Проспект Соборний у Запоріжжі: історія міста в одній вулиці
Запоріжжя…Найрідніше місто. Місто,де пройшло твоє дитинство. Місто, яке тебе захоплює. Звісно, в рідному місті багато улюблених місць. З ними багато чого може бути пов’язане. Але я хочу розповісти про своє улюблене місце у Запоріжжі, та це навіть і не місце, а ціла довжелезна вулиця - проспект Соборний!
Ця головна артерія міста завжди мене захоплювала і я нею цікавився. Мене дивувало, чому проспект такий довгий? Також мене завжди вражало, скільки ж є пам’яток на цій головній вулиці міста! Як же воно все отак сталося?
…А починалося все з Кузнечної вулиці на початку XIX сторіччя. Тоді ще вона була околицею Олександрівська. Справді не віриться? Вона була невеличкою вуличкою. Але вже наприкінці XIX сторіччя місто почало розширюватися. Це не могло не відобразитися на головній вулиці міста. Вона теж збільшувалась у довжину — у 1917 році вона вже «дійшла» до перехрестя з вулицею Українською. До речі, вже тоді вона отримала свою історичну назву — вулиця Соборна. В 1919 році Соборна продовжилася до Вознесенського мосту через річку Суха Московка. Буремні події початку XX сторіччя не пройшли повз. Зокрема, тоді відбулося масове перейменування. Це стосувалося й самого міста: Олександрівськ перейменували в Запоріжжя, і назви багатьох вулиць змінилися також. Соборна була перейменована на вулицю Карла Лібкнехта.
Під час Другої Світової війни, коли місто було під німецькою окупацією, вулиця називалась іменем Адольфа Гітлера.
…Пройшло декілька років, і у 1952 році декілька центральних вулиць об’єднали в один проспект,який назвали іменем Володимира Леніна. І вже тільки десь через 60 років, у незалежній Україні центральну магістраль міста вже остаточно перейменували в проспект Соборний. І назву вибрали невипадково. Соборність — це єдність. І проспект неначе об’єднує різні райони міста та і взагалом усе Запоріжжя. А єдність так важлива у сучасній Україні!
Сучасний проспект Соборний — головна автомагістраль великого промислового мегаполісу, на якій усе тримається. На проспекті зав’язана вся інфраструктура міста. Як на мене, це — мінус, але так вже склалося історично, і, мабуть, вже нічого не поробиш. Проспект — одна із пам’яток сучасного Запоріжжя. Він, наче дзеркало, відображає суть різних історичних епох. Це можна прослідкувати по архітектурних пам’ятках. Тут можна побачити зразки соціалізму, констурктивізму, класицизму, бароко. На початку проспекту — будівля залізничного вокзалу «Запоріжжя-1», йдемо далі — з’являються будинки епохи соціалізму.
Саме тут, від Транспортної площі, починається історична частина міста. Саме в цьому місці проспект прикрашений історичними будівлями, неначе намистинками. Одразу ми бачимо будинок Лещинського й інші історичні будівлі. Якщо ми пройдемо далі — тут починається щільна забудова «хрущовками». Справжня перлина Запоріжжя — Майдан Героїв. Реконструйований, він виглядає дуже красиво. Архітектурний ансамбль центральної площі міста складає і високоповерхівки, і будівля готелю «Інтурист». Тут проспект Соборний найширший, тут завжди великий потік автомобілів. Знаходячись у цьому місці проспекту, відчуваєш себе у справжньому мегаполісі.
І далі ще можна багато розповідати про унікальні місця проспекту, бо їх — дуже багато. Найгарніше — це будівлі. Кожна «розповідає» про свою епоху, в яку вона була збудована. Під кінець проспекту розпочинається «Соцмісто» -унікальний архітектурний ансамбль Запоріжжя, збудований у 1930 -х роках. У той час його будували кращі архитектори країни і світу, і на сьогодні він залишається історичною пам’яткою.
Мене особливо вражає «Круглий дім». Це унікально побудований будинок у формі кола, який має багато під’їздів. І закінчується проспект площею Запорізькою, з якої відкриваться гарний краєвид на Дніпро і греблю.
Я дуже пишаюся нашим проспектом ще й тому, що він є одним із найдовших у Європі — майже 11 км. Проспект Соборний втілює в собі архітектурні зразки різних стилей та епох, це справжня історія. Нехай він у майбутньому стає ще краще!
Олександр ШАРІПОВ