Науковий погляд на медіакультуру та інформаційну безпеку: Міжнародна конференція в ЗНУ
12 жовтня на базі Запорізького національного університету відбулося відкриття Міжнародної науково-практичної конференції «Медіакультура та інформаційна безпека в Європі та світі: освіта, методологія медіадосліджень, практика»
Цього дня також пройшов круглий стіл на тему «Інформаційна безпека та медіакультура: досвід Грузії та України». Як зазначила заступник декана з проектного менеджменту факультету журналістики ЗНУ Катерина Сіріньок-Долгарьова, метою конференції є, перш за все, презентація результатів проекту «Інтенсивного тренінгового інституту з методології медіадосліджень», який розпочався ще у березні. Також вона підкреслила важливу роль вивчення медіакультури на сьогодні: «Ми хочемо показати, що медіакультура й інформаційна безпека є топовими дисциплінами в Україні. Саме ці аспекти стали предметом наших досліджень. Щойно ми випустили монографію із нашими напрацюваннями, і 13 жовтня усі охочі можуть завітати на її презентацію».
Серед спікерів був директор Інституту журналістики КНУ Володимир Різун. Науковець підкреслив, що будь-яка конференція в першу чергу налаштовує на дискусію. Він наголосив, що очікує на цікаве обговорення питання медіа в умовах гібридної війни потягом заходу. Також Володимир Різун нагадав, що: «Розвиток інститутів, що займаються медіаграмотністю, медіаосвітою та їх ефективність – це дискусійне питання. Напевно, усе залежить не від формальної наявності цих інститутів, а від того, як вони працюють та на що спрямовують свою діяльність».
Також на заході виступив директор Кавказького інституту регіональної безпеки, асоційований професор факультету соціальних наук Кавказького міжнародного університету (Тбілісі, Грузія) Олександр Русецький. Він висвітлював грузинський досвід в контексті інформаційної війни, зокрема зазначав, що важливу роль у перевазі у такому протистоянні відгравали інформаційні центри, поділені на 4 групи, які слідкували за подіями та аналізували їх. Професор нагадав, що й досі міжнародні організації не забезпечили політичні права людей на окупованих територіях. Олександр Русецький закликав не забувати про важливість розуміння природи конфлікту, його психологічного та політичного контексту, а також постійно пам’ятати про протистояння РФ та НАТО й можливе використання таких країн як Україна та Грузія у власних цілях.
Почесним гостем на конференції була випускниця факультету журналістики ЗНУ та редактор по фактчекінгового інформаційного ресурсу «StopFake» Олена Чуранова. За її словами, виступ у ЗНУ подарував їй відчуття «повернення додому». Журналістка підкреслила, що навчання медіакультурі та медіаграмотності має бут комплексним і впроваджуватися на усіх факультетах. Пані Олена надала таку пораду: «Починати потрібно із критичного мислення. На сьогодні нескладно знайти інформацію про те, як визначати неправдиві повідомлення. Складніше – привчити себе постійно ставити запитання та аналізувати дані». З приводу журналістської освіти журналістка наголосила на важливості комплексного навчання та вихованні поваги до своєї професії.
На конференції зала була переповнена студентами. Тому ми запитали їх про враження від цього наукового заходу:
Анастасія Баранюк, 4 курс, факультет журналістики:
«Ця конференція є дуже важливою подією для нашого університету. До неї залучили відомих науковців у медіасфері, які зможуть передати досвід нашому студенству, донести важливі аспекти медіаосвіти. Особисто для мене була цікава тема кібервійни. Наразі це важливо і актуально»
Софія Єлагіна, 4 курс, факультет журналістики:
«На конференции эксперты поделились мнением о роли медиа в условиях гибридной войны. Особенно понравилась речь грузинского гостя: интересные доводы, живые примеры и собственные наблюдения. Но мне показалось слишком абстрактным обсуждение информационных войн. Ожидала большего. Рассчитывала узнать о теоретической основе, однако большую часть дискуссии занимали отзывы выступающих (их субъективные отзывы) о нынешних событиях»
Тіна Собко, магістр, факультет журналістики:
«Для мене цей захід цікавий як для майбутнього викладача медіа культури у школах. Я не погоджуюся, що вивчати таку дисципліну важливо лише в університеті – необхідно починати із молодшого віку, тобто вчити дітей у школі сприймати інформацію коректно»
Ірина Соболенко, 3 курс, факультет журналістики:
«Спикеры затронули очень важные и актуальные темы медиа-сферы. Форум оказался интересным и полезным для студентов, которые видят себя в области журналистики»
Інна ДЕМЧЕНКО
Тетяна НАУМЕНКО