День української писемності та мови
У середу, 9 листопада, українці відзначають свято української писемності та мови. Своє коріння, як ніколи важлива урочистість, черпає ще з 1997 року, коли така визначна дата була заснована президентом Леонідом Кучмою «на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства». У день пам’яті Преподобного Нестора-літописця, послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.
Українська мова зараховується до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім’ї. Кількість тих, хто розмовляє нею, за різними оцінками, від 41 до 45 млн осіб, більшість з яких проживає в Україні. Поширена до того ж у Білорусі, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, Казахстані, Аргентині, Бразилії, Великій Британії, Канаді, США та інших країнах, де проживають українці.
Українська мова — підсумок інтеграції трьох діалектів праслов’янської мови — полянського, древлянського і сіверянського. З точки зору лексики найтісніше до української білоруська мова (84% загальної лексики), потім польська (70% загальної лексики) і словацька (68% загальної лексики).
Попри воєнний час, у країні, як і раніше, проводитимуться міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика та мовно-літературний — конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка. Також, як повідомляє Українське радіо, щорічний радіодиктант відбудеться.
За словами Дмитра Хоркіна, члена Управління суспільного мовлення:
«Сьогодні це особливо важливо. Адже ми бачимо, що війна в Україні йде не тільки за збереження наших територій. Війна йде за збереження нашої ідентичності. Це флешмоб поваги до нашої культури, це можливість долучитися до спільної дії, яка об’єднує всіх нас».
Долучитися до написання буде можливо 9 листопада об 11:00 за Києвом. Увімкнувши хвилі Українського Радіо або Радіо Культура. Водночас флешмоб наживо транслюватиметься на телеканалах «Суспільного мовлення» та онлайн.
«Де б ви не були, де б не перебували, пишіть радіодиктант національної єдності разом із нами. Ми не перевіряємо знання, це не форма контролю. Ми хочемо, щоб цей диктант писали люди різних професій та зацікавлень, щоб показати всьому світу, як нас багато. Головне, що ми всі об’єднаємося», — зазначають організатор.