Психологічний стан людини під час війни

З початком війни життя кожного українця змінилося. Перебування у постійному стресі впливають на психологічний та емоційний стан людини. Багато людей зараз відчувають суперечливі емоції. Основними відчуттями та емоціями зараз є відчай, жах, тривога, розгубленість, паніка, агресія, страх, апатія та депресивні симптоми. Для кожного з нас важливо пройти складений процес прийняття іншої реальності та адаптуватися до нового життя.

Теорія американської психологіні Елізабет Кюблер Росс передбачає декілька стадій психіки для прийняття певних життєвих змін. Такими стадіями є заперечення, злість, торг, депресія, прийняття. Стадія заперечення це перша захисна реакція психіки, яка супроводжується дезорганізованістю. Наступною стадією є гнів, що означає усвідомлення змін, гнів супроводжується агресією, дратівливістю, почуттям несправедливості. Стадія торгу характеризується спробами відкласти нову реальність, супроводжується зневірою у нову реальність, складанням плану дій для того, щоб уникнути змін. Стадія депресії це стан пригніченості, апатії та відсутності енергії. Супроводжується байдужістю до всього, немає ніяких емоцій. Остання стадія прийняття це момент усвідомлення того що вже сталося, прийняття рішення як жити далі в нових умовах.

Військовий психолог Андрій Кознічук в інтерв’ю «Суспільному» розповів, що людина починає  підлаштовується під нові умови та звикає до них за місяць. Також, психолог розповів, що під час війни коливання настрою загострюються: людина не радіє, а перебуває в ейфорії, людина не сумує, а сприймає новину з жахом. Психолог Наталія Гаєвська у своєму інстаграмі дала п’ять порад, які допоможуть зменшити
тривожність. Це інформаційна гігієна (звертатися лише до достовірних джерел), психологічна гігієна ( дбати про свій психологічний стан та психологічний стан близьких), співчуття та підтримка ( допомагати
психологічно один одному), використання дихальних технік, виконувати фізичні вправи. Оскільки психологічний стан може бути не стабільним або людина може втрати самоконтроль їй потрібно надати психологічну допомогу. Для цього потрібно надати їй можливість висловитися за потребою, поверніть їй раціональність, відволікайте людину розмовами про щось позитивне або почніть робити якісь прості дії.

Також для того щоб самостійно підтримувати свій психологічний стан, за можливістю забезпечте собі повноцінний сон, регулярне харчування, обмеження інформаційного шуму, регулярні фізичні   навантаження, читання книг, перегляд фільмів та серіалів, також намагайтеся робити свої рутинні справи, спілкуватися з людьми, зберігати оптимізм. Такі прості дії допоможуть вам зберігати спокій, більш менш нормалізувати свій психологічний стан, зменшити вплив стресу на організм. Якщо ви не можете самостійно впоратись зі своїм станом, ви можете подзвонити на гарячу лінію безкоштовної цілодобової психологічної підтримки від благодійного фонду «Запорука» на номер 0-800-4000-23.

Анастасія Лиховоз