Міжнародний день лісів-2018: відтворимо природу разом
З 2012 року, коли Генеральна Асамблея ООН проголосила 21 березня Міжнародним днем лісів, світова спільнота відзначає цю дату, як ще одну можливість наголосоти на проблемі збереження лісових екосистем та проінформувати про справжній їх стан, проблеми та основні заходи їх подолання.
Кожен Міжнародний день лісів проводиться з метою надати підтримку зусиллям країн на місцевому, національному та міжнародному рівнях з організації заходів, пов’язаних з лісами і деревами, їх захисту та віновлення (наприклад, кампаніям по висадці дерев). Основна тема кожного Міжнародного дня лісів обирається членами Спільного партнерства по лісах (Collaborative Partnership on Forests), яке представляє собою неформальне добровільне укладання угоди між 14 міжнародними організаціями та секретаріатами. Тема 2018 року звучить так: «Ліси для стійкого життя міст».
Міжнародний день лісів відзначається в день весняного рівнодення в Північній півкулі, що за традицією вважається першим днем весни і є символом нового життя та нових починань. Якщо ви про щось мрієте та прагнете щось змініти накраще, це — ідеальний час, щоб почати діяти.
В цей день майже по всьому світу відбувається різноманітни заходи та акції, присвячені захисту флори та фауни. Це і флешмоби і кампанії по висадці лісів, а також інформаційні акції, конкурси та виставки.
В Україні ж цей сезон фактично означає початок лісокультурної кампанії. Державні підприємства розпочинають відтворювати лісові насадження на минулорічних зрубах та створювати нові ліси. Адже ліс виконує життєво важливі екологічні функції: водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, тощо.
Без сумніву, для українців такий день є неймовірно актуальним. За даними Державного агентства лісових ресурсів України, загальна площа лісового фонду України становить 10, 4 млн га, з яких лісовою рослинністю вкрито 9, 6 млн. га.
Лісистість України становить 15,9%. І за даними Держагентства лісових ресурсів України на 2016 рік за 50 років площа лісів зросла на 21%, а запас деревини майже у три рази.
Але протягом останніх років раз по раз у ЗМІ з’являються публікації та телесюжети про неправомірну вирубку лісів на територіях Західної України. У 2016 році в мережі з’явилося відео, де за допомогою знімків із супутників різного періоду демонструється, що сталося з Карпатами внаслідок нещадної вирубки лісів за декілька років.
Вже не першій рік триває історія з вимогами ЄС відмінити мораторій на вивіз необробленої деревини з України, який Верховна Рада приняла в 2015 році. Експорт, якщо стане легальним, ймовірно передбачатиме чималі обсяги вирубки, що, без сумніву, позначиться на екологічному стану країни і може спричинити жахливі наслідки, аж до природної катастрофи. Але й діючий мораторій повноб мірою не рятує країну від нелегальної вирубки: тіньовий ринок української деревини продовжує існувати. Як наголосив в інтерв’ю виданню Ukraine World Роман Волосянчук, спеціаліст з охорони лісів Всесвітнього фонду природи (WWF), окремо мораторій не здатен допомогти довкіллю, і тільки в комплексі змін на різних рівнях ситуація може бути змінена. «Рано чи пізно Україна має піти шляхом скороченого споживання, повторного використання і переробки. І чим раніше ми на нього наважимось, тим легше буде його впровадити. Європа вже озвучує серйозні застереження стосовно довкілля, тож Україні тут краще не відставати», — зазначив він.
Тож у нас є нагальна потреба та привід проаналізувати значення Міжнародного дня лісів та проблем, які обговорюються в його контексті.
В Україні планується чимало заходів, присвячених цьому свята. 21 березня стартує акція Держлісагенства «Майбутнє в твоїх руках». Заступник Голови Держлісагентства Володимир Бондар закликає всіх охочих долучитися до акції та протягом місяця висаджувати ліс разом з лісівниками.
«Метою акції є виховання у підростаючого покоління шанобливого ставлення до природи, забезпечення зацікавленості у збереженні лісових насаджень, дотримання правил поведінки у лісі. Для нас важливо надати можливість учнівській молоді, представникам громадськості та загалом всім бажаючим взяти участь у створенні лісів, а також — підвищити довіру громадян до діяльності лісогосподарської галузі. Ми закликаємо, щоб до нашої акції долучалися родинами. Відтворимо ліси разом!», — зазначив Володимир Бондар.
Також під час акції будуть проводитися ознайомчі та освітні заходи: екскурсії, тематичні зустрічі, лекції, тощо. За словами заступника Голови Держлісагентства в різних куточках України будуть проводитися дні лісу для дітей, озеленення територій будинків-інтернатів спільно з вихованцями закладів, походи до лісу. За підрахунками Держлісагентства в 2017 році в акції взяли участь майже 30 тис. громадян, що стало своєрідним рекордом.
До речі, за ініциативи Національного представництва FSC (Лісова Опікунська Рада) проводиться конкурс малюнків, присвячений МДЛ «Ліси поруч з нами 2018». Організатори зазначили, що прагнуть сприяти формуванню свідомої позиції молоді щодо питань відповідального лісогосподарювання та турботливого ставлення до лісів України.
Нагадуємо, що вже 22 березня святкується «Всесвітній день водних ресурсів».
Віра МИРОШНИЧЕНКО