннадій Тощев зазначив, що результати роботи археологічної експедиції були досить цікавими. Так, археологи вивчали скіфські поховальні комплекси, серед яких знайшли кістяні наконечники стріл. Дуже рідкісними знахідками стали пряслі (ткацький інструмент), залишки залізного списа, акенаків (коротких прямих мечів), фрагменти амфор та ліпної кераміки, які знаходились в поховальних комплексах та культових ямах поряд. Вдалося дослідити поховальні комплекси скіфського та ногайського періодів, уточнивши при цьому хронологію ряду.
У другій зміні археологічної практики взяло участь більше 40 осіб, серед яких були не тільки першокурсники, але й студенти 2-5 курсів, а також – випускники історичного факультету, які надали посильну допомогу в організації та проведенні експедиції. Її учасники стверджували, що друга зміна виявилась доволі важкою через несприятливі погодні умови: високу температуру повітря, небезпеку пожеж, а насамкінець – дощ.
Завдяки такій експедиції, студенти навчились камеральній обробці матеріалів (обробка кісток), отримали навички креслення та замальовки поховальних комплексів під керівництвом співробітниці навчально-наукової лабораторії археологічних досліджень Руслани Долі.
Так, учасниця першої та другої зміни, студентка-першокурсниця історичного факультету Яна Жменкова розповіла: «Під час археологічної практики ми отримали велику кількість позитивних емоцій від спільної роботи, познайомились із новими студентами, випускниками, поділилися своїм досвідом у навчанні та роботі й добре відпочили».
Під час археологічної практики за працьовитість та дисциплінованість старші наставники особливо відзначили студентів Олексія Сапронова, Анну Супрун, Юрія Кобеля, Людмилу Данилюк та Яну Жменкову. Також Геннадій Миколайович подякував за бездоганну роботу колектив автогосподарства ЗНУ, який дуже своєчасно допомагав вирішити всі нагальні питання.
Зазначимо, що археологічний комплекс Мамай-гора – це один із найбільших могильників на півдні України. Тут знаходяться як ґрунтові, так і курганні поховання. Найбільш ранні з них зроблені в епоху неоліту (15 тисяч років до н.е.), а найпізніші – в середньовіччі (12-14 ст.н.е.). На сьогодні вже досліджено більше 360 поховань, у більшості з яких поховані скіфи (4 ст. до н.е.). Також у складі цього унікального некрополю близько 300 курганів (найбільший з них знаходиться саме на Мамаєвій могилі).