Психологія під час війни: поради від психолога
Instagram: @ms_lavette
Війна – це складний період, який зараз переживають мільйони українців. У першу чергу, вона сильно впливає на психологічний стан людини. Під час війни люди проживають різні емоційні стани, які можуть коливатися.
Психологиня Вікторія Литвин виділила п’ять порад для підтримки психічного стану під час війни:
1. Не бійтеся залишатися зі своїми думками. Дозвольте собі пережити страх, біль, тривогу, занепокоєння. Почуття не зникне, якщо ви його просто ігноруватимемо. Прийняти емоцію – перший крок на шляху подолання важких станів. Можна розповісти про свій страх у голос або записати його на папері. Основне завдання сконцентруватися на тому, що вас лякає, турбує.
Коли ви намагаєтеся ігнорувати почуття, вони збільшуються. І навпаки, якщо ви визнаєте їх, емоції стануть менше грати на фоні.
2. Відмовтеся від жуйки у голові на користь дій. Коли нас переповнюють складні емоції, уява малює найнеприємніші варіанти розвитку подій. Спробуйте перемістити фокус уваги на те, чим ви можете керувати. Те, що дає відчуття контролю та безпеки. Намагайтеся забезпечити собі здоровий і повноцінний спосіб життя, оскільки це допомагає контролювати негативні думки.
3. Заспокойте свій мозок планом дій у разі виникнення надзвичайної ситуації. Якщо відразу не вийде, не соромтеся звернутися за підтримкою до тих, кому ви довіряєте. Послухавши уявлення людей, ви можете подивитися на ситуацію під іншим кутом і знайти необхідне рішення. Такий план – допомагає знизити рівень занепокоєння та страху, адже у вас з’являється розуміння, як ви зможете діяти.
4. Заради себе та своєї країни робіть щось корисне. Наприклад, репости зборів або донати на допомогу армії.
«Пам’ятайте, що головний фокус на себе – це вклад у майбутнє, адже психологічне здоров’я не менш важливе» – зазначає Вікторія Литвинова.
Анна Ситнікова