Реформа вищої освіти — автономія університетів та зменшення стипендій

Діти-сироти та позбавлені батьківського піклування, які цього року вступатимуть до вищих навчальних закладів, не матимуть пільг на позачергове зарахування, - про це заявив на прес-конференції начальник управління професійно-технічної, вищої освіти та кадрової роботи Департаменту освіти і науки Запорізької облдержадміністрації Олександр Базь.

На позачергове зарахування зможуть розраховувати діти-інваліди, учасники Міжнародних олімпіад та спортсмени, які представляють Україну за кордоном, військовослужбовці, чорнобильці, діти шахтарів. Про методи вирішення цієї проблеми розповів голова Ради директорів вищої освіти I II рівнів акредитації Олександр Мелник:


Олександр Базь  повідомив, що цього року також відбудуться зміни щодо умов прийому до ВНЗ. Відтепер сертифікат ЗНО діятиме лише один рік, тести з математики та української мови і літератури матимуть два рівні складності — базовий та поглиблений. Який із рівнів потрібен для вступу у той чи інший університет — вирішує вчена рада навчального закладу.

Також окремо у кожному університеті вирішують, які предмети потрібні для вступу на різні спеціальності і розміщують ці вимоги на офіційному сайті навчального закладу. Відтепер, аби подати документи на одну і ту ж спеціальність, але у різні виші, абітурієнт повинен дізнатись, які сертифікати ЗНО потрібні для кожного конкретного закладу, адже вони можуть відрізнятись.

Крім того, замість трьох хвиль зарахувань буде лише одна, зміни відбудуться і у розрахунку прохідного балу сертифікату, зазначив Олександр Базь:

Відтепер ЗНО із всесвітньої літератури та історії проводити не будуть.

Також на прес-конференції присвятили увагу тим, хто зараз вже завершує університети. Оскільки освітньо-кваліфікаційного рівня «спеціаліст» вже не існує, його відмінили минулого року, тепер спеціалістом з повною вищою освітою вважатиметься випускник магістратури. «Бакалавр» — не повна вища освіта. Тим студентам, хто зараз завершує бакалаврат, Олександр Мелник порадив вчитися далі, якщо вони збираються працювати по спеціальності:

Зміни будуть і у системі нарахування стипендії у ВНЗ. Положення про степендіальне забезпечення, що діє,  говорить, що студент із середнім балом 4.0 має право на стипендію. За Законом «Про вищу освіту» стипендії розподіляються на «соціальні» та «академічні». Перші отримують незахищені категорії студентів — діти-сироти, інваліди. Академічні стипендії отримають 66-75% студентів від тої кількості, які навчаються на бюджеті, розповів Олександр Мелник:

Наразі створена комісія при Міністерстві освіти, яка розроблятиме нове положення про стипендії. Загалом, реформи у вищій освіті, які зареєстровані у новому законодавстві про освіту, вступаттимуть в силу поступово, оскільки зараз вони потребують громадського обговорення та допрацювання.

Марина Галич