Ганна Дворна: «Сучасний бібліотекар має цікавитися і технологіями»
Її професія потребує виваженості, сконцентрованості та начитаності. Бібліотекар - це зовсім не нудно. Тож, про цікаві моменти життя сучасного бібліотекара ми поговоримо з бібліотекарем методико-бібліографічного відділу Запорізької обласної бібліотеки для юнацтва Ганною Дворною.
— Перше, що хочеться запитати, чи мріялося вам у дитинстві стати бібліотекарем? Як, все ж таки, доля вас звела з цією професією?
— Стати бібліотекарем – це не було моєю дитячою мрією. Бо мріялося бути активно, хотілося чогось великого, мріялось про те, щоб бути пов’язаною з літературою, але не у бібліотеці. Так доля завернула, що я стала випускницею магістратури філологічного факультету Запорізького національного університету. Одразу після отримання диплому, захотілося чогось нового. Захотілося спробувати себе у викладанні, але всі знають, що ситуації бувають різні і не завжди вдається потрапити туди, куди мрієш спочатку. Тому доля завела до бібліотеки. Виявилось так, що у бібліотеці можна розвиватися, можна отримати нові знання, можна показати себе.
— Чим сьогодні живе сучасний бібліотекар?
— Сучасний бібліотекар це, по-перше, людина, яка має бути не лише начитаною, але й обізнаною у сфері інформаційних технологій. Сучасна бібліотека повинна надавати послуги не лише пов’язані з книжками і орієнтування на читача, а й повинна бути орієнтація на сучасного читача, який цікавиться Інтернетом, який цікавиться розвитком своєї особистості та послугами, які не пов’язані з книжками.
— Відштовхуючись від ваших активних позицій, ви напевне брали участь у різних проектах та заходах. Які з них були найцікавішими?
— У цьому році найцікавішими стали такі проекти як «Зимова школа для молодих бібліотекарів» – це проект, який дійсно вартий уваги, бо навчання протягом п’яти днів серед 30 учасників із України – це нагода отримати нові знання, нагода побачити, що бібліотека має право на розвиток. Також дуже цікавим проектом був «Wikiдень», коли у бібліотеці мали нагоду створити власну сторінку на Вікіпедії не лише люди, які обізнані у цьому, а всі охочі. Тематика статті повинна бути пов’язана із краєзнавством. У цей день до нас завітала велика кількість людей, щоб спробувати себе у ролі журналіста, який викладає статтю на енциклопедію. Останнім пунктом найцікавішої поїдки серед проектів – це «Сучасний бібліотекар».
— Розкажіть детальніше про проект «Сучасний бібліотекар». Чого ви там навчились та що корисного для вашої професії ви винесли з цього заходу?
— Проект відбувався протягом кількох останніх місяців. З 213 учасників, до 30 найкращих потрапила і я. Це велика нагода отримати ширші знання, які будуть використані у бібліотеці. В основному вони пов’язані із інформаційними технологіями, але також зачіпається тема лідерства та тема командо утворення: коли ми маємо співпрацювати разом задля отримання вищого результату… У фіналі ми навчалися роботі зі звуком. Ми записали цікавий джингл для ярмарку бібліотечних інновацій, який проходив у Києві. Так сучасні бібліотекарі мали нагоду представляти проект IT-експрес.
— Побувавши на різних проектах, ви напевно надихнулись тією атмосферою. Які заходи ви плануєте провести найближчим часом?
— У рамках співпраці з містом Суми найближчим часом ми плануємо провести такий захід як Skype-конференцію, який матиме назву «Бібліотеки єднають молодь: Суми-Запоріжжя – єдина країна онлайн». Коли від Запоріжжя збереться бібліоміст та з боку м. Суми. І молодь обмінюватиметься знаннями, досвідом і дізнаватимуться цікавинки про ці два міста.
— Можна стверджувати , що сучасна бібліотека є центром громади. Наскільки цікавими та корисними повинні бути заходи, аби у першу чергу дати змогу сучасному читачу різнопланово розвиватись?
— Заходи повинні бути орієнтованими на читача. Ми маємо провести заходи з різними організаціями, ми повинні працювати з громадськими організаціями, маємо працювати з видавництвами, зі ЗМІ, з книжковими магазинами, щоб ширше представити роботу бібліотеки, щоб зацікавити читача у тому, що з нами можна провести час корисно. Ми повинні переконати читача у тому, що тут співпраця пов’язана не лише з книжками, але й з Інтернетом, з великою установою, про яку знають усі.
— На останок хочеться почути побажання від сучасного бібліотекаря.
— Хочеться побажати кожному розвиватися, бо це важливо. Ви маєте бачити своє майбутнє зі вступу в університет і не завжди та професія, яку ви обираєте при вступі може бути такою, якою вона стане по завершенню. Вона може мати набагато ширші рамки, ніж ті, які ви бачимете на першому курсі.
Автор: Ірина Панфілова