«Панічні атаки: Стан, який потребує розуміння та підтримки»
У сучасному світі, де стрес і тривога виявляються невід’ємною частиною нашого повсякденного життя, все більше людей стикаються з панічними атаками у період війни. Цей медичний стан може викликати незвичайні фізичні та психологічні симптоми, які порушують звичний спосіб функціонування людини. Важливо зрозуміти цей стан, його причини та можливі наслідки, а також надати підтримку тим, хто зазнає панічних атак.
Психолог і тренер освітніх проєктів Олександра Бєлєніннік зазначає, що панічні атаки та тривожність — це нормальна реакція організму на ненормальні події. Важливо знати симптоми, які виникають під час панічної атаки. Це поколювання тіла, підвищення серцебиття, пришвидшення дихання. Панічна атака може тривати від 5 хвилин і довше.
Види панічних атак
Панічні розлади поділяються на такі типи:
Спонтанні або незаплановані напади паніки виникають без попередження або на рівному місці. Ніякі ситуаційні чи екологічні тригери не пов’язані з атакою. Ці типи панічних атак можуть бути навіть під час сну.
Очікувані або ситуаційні напади паніки — це панічні атаки, що виникають при фактичному чи очікуваному впливі певних ситуацій. Ці ситуації стають сигналами чи тригерами для нападу паніки. Наприклад, людина, яка боїться замкнутих просторів (клаустрофобія), може очікувати на напади паніки в ліфті або інших тісних приміщеннях. У людини, яка боїться літати (аерофобія), передбачувано може виникнути панічна атака при посадці в літак, під час зльоту або в якийсь момент під час польоту. Наприклад, людина, яка боїться закритих приміщень, може зазнавати нападу паніки при вході або думки про вхід у ліфт.
Умовно-ситуаційні напади паніки — це вид панічної атаки, який проявляється через хімічний або біологічний тригер нервової системи, наприклад панічна атака після алкоголю, куріння або наркотиків. Також може виникнути при змінах гормонального фону, наприклад панічна атака при вагітності або після пологів.
Україна пережила найважчий та найтрагічніший цей період. Країна перебуває в повномасштабній кривавій війні, що призводить до постійного напруження для українців через повітряні тривоги, високий ризик ракетних атак та обстрілів. росія не зменшує своїх атак на регіони країни, зруйнувавши не тільки об’єкти військової та критичної інфраструктури, але й спустошуючи цивільні населені пункти, спонукаючи мирне населення до страху. В таких умовах емоційне навантаження зростає, паніка поширюється, а люди стикаються з психічними розладами. Отже, дуже важливо навчитися зберігати спокій і набиратися сил, щоб підтримувати свою родину. Відома психологиня Світлана Ройз надає поради які ми висвітлили в своїй інфографіці щодо подолання паніки та стабілізації емоційного стану.
Панічні атаки є серйозним станом, який може вплинути на якість життя людини. Розуміння причин та симптомів панічних атак, лікування та підтримка з боку медичних фахівців, а також соціальна підтримка, є ключовими елементами на шляху до одужання. Панічні атаки не повинні бути табу або предметом стигми, але вимагають розмови, співпраці та підтримки з нашого боку, щоб створити світ, де кожна людина може відчувати себе безпечно та розуміло.
Яна Рожко