Повстання машин незабаром? Що несе нам стрімкий розвиток штучного інтелекту та нейромереж
Штучний інтелект (ШI) та нейромережі переживають стрімкий розвиток і трансформацію в наші дні. Їх історія налічує декілька десятиліть і з кожним роком ці технології стають все більш важливими та все тісніше вплітаються у наше повсякденне життя.
Це дійсно зручно та корисно, але ще у 2018 році, під час конференції South by Southwest, впливовий та всесвітньо відомий засновник компаній «Tesla» та «SpaceX» Ілон Маск зробив заяву про те, що штучний інтелект є небезпечнішим навіть за ядерну зброю.
Ця заява миттєво додала наснаги прихильникам концепції «всезагального» штучного інтелекту, які пророкують набуття машинами можливостей досі невідомих природньому інтелекту людини та їх повстання проти своїх творців.
На сьогоднішній день нейромережі вже розвинулись до насправді приголомшливих можливостей, та в той же час ці можливості не на жарт лякають. Європейський союз до 2025 року вже зібрався ухвалити закон, котрий регулюватиме розвиток систем штучного інтелекту та захищатиме від них громадян. Звучить досить загрозливо, та чи так це насправді?
Користь штучного інтелекту.
Зараз штучний інтелект використовується майже у всіх сферах. В області медицини нейромережі покращили діагностику захворювань та індивідуальне лікування, у сфері фінансів та бізнесі вони допомагають аналізувати дані та приймати рішення. Транспорт та логістика також стають все більш автоматизованими.
Наразі ми стоїмо на порозі революції, коли штучний інтелект стрімко розвивається з кожним днем, а процеси автоматизації стають звичними в побуті. ШІ має безліч переваг для його використання у роботі та повсякденному житті. Терміни підготовки тих чи інших матеріалив скоростилися майже вдвічі завдяки ChatGPT. Пошук подібної інформації у браузері раніше займав значно більше часу. Однак не слід забувати, шо інформацію, надану штучним інтелектом, слід обов’язково перевіряти, як і будь-яку інформацію в інтернеті.
Роботи відберуть у людей хліб?
Вже зараз штучний інтелект переверщує людину у вирішенні багатьох задач, тож чевидно, що він має потенціал замінити нас у деяких сферах.
Думки з цього приводу різняться, однак більшість аналітиків все ж переконані, що найбільшим впливом цієї технології, скоріш за все, буде не знищення робочих місць, а потенційні зміни їх якості, зокрема інтенсивності праці та автономності. Тож, поживемо — побачимо.
Як показує історія, люди завжди адаптувалися та співрозвивалися з технологіями. Важливо визнавати можливості штучного інтелекту, водночас визнаючи нашу здатність розвиватися поряд із ним.
Штучний інтелект в поганих руках.
Як і будь-який інструмент, ШІ може використовуватися людиною з недобрими намірами. Зараз достатньо гостро стоїть питання забезпечення приватності та безпеки даних користувачів під час роботи зі штучним інтелектом. Інтенсивність розвитку технологій має як позитивний вплив, так і ризики. Наприклад, коли ми надсилаємо певний запит на отримання інформації, треба розуміти, що для аналізу використовуються наші дані, і зазвичай ми не маємо змоги контролювати їх подальше застосування. Саме тому необхідно з особливою обережністю надавати доступ до цих даних, оскільки ми не можемо знати, хто може скористатися ними та наскільки надійним є їх збереження.
Сучасні великі нейромережеві системи досконало не вивчені та необмежені, тому ніхто не виключає, що штучний інтелект може діяти самостійно, але в останній момент рішення все одно має приймати людина (оператор, чи керівник).
Машини-вбивці.
Однак вже сьогодні людству відомі випадки, коли машина самостійно приймала рішення, що призводили до загибелі людей. Один з прикладів — турецький дрон-вбивця, котрий у автономному режимі вистежив члена військового угрупування Халіфа Хафтара та ліквідував його.
Випадок дійсно жахливий, однак звинувачувати штучний інтелект не варто, адже вбиває не зброя, а людина, котра нею користується. Незалежно від того, як алгоритми обирають мету, той, хто розробив систему та поставив для неї бойове завдання, несе повну особисту відповідальність за все, що станеться згодом.
Зрештою правозахисники закликали світову громадськість звернути увагу на проблеми, що викливають під час виробництва і використання повністю автономної зброї.
Чи варто боятися «Судного Дня».
У своїй статті для Harvard Data Science Review дослідник штучного інтелекту та машинного навчання Майкл Джордан спробував пояснити, чому не варто перейматися, що штучний інтелект запанує над людством.
«Люди вважають, що комп’ютери мають якусь подобу розуму, що відповідає за прогрес та конкурує з людиною. Насправді нічого подібного не існує.»
«Усі ці системи не передбачають високорівневих міркувань і роздумів, не формують довгострокових цілей, як це роблять люди» — говорить вчений.
Він вважає, що варто переосмислити підхід до штучного інтелекту та його сприйняття, адже ця технологія створює масу можливостей для подальшого розвитку інтелекту самих людей.
Джерела:
https://careers.epam.ua/blog/artificial-intelligence-threats-and-opportunities