Марганець — маленьке місто багате на історію.

В Україні багато маленьких міст, про які мало хто чув, але саме в них є цікаві місця, які варто відвідати. Це як історичні пам’ятки, так і краса природи. Тому ми розповімо про одне з таких міст, а саме про Марганець.

Марганець – невеличке місто у Дніпропетровській області з населенням 46 тис. чоловік(на 2019 рік). Статус міста та свою назву він отримав у 1938 році. Марганець багатий на історію. Мільйони років тому його місці було море, а підтвердженням цього є знахідки гірників. Також саме на місці сучасного Марганцю існувала перша Запорізька Січ, яка розташовувалася на острові Томаківка(наразі частина острова затоплена Каховським водосховищем, а частина зберіглася).

У Марганці є декілька цікавих місць, які варто відвідати, а почнемо ми з Палацу культури гірників, який є культурним центром міста. Засновано його у 1953 році, функціонує Палац і зараз. Майже всі святкові концерти, вистави, культурні заходи відбуваються у його стінах. Наразі у будівлі діють декілька творчих колективів, які виступають у місті на святах. Нещодавно удосконалили площу біля Палацу, нині вона має більш сучасний вигляд. Саме тут відбуваються випускні вечори та перед Новим роком розміщується голова ялинка міста.

Ще одне цікаве місце – історико-краєзнавчий музей, який засновано у 1969 році. Розташовується він у будівлі, недалеко від Палацу культури, на першому поверсі житлового будинку. Музей налічує близько 6000 одиниць різних експонатів, серед яких багато козацьких(картини, шаблі). Також є багато фотографій різних часів, які цікаво роздивлятися та трішки більше дізнаватися про історію. В основному, музей відвідують школярі та гості міста, тому ми рекомендуємо побувати там, якщо ви опинитесь у Марганці.

Директор музею, керівник громадського руху «Марганець туристичний», Мар’ян Корбут розповів нам про цікаві місця, які він радить відвідати гостям міста. Наголошує він на тому, що це залежить від уподобань самих гостей, адже комусь подобаються природні об’єкти, а комусь – архітектурні. В першу чергу чоловік радить відвідати залишки Великого Лугу, які знаходяться на околиці міста. Колись це були великі річкові плавні Запорізької Січі, але майже всю території було затоплено Каховським водосховищем. У цій місцевості є унікальна флора і фауна, річки та плавні. Мар’ян Корбут говорить, що разом із учасниками ‘‘Марганець туристичний’’ змогли зберегти віковий дуб імені Володимира, котрий знаходиться на території Марганцю. Також чоловік згадав про Мар’ївську вербу. Це дерево, якому більше ста років, а його обхват становить п’ять з половиною метрів! Знаходиться воно в селищі Мар’ївка, що біля Марганця.

Також в цій місцевості є ще один унікальний природній об’єкт: затоплений Мар’ївський кар’єр з гарними озерами та чудовою місцевістю. Щодо архітектурних об’єктів, у старій частині міста зберіглась будівля електростанції рудника імені Трубчанінова, котра була збудована у 1904 році в архітектурному стилі модерн, як зазначає директор музею.

До речі, з марганецькими будівлями пов’язані жахливі історичні події. У будівлі колишньої дитячої поліклініки, поруч із «Вічним вогнем», у часи війни(а саме у 1941—1944рр) розташовувалося гестапо. Тіла сотень закатованих і вбитих людей скидали у яму, яка знаходилась за будівлею. А через дорогу, в будівлі сучасної музичної школи, було казино, в якому розважалися нацисти.

Загалом, Марагець – досить цікаве місто, у якому є що відвідати. Щось цікаве для себе тут знайдуть як любителі природного, так і індустріального туризму.

Єлизавета Чичика