Сьогодні — День ручного письма!
23 січня у світі відзначають День ручного письма або День почерку. Ініціювала свято Асоціація виробників письмового приладдя (Writing Instrument Manufacturers Association, WIMA).
Не секрет, що з кожним роком людство забуває про унікальність письма. Авжеж! У світі комп’ютерних технологій, електронної пошти, смс-повідомлень важко не піддаватися спокусі швидкого набору тексту. А давайте пригадаємо, як наші предки тисячоліттями намагалися освоїти письмо.
Багато років до нашої ери робили це за допомогою піктограм, залишених на камінні, аж поки у Китаї не винайшли папір. А знаки єгиптян вперше назвали ієрогліфами, що в перекладі з грецької називають «священними накресленнями». На жаль, сучасність потрохи відводить в небуття унікальність і святість рукопису.
Споконвіку люди не тільки освоювали ручну писемність, але й намагалися визначити характер людини по її почерку. Вчені виділяють 7 основних характеристик, за якими можна описати людину: розмір букв, їх нахил і форма, напрямок, інтенсивність натиску, характер написання слів, загальна оцінка почерку. Існує навіть ціла наука, яка вивчає все це – графологія. Ми намагалися розібратися, представники якої професії володіють найкращим рукописним стилем.
Вертикально похилі прості почерки властиві математикам, інженерам, агрономам, архітекторам та астрономам. Плоскі і широкі бувають у філософів, мрійників, поетів, людей вдумливих, серйозних. Похилі, хвилясті – у художників. Уривчасті літери властиві людям, які володіють мовами: вченим, лінгвістам, філологам. Юристи та державні діячі звертають мало уваги на форму букв. Горизонтальні, витягнуті літери зустрічаються устудентів і загалом у людей, які до чого-небудь прагнуть.
Ми вирішили визначити, хто ж все-таки володіє найкращим почерком. Звичайно ж, гарний, каліграфічний, чіткий стиль письма мають вчителі молодших класів. І це не дивно, адже, школяреві, який тільки-но починає освоювати цю нелегку працю – письмо, треба брати приклад зі свого наставника.
Інша історія – лікарі. Розшифрувати рукопис медика часто просто нереально. Мабуть, треба володіти спеціальним даром, або ж бути кваліфікованим графологом, аби розібратися у лікарськму рецепті. Звідки ж беруться всі ці каракулі, якщо в медичний університет вступають відмінники, старанні і працьовиті натури? Існує жарт, що у студентів-медиків є навіть спеціальна дисципліна – «лікарська каліграфія».Там їх вчать спотворювати красивий шкільний почерк до невпізнання. Зрозуміло, нічим подібним майбутні лікарі не займаються, але факт залишається фактом – пишуть лікарі, м’яко кажучи, не дуже красиво.
А ви давно писали від руки? Якщо ні, то швиденько беріть аркуші та ручки і пишіть один одному привітання із Днем ручного письма. Хто знає, можливо, через сто років така листівка коштуватиме великі гроші, або стане антикваріатом.
За матеріалами www.calend.ru , www.0552.ua
Ірина Ладатко