Олімпійський бокс за часів незалежності

Бокс – олімпійський вид спорту, що з’явився у програмі змагань у 1904 році на літній Олімпіаді, що проходила у Сент-Луїсі. З того часу цей вид спорту постійно розширюється і доповнюється новими ваговими категоріями – на останніх змаганнях у Лондоні та Ріо-де-Жанейро їх було десять, в яких розіграли по десять комплектів нагород. За понад столітню історію боксу на Олімпіадах Україна не пасе задніх і має власних чемпіонів

Варто відзначити, що через багаторічне існування СРСР, Україна брала участь лише у сімох з двадцяти шести літніх Олімпіадах, виборовши при цьому 14 медалей, з яких 4 – золоті. Така низька кількість змагань навряд дозволить нашим боксерам невдовзі обійти у медальному заліку США та Кубу (114 та 73 відповідно), проте ефективність наших спортсменів (дві нагороди за змагання) є однією з найвищою, поступаючись лише вищезгаданим США, Кубі, а також Великобританії, Росії та Казахстану.

Статус олімпійських чемпіонів України з боксу наразі мають три особи. Хто саме, як перемагали та як їх кар’єри склались далі, давайте згадаємо разом.

На іграх 1996 року в Атланті, команда України посіла загальне дев’яте місце у медальному заліку, виборовши 23 нагороди, з яких 9 золотих, дві особисто здобула гімнастка Лілія Подкопаєва.  Також на тих іграх олімпійським чемпіоном став Володимир Кличко. Замінивши  старшого брата у складі команди, він здобув серію з чотирьох перемог на турнірі, де у фіналі зустрівся з Пае Вольфграмом. Розпочавши у спокійному темпі поєдинок, Володимир пропустив результативний удар у першому раунді, двічі пропустив і стільки ж разів відповів опоненту, і вже у третьому раунді менш ніж за хвилину довів свою перевагу, довівши рахунок до 7-3, ставши першим олімпійським чемпіоном України з боксу. Надалі була і є успішна професійна кар’єра, маючи у своєму активі 64 перемоги (54 нокаутом) і 5 поразок, дві з яких припали на останні поєдинки Володимира: проти Тайсона Фьюрі та Ентоні Джошуа.  Кличко-молодший вже більше дванадцяти років входить у топ-10 боксерів-важковаговиків за версією престижного журналу «The Ring», і у зв’язку з останніми результатами займає третє місце у рейтингу. Зараз очікується відповідь Володимира на матч-реванш проти Джошуа.

Найтитулованіший боксер України Василь Ломаченко свій шлях до двох золотих нагород  розпочав на Олімпіаді у Пекіні 2008 року. Отримавши ліцензію на участь у змаганнях, Василь, зустрівшись одразу з двома бійцями, з якими мав справу на Чемпіонаті світу 2007, впевнено дійшов до фіналу, де розгромив боксера із Франції Кедафі Джелькіра, тричі відправивши його у нокдаун. Після змагань отримав Кубок Баркера, яким нагороджується найкращий боксер, незалежно від вагової категорії. Через чотири роки відправився у Лондон за другим золотом. Автоматично пройшовши 1/16 фіналу, двічі відправивши у нокдаун суперника в 1/8, у наступних етапах перемігши боксера з Пуерто-Ріко та Куби, у фіналі його зустрічав кореєць Сун-Чул Хан. На один точний удар опонента, Василь відповідав двома, довівши свою перевагу у рахунок 19-9. Після лондонського золота Ломаченко перейшов у напівпрофесіонали, підписавши контракт з «Українськими Отаманами». Провівши у складі команди шість боїв, в усіх отримав перемогу. У 2013 році перейшов у професіонали і провів загалом 9 поєдинків, програвши лише один раз. У тому ж 2013 став «Найперспективнішим боксером» за версією журналу  «The Ring». Наразі за рейтингом цього ж журналу Василь є найкращим у другій напівлегкій вазі та займає шосте місце серед найкращих боксерів, незалежно від категорії.

Третій, і сподіваємось не останній, олімпійський чемпіон України з боксу є уродженець Сімферополю Олександр Усик.  Прийшов він у цей спорт у віці 15-ти років. З 2005 активно їздить по турнірах, не менш активно в них перемагає. У 2011 році  виграв Чемпіонат світу у напівважкій категорії. Через рік відправився у Лондон, де автоматично пройшов 1/8 фіналу. Надалі була перемога над росіянином Бетербиєвом 17-13, і півфінальне «знищення» болгарина Пулева 21-5. У фіналі  Олександр зустрівся з італійцем Руссо, де спочатку поступився у першому раунді 1-3. У другій трихвилинці Олександр відправив суперника у нокдаун, зрівнявши рахунок 8-8, і довів власну перевагу в останньому раунді, перемігши загалом 14-11. Після Олімпіади також пішов у «Отамани», де на рівні з Ломаченком виграв усі шість поєдинків. У 2013 вирішив перейти у професіонали, підписавши контракт із промоутерською компанією братів Кличко. Наразі у статистиці Усика за плечима 12 матчів у професіональному боксі, які завершились перемогами нашого співвітчизника. За версією журналу  «The Ring»  є найкращим боксером у напівважкій вазі.

Починаючи із змагань в Ріо професіональним боксером дозволено брати участь в Олімпіаді, проте через складну систему відбору на неї кваліфікувались лише троє бійців. Токіо, напевно, на іграх у 2020 році зустріне набагато більше гравців профі-рингу, тим самим дозволивши таким боксерам як Мені Пак’яо здобути золоту медаль. І, звісно ж, чекаємо медалей і від наших спортсменів.

Владислав МОРОЗ