Микола Василенко: «Цього року велика кількість змін у ЗНО»

5 січня розпочалася реєстрація осіб, які виявили бажання взяти участь у зовнішньому незалежному оцінюванні. Майбутні абітурієнти мають можливість подати реєстраційні документи до 20 лютого. Цього року є велика кількість змін у процесі реєстрації документів абітурієнтів. Про них дізнавайтесь із інтерв'ю зі співробітником відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування Зпорізького національного університету Миколою Василенко.

Особливості та зміни в реєстрації документів для певних категорій абітурієнтів

— Микола Васильович, розкажіть про зміни в процедурі реєстрації документів для проходження ЗНО.

— Є особливості у процедурі реєстрації певних категорій майбутніх абітурієнтів. Якщо це школярі, то цього року реєстрацією їхніх документів займаються уповноважені особи відповідних навчальних закладів. Тобто випускники середніх навчальних закладів звертаються за допомогою до співробітника своєї школи, який допомагає їм оформити реєстраційну картку, збирає пакети документів від усіх абітурієнтів і надсилає їх у регіональний центр оцінювання якості освіти. Містом Запоріжжя і Запорізькою областю опікується Дніпропетровський регіональний центр оцінювання якості освіти.

— А якщо людина випустилася із школи кілька років тому. Як вона може зареєструватися для проходження ЗНО?

 — Є у нас ще така категорія, як випускники минулих років. Вони мають можливість самостійно зареєструватись на сайті Українського ценру оцінювання якості освіти.  Підкреслюю, що у цьому році випускники минулих років повинні проходити повторне ЗНО, навіть якщо вони вже проходили його раніше. Бо починаючи з цього року вступники подають тільки сертифікати 2015 року. Тобто сертифікати, які вони отримали минулого разу цього року вже не дійсні.

 — Як реєструються випускники вищих училищ та коледжів?

 — Ще одна категорія абітурієнтів — це випускники вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації. Вони  замість копії атестату надсилають до ЦОЯО довідку встановленого зразка. Зразок довідки можна роздрукувати або скачати на сайті Запорізького національного університету у розділі «Вступ 2015. Віртуальний консультативний центр». Обов’язково на кутовому штампі має бути дата реєстрації цієї довідки у навчальному закладі, який закінчує абітурієнт, мокра печатка директора і його підпис. Також у розділі довідки «Тип навчального закладу» має бути відмічено, це технічний навчальний заклад, чи вищий навчальний заклад І-ІІ рівня акредитації. Копії цієї довідки надсилати для реєстрації заборонено.

Як правильно зареєструватись самостійно через інтернет

— Розкажіть, як правильно зареєструватись абітурієнту самостійно.

 — Випускники минулих років на сайті Українського ценру оцінювання якості освіти заповнюють реєстраційну картку. Частина інформації вводиться за допомогою клавіатури, тоді ця картка роздруковується і деякі її поля заповнюються власноручно абітурієнтом. Наголошую, що ні в якому разі не можна щоб ці частини картики заповнював хтось інший. Наприклад, мама заповнила замість сина, бо у нього нерозбірливий почерк. Насправді цього робити не можна, бо ті частини, які запонюються власноруч, є зразком почерку абітурієнта.

Після заповнення реєстраційної картки, роздруковується інформаційно-контрольний лист, готується ксерокопія паспорта — перша, друга сторінка та сторінка з реєстрацією місця проживання. Також готується копія документа про загальну середню освіту, це атестат, на одному аркуші повинно бути дві копії — однієї і другої сторони атестату. На усих копіях чорною гелевою ручкою майбутній абітурієнт пише наступний текст: «Згідно з оригіналом», ставить підпис, ініціали, прізвище та дату, коли він завіряє таким чином ці копії.

— Яким чином потрібно надсилати документи до центру оцінювання якості освіти?

Згідно інформаційно-контрольний листа абітурієнт вкладає документи в конверт розміром А4. Це робиться для того, щоб документи не згинались, оскільки вони скануються, обробляються і зайві згини ускладнюють процес обробки документів. Абітурієнт підписує конверт та відправляє на адресу Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти.

— Як можна зрозуміти, що документи дійшли до ЦОЯО? Абітурієнт отримує підтвердження?

 — У центрі якості освіти документи оброблюють і абітурієнту надсилають інформаційні матеріали, бюлетень та сертифікат. Отримавши сертифікат абітурієнт може за допомогою номера сертифіката та пін-коду у своїй персональній скриньці відстежувати стан обробки йоо документів.

Консультативні центри щодо ЗНО-2015

— Що робити абітурієнту, якщо у нього виникають проблеми при самостійній реєстрації?

— Якщо у абітурієнта виникають складнощі, або немає змоги роздрукувати ці документи, він може звернутися у консультативні пункти з реєстрації на ЗНО. Такий пункт є у ЗНУ, у 204 аудиторії 2 корпусу. Ми консультуємо вступників та їхніх батьків, допомагаємо заповнити реєстраційну картку, під нашим контролем вони заповнюють ті відповідні поля, ми перевіряємо пакет документів і рекомендуємо відправити їх до Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти.

Пробне тестування ЗНО-2015

— Розкажіть про цьогорічне пробне тестування. Я знаю, що у ЗНО розташований один із центрів, де можна пройти пробне тестування.

— Так, уже кілька років поспіль  ЗНУ проводить тренінги із ЗНО. Вони проходять у березні, у всі неділі місяця. Проводяться вони з усих предментів, які винесені на ЗНО, абсолютно безкоштовно для усих абітурієнтів. Для того, аби зареєструватись для пробного ЗНО у Запорізькому національному, достатньо зайти на сайт університету у розділ «Анонси».    Там є календарний графік проведення тренінгів, а також форма для реєстрації. Предмети розведені у днях та у часі, тобто абітурієнт може пройти їх усі якщо це цікаво. Минулого року на тренінг з української мови та літератури до нас прийшли понад 2,5 тисячі абітурієнтів.

— Хто розроблює зразки зошитів, які встувники отримуєть на пробних ЗНО?

— На сайті УЦОЯО є вимоги і технічна характеристика зошитів із певних предментів. Згідно з цими характеристиками викладачі ЗНУ розроблюють власні зошити для роботи під час тренінгів із ЗНО. Вони повністю відповідають у структурному плані, у кількості розділів і завдань тим зошитам, які будуть на основній сесії ЗНО. Друкують ці зошити також у Запорізькому національному університеті.

— Чи отримують вступники свої перевірені зошити після тренінгу?

— Під час проходження тренінгів абітурієнти заповнюють картку і отримують пам’ятку із номером цієї картки. Після тренінгу вони можуть зайти на сайт ЗНУ і за номером реєстраційної картки знаходять свій результат. Це робиться для того, щоб ті оцінки, які абітурієнти отримали, були анонімні. Щоб їх товариші, викладачі не глузували, якщо це низький результат. Також на сайті нашого університету після перевірки пробного тестування абітурієнти можутуть побачити  узагальнені типові помилки, які вступники найчастіше робили під час пробного ЗНО. Це дає змогу звернути увагу на найбільш розповсюджені помилки і уникнути їз на основному тестуванні.

Марина Галич