Мода як еталон елегантності: стиль XIX сторіччя

Початок позаминулого століття ознаменував собою нову еру у світовій моді: стають актуальними більш демократичні вбрання, плаття та костюми. Але не менш елегантні та оригінальні, аніж попередні. Законодавицею моди на той момент була Франція.

Стиль XVIII сторіччя, рококо, перероджується, відновлюється, стає більш пишним, еклектичним та отримує назву «друге рококо» або «виставковий стиль». У моді ­– природність та чистота.

ФІГУРА

Найбільш гарним та аристократичним типом жіночої фігури вважався «пісочний годинник». Модним стає корсет, бо талія жінок, за модним ідеалом, мала бути надзвичайно тонкою – приблизно 55 см.

ОДЯГ

Важливим моментом у становленні моди стала така подія як Французька революція, що перевернула уявлення про стиль та одяг у цілому. В знак протесту парижці змінили звичні для себе короткі панталони та панчохи на довгі штані та короткі фраки.

На заміну складних жіночих нарядів прийшли плаття простого крою. Також популярним стаж одяг в грецькому стилі. Кольорова гама містила переважно білі, червоні та сині відтінки.

Відтепер одяг поділяється за функціональним призначенням, тобто, на такі види: візитний, бальний, домашній та повсякденний. 

Цікавий факт: білизна рук так цінувалася, що жінки навіть вночі носили пальчатки (рукавички).

ВЗУТТЯ

Асортимент жіночого взуття в 19 сторіччі демонстрував чималу різноманітність.

А найбільш поширеним чоловічим взуттям вважалися штиблети і черевики на кнопках або зі шнуровкою. У 50-ті роки чоловіче взуття було гостроносе, а у 60-х у моду війшов тупий ніс та високі підбори. Сеоед жіноцтва були популярні шнуровані чоботи та туфлі на підборах. 

П’єр-Огюст Ренуар «У саду» 1888 рік

ЗАЧІСКИ ТА ГОЛОВНІ УБОРИ

У 50-х роках 19 сторіччя чоловіки носили доволі довге, зачесане на косий проділ та завите у локони волосся. Пізніше ця зачіска змінилася на коротку стрижку, бакенбарди та вуса. Найпопулярнішим головним убором залишався циліндр. 

Жінки в 50-і роки носили пишні шиньйони. Іноді волосся розчісували на прямий проділ і укладали позаду в сітку.

ПРИКРАСИ

У другій половині XIX ст. ювелірні прикраси знову входять в моду. Жінки носять брошки, сережки, кулони.

Олександр Брюллов «Портрет Наталії Гончарової», 1831

КОСМЕТИКА

Навіть косметичного ефекту дами намагалися досягнути природніми методами: якщо потрібна була блідість – пили оцет, якщо рум’янець – їли суницю. А кола підочима створювалися навмисно – жінки спеціально не висипалися.

Дюбюф Луї-Едуард «Портрет двох сестер», 1840

Ось така вона – мода XIX століття. Незвичайна, смілива, але ж така дивовижна! Справді – історична.

Яна РАДЧЕНКО