На факультеті журналістики ЗНУ відбулася зустріч до Міжнародного дня прав людини
На факультеті журналістики Запорізького національного університету 11 грудня відбулася зустріч, присвячена Міжнародному дню прав людини (Human Rights Day). Студентам третього курсу, що вивчають дисципліну «Сусупільствознавча журналістика», запропонували долучитися до розмови на тему висвітлення в ЗМІ питань гендерної ідентичності та сексуальної орієнтації.
Модератором зустрічі виступив Павло Мірошниченко, кандидат філологічних наук, доцент кафедри журналістики ЗНУ, який бере участь у тренінговій програмі «Академії з прав людини для журналістів та журналісток»*. У ролі експерток на зустріч завітали Наталя Лобач, активістка організації Amnesty International Ukraine, Наталія Виговська, представниця Інституту масової інформації в Запорізькій області, та Христина Собко, активістка благодійного фонду «Гендер Зед».
Павло Мірошниченко підготував презентацію «Загальнонаціонального дослідження прав людини в Україні» (2016 р.), в якій за допомогою інфографіки були представлені результати опитувань громадян України та експертів щодо проблем дискримінації людей за різними ознаками, зокрема, гендерними.
Наталія Виговська розповіла студентам про власний досвід співпраці з Інститутом масової інформації в дослідженні «мови ворожнечі», дискримінаційних за характером висловлювань, наявних у журналістських матеріалах.
«В Україні дуже жорстко розподілені гендерні ролі», —
Наталія Виговська, представниця ІМІ в Запорізькій області.
Наталя Лобач розповіла про складний шлях ратифікації в Україні Конвенції Ради Європи «Про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» («Стамбульська конвенція»). Так само цікавою та корисною для майбутніх журналістів була розповідь активістки про основні аспекти правозахисної діяльності організації Amnesty International Україна, серед іншого про ефективні акції протидії дискримінації представників ЛГБТ-спільноти, зокрема в Запоріжжі.
До розмови долучилась і Христина Собко, висловивши міркування про важливість активістських рухів, ініційованих правозахисними організаціями, зокрема й фондом «Гендер Зед», спрямованих на захист прав дискримінованих. Також активістка наголосила на користі для журналістів тренінгів благодійного фонду з виховання толерантного ставлення до представників уразливих груп і висвітлення відповідної проблематики в медіа.
Учасники зустрічі мали змогу переглянути соціальні ролики, журналістські матеріали, присвячені питанням дискримінації людей за ознаками гендерної ідентичності та сексуальної орієнтації, поділитися думками, поставити питання експерткам.
* «Академія з прав людини для журналістів та журналісток» – тренінгова програма для викладачів факультетів і спеціальностей журналістики українських вишів, спрямована на підсилення правозахисного аспекту журналістських навчальних дисциплін, виховання відповідної професійної компетентності в майбутніх фахівців мас-медійної галузі. Організатори «Академії»: Центр інформації про права людини, Комісія з журналістської етики, Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.